فرهنگ سازی برای صیانت از تالاب بین المللی انزلی لازم و ضروری است

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، اکبر سبحانی بعد از ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه دستگاه قضا پرچمدار حقوق عامه است، اظهار کرد: یکی از وظایف دادستان احقاق حقوق عامه است و با هرگونه تضییع حقوق عامه، از سوی افراد حقیقی و حقوقی به صورت قاطعانه برخورد می‌شود. […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، اکبر سبحانی بعد از ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه دستگاه قضا پرچمدار حقوق عامه است، اظهار کرد: یکی از وظایف دادستان احقاق حقوق عامه است و با هرگونه تضییع حقوق عامه، از سوی افراد حقیقی و حقوقی به صورت قاطعانه برخورد می‌شود.
سبحانی به آتش افروزی‌های متعدد سودجویان بر جان تالاب بین المللی انزلی اشاره کرد و افزود: باوجود وقوع حریق‌های متعدد در تالاب انزلی، یک وجب از بخش‌های حادثه دیده این تالاب تصرف نشده است.
وی تالاب بین المللی انزلی را هویت شهر انزلی دانست و تصریح کرد: با وجود اینکه خاطیان آتش زدن نیزارهای تالاب انزلی پس از بررسی پرونده به جزای نقدی محکوم شدند اما معتقدم فرهنگ سازی در صیانت از این موهبت الهی و ثروت ملی مهمترین راهکار دور نگه داشتن تالاب بین المللی انزلی از چشم طمع کاران است.
دادستان انزلی با اشاره به نقش دهیاران به عنوان متولیان اصلی اطلاع رسانی برای دستگیری و برخورد با افراد متخلف در روستاها، تاکید کرد: بر اساس قانون دهیاران موظفند افراد متخلفی را که اقدام به ساخت و سازهای غیر مجاز می‌کنند به دستگاه قضا معرفی کنند اما اقدامات آنان بسیار کمرنگ است.
سبحانی با بیان اینکه عدم اعلام جرم از سوی هر مسئولی به عنوان ترک فعل محسوب می‌شود، گفت: برخی از مردم انزلی در محدوده‌های شهری و روستایی اقدام به تغییر کاربری‌های غیر مجاز زمین‌های زراعی خود می‌کنند که دهیاران می‌توانند اینگونه تخلفات را به دادستانی گزارش دهند.
دادستان انزلی با بیان اینکه سه منطقه مسکونی چراغ پشتان، ماراگوده و پیل علی باغ انزلی بدون متولی است، افزود: ساکنان این مناطق سرگردان در خصوص وضعیت شهروندی خود هستند و هیچکدام از دستگاه‌های اجرایی شهری و شهرستانی تکلیف این مناطق را روشن نکرده‌اند.
سبحانی ادامه داد: پرونده‌های تخلفات ساختمانی و تصرفات یا در کمیسیون ۱۰۰ شهری و یا ماده ۹۹ روستایی باید بررسی شود اما ساکنان این مناطق سال‌ها است تکلیفشان مشخص نیست و در برخورداری از خدمات آب و برق و گاز با مشکلات متعددی مواجه هستند.

منبع : خبرگزاری مهر