عملیات انحراف آب سد مخزنی «تنگ سرخ» بویراحمد آغاز شد

به گزارش سردبیر پرس، معاون عمرانی استاندار استان در این آئین گفت: پروژه سد تنگ سرخ در سال ۹۰ کلید خورد اما بخش عمده کار در دو سال اخیر انجام شده است. کیامرث حاجی زاده در خصوص ماده ۵۶، گفت: این پروژه اولین پروژه‌ای بود که ما توانستیم مجوز ماده ۵۶ را اخذ کنیم. وی […]

به گزارش سردبیر پرس، معاون عمرانی استاندار استان در این آئین گفت: پروژه سد تنگ سرخ در سال ۹۰ کلید خورد اما بخش عمده کار در دو سال اخیر انجام شده است.
کیامرث حاجی زاده در خصوص ماده ۵۶، گفت: این پروژه اولین پروژه‌ای بود که ما توانستیم مجوز ماده ۵۶ را اخذ کنیم.
وی افزود: در این ۴ ۵ سال اخیر کشور درگیر مشکلات و معضلات بسیاری از جمله محدودیت اعتبارات، وضع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، کرونا و هزاران بحران دیگر بود که باعث شده است دولت یک جاهایی نتواند اعتبارات پروژه‌های سنگین را تأمین کند.
حاجی زاده با بیان اینکه یک روشی به نام روش سرمایه گذاری بانک‌ها در ماده ۵۶ آمده است، اظهار داشت: مجوز ماده ۵۶ اخذ شده و از نظر تأمین اعتبار دیگر مشکلی نیست.
وی با اشاره به اینکه بانک عامل مشخص شده و قرارداد بسته می‌شود، عنوان کرد: باقی اعتبار پروژه از محل ماده ۵۶ تأمین خواهد شد.
حاجی زاده با اشاره به اینکه قرارگاه خاتم زیر مجموعه نهاد مقدس سپاه است، اظهار داشت: سپاه حافظ و حامی نظام جمهوری اسلامی است اگر یک روز رزمندگان سبز پوش در دفاع مقدس می‌جنگیدند امروز در جنگ اقتصادی تمام عیاری علیه کشور راه افتاده است، قرارگاه خاتم نقش همان سربازان سبز پوش را دارد.
حاجی زاده در خصوص دو سد سقاوه و آبریز عنوان کرد: هفته‌ی گذشته نشستی در خصوص سد آبریز در تهران برگزار شد و قرار است مجوز محیط زیست و ماده ۲۳ را اخذ کنیم و برای سد سقاوه هم دو هفنه پیش مجوز ماده ۲۳ را گرفتیم و این به معنای تأمین و پایداری آب شرب در استان است.
وی ابراز کرد: من قبول دارم وقتی پروژه‌ای اجرا می‌شود باید پیوست‌های زیست محیطی‌اش اجرا شوند و پروژه‌ای که پیوست زیست محیطی‌اش اجرا نشود، ابتر است و ممکن است به محیط زیست لطمه وارد کند، اما پروژه‌ای که مطالعات زیست محیطی و پیوست زیست محیطی‌اش اجرا شود، این پروژه عام المنفعه است.
حاجی زاده گفت: سدهای ما در سیل‌های بهمن ۹۷ و فروردین ۹۸ نشان دادند که این سدها در بحث کنترل سیلاب بیشترین نقش را دارند.
وی افزود: در بحث خشکسالی ۹۷ که در ۱۰۰ سال اخیر بی سابقه بوده است این سدها توانستند توزیع خوب آب را داشته باشند و مردم، کشاورزی و صنعت را نجات دهند.
وی در ادامه اضافه کرد: سد سقاوه، تنگ سرخ، آبریز و کوثر یک مرکز مطمئن برای عبور استان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد و استان‌های هم جوار از جمله استان خوزستان به خصوص بخش زهره و هندیجان از خشکسالی است.
حاجی زاده عنوان کرد: اگر سد کوثر نباشد، برخی از شهرها برای تأمین آب شرب مشکل پیدا می‌کنند.
وی بیان کرد: سد تنگ سرخ هم آب شرب بخشی از استان فارس و هم آب شرب، آب کشاورزی و صنعتی شهر یاسوج و روستاهای اطراف آن را تأمین خواهد کرد