فرمانیه؛ اصیل‌ترین محله تهران

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»؛ فرمانیه در شمال تهران و در منطقه یک شهرداری تهران و شهرستان شمیرانات قرار دارد که از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین و از محله‌های لوکس و مدرن تهران است. برج آسمان در چهارراه محله فرمانیه ( تقاطع شهید لواسانی و پاسداران)، دومین برج مسکونی در ایران است، برج دوقلوی […]

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»؛ فرمانیه در شمال تهران و در منطقه یک شهرداری تهران و شهرستان شمیرانات قرار دارد که از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین و از محله‌های لوکس و مدرن تهران است. برج آسمان در چهارراه محله فرمانیه ( تقاطع شهید لواسانی و پاسداران)، دومین برج مسکونی در ایران است، برج دوقلوی فرمان که در خیابان یگانه قرار دارد و دارای ۳۰ طبقه و ۳۰۰ واحد است، این برج از برج‌های معروف این محله است.

فرمانیه از شمال با نیاوران از شرق با پاسداران، از غرب با دزاشیب و از جنوب با چیذر و اندرزگو مجاورت دارد.
این محله به دلیلی وجود باغ‌های متعدد و محله شمیران تهران مانند باقی مناطق شمالی شهر دارای هوایی پاکیزه و خنک است.

محله فرمانیه به شرقی و غربی تقسیم می‌شود که فرمانیه غربی از چهارراه کامرانیه آغاز و تا سه را قیطریه ادامه دارد و از خیابان‌های مهم آن می‌توان به خیابان سلیمی شمالی و جنوبی، بخش عمده‌ای از لواسانی، خیابان شمالی و جنوبی وطن‌پور و فرعی‌های بلوار اندرزگو اشاره کرد. فرمانیه شمالی نیز در حد فاصل چهاراه فرمانیه تا چهاررا کامرانیه قرار دارد و از خیابان‌های مهم و اصلی آن می‌توان به  خیابان سنبل فرمانیه، خیابان‌های کوهستان، خیابان مهماندوست، خیابان ثروتی، خیابان عسگریان، خیابان دیباجی شمالی، خیابان متقیان و بخش‌هایی از خیابان نارنجستان اشاره کرد.
 
تاریخچه محله فرمانیه
این محله مرفه قدمتی ۲۰۰ ساله دارد، محله فرمانیه نام خودرا از خانواده فرمانیان (خانواده پرنفوذ دروه قاجار) گرفته است.

در گذشته زمین‌های این منطقه متعلق به شاهزاده عبدالحسن میرزا فرمانفرما(نخست وزیر ایران در اواسط دوره قاجار) بوده است که در سال ۱۳۲۶ قمری از محمدولی‌خان آصف‌السلطنه خریداری می‌کند.

مسیر دسترسی به محله فرمانیه
نزدیک‌ترین مترو به این محله ایستگاه متروی نوبنیاد، و نزدیکترین پایانه اتوبوسرانی، پایانه اتوبوسرانی شهید دستواره و نزدیکترین پایانه تاکسیرانی، پایانه تاکسیرانی است که در ضلع شمالی میدان نوبنیاد است.
 
انتهای پیام/خ