فرهنگ عمومی رها شده است/ از شورای وحدت حمایت می‌کنیم

به گزارش سردبیر پرس، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی دبیر عالی جامعه روحانیت در نخستین «شورای عمومی وحدت» که با حضور ارکان شورا و نمایندگان شوراهای استانی روز جمعه (۲۰ اسفندماه) برگزار شد، با اشاره به بیانات رهبر انقلاب درباره «جهاد تبیین» مبنی بر اینکه اگر جمع دانای اهل‌ فکرِ متّکی به مبانی دینی را بگمارید به […]

به گزارش سردبیر پرس، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی دبیر عالی جامعه روحانیت در نخستین «شورای عمومی وحدت» که با حضور ارکان شورا و نمایندگان شوراهای استانی روز جمعه (۲۰ اسفندماه) برگزار شد، با اشاره به بیانات رهبر انقلاب درباره «جهاد تبیین» مبنی بر اینکه اگر جمع دانای اهل‌ فکرِ متّکی به مبانی دینی را بگمارید به اینکه آینده را تصویر کنند، آینده‌ روشن و خوبی را تصویر خواهند کرد، گفت: همه ما باید با رفتار و نگاه عاقلانه و متفکرانه و با توجه به مبانی دینی و اسلامی در راستای جهاد تبیین بکوشیم و برای آینده برنامه‌ریزی مناسبی داشته‌ باشیم.

وی عنوان کرد: خدا را شاکریم که جمعی از نیروهای انقلابی و ارزشی در جایگاه ریاست‌جمهوری، دولت، مجلس و شوراها و شهرداری‌ها قرار گرفته‌اند و همه ما وظیفه داریم تا با حمایت‌ها و مشاوره‌ها به نیروهای انقلابی کمک کنیم تا نتیجه کار به بهترین صورت رقم بخورد، مردم خوشحال شوند و تصویر زیبا و دلنشینی از مجموعه نیروهای انقلابی و ارزشی ارائه شود.

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز در ادامه ضمن تحلیل شرایط عمومی کشور، تصریح کرد: اگر چه مشکلاتی در حوزه‌های مختلف در کشور وجود دارد، اما نباید از ظرفیت‌های بسیار زیاد کشور غافل بود، یکی از مهمترین ظرفیت‌های کشور، وجود رهبر معظم انقلاب است که در دوران‌های مختلف حضور و راهنمایی‌های ایشان بسیار مؤثر و راهگشا بوده است.

حجت‌الاسلام پورمحمدی در ادامه، وجود نیروهای خلاق، خدوم و دلسوز و جوانان متخصص و باانگیزه را از دیگر ظرفیت‌های کشور برشمرد و گفت: باید از این نیروهای خدوم که ظرفیت کشور هستند استفاده شود.

وی، تصریح کرد: کشور امروز با ۴ مشکل در ساختار، نظامات اداری، مالی، آموزشی و تربیتی، فرهنگ عمومی و همچنین شفافیت فعل و انفعالات سیاسی روبرو است؛ به‌گونه‌ای که اگر بهترین مدیران با بهترین نیروها و بودجه را هم در نظر بگیریم، باز هم تا این مشکلات برطرف نشوند، تغییرات اساسی و تحقق اهداف و آرمان‌های انقلاب میسر نخواهد شد.

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز ضمن بیان ابعاد مشکلات ساختاری و دیوان‌سالاری در کشور درباره مسئله فرهنگ عمومی، گفت: فرهنگ عمومی از دیگر مسائلی است که متأسفانه ما از آن غافل بوده و شاهد نوعی رهاشدگی هستیم؛ متأسفانه مدیریت آن در اختیار چهره‌ها و مراجع دیگر قرار گرفته و فرزندان و خانواده‌های ما تحت تأثیر فرهیختگان نیستند؛ اگر همه چیز را درست کنیم، اما فرهنگ عمومی درست نشود، به طور قطع با مشکل مواجه خواهیم بود.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات ما عدم شفافیت در فعل و انفعالات سیاسی و اجتماعی است و شورای وحدت نیز برای نظم دادن به این فعل و انفعالات و شفافیت شکل گرفته است، به همین دلیل حضور اقشار در آن پیش‌بینی شده تا از ظرفیت‌های عمیق اجتماعی برخوردار شود، جامعه روحانیت مبارز به دنبال تحقق یک جامعه انقلابی و متفکر است و برای همه سلیقه‌های سیاسی که به آرمان‌های انقلاب و رهبری اعتقاد دارند، احترام و ارزش قائل است.

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز، در ادامه با اشاره به بخش دیگری از سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مسائلی مانند اتحاد، امید و معیشت عمومی که به‌ طور مستقیم به توده‌های مردم بازمی‌گردد در افزایش قدرت ملی بسیار مهم است، تأکید کرد: وحدت ملی برای هر کشوری حیاتی و موجب استحکام نظام سیاسی کشور است و جمهوری اسلامی نیز مهمترین پشتوانه خود را وحدت ملی و حضور یکپارچه مردم در صحنه می‌داند.

پورمحمدی در پایان رویکردهای جامعه روحانیت مبارز در رابطه با «شورای وحدت» و فعالان سیاسی را بیان کرد و گفت: جامعه روحانیت مبارز با تمام توان و همت از نظام جمهوری اسلامی و رهبری حمایت می‌کند و هرگونه انحراف از مواضع رهبری را خلاف و از آن تبری می‌جوید. همچنین تلاش می‌کند تا مدیریت کشور در اختیار نیروهای توانمند، ارزش‌مدار، ولایی و انقلابی قرار گیرد.

وی ادامه داد: جامعه روحانیت مبارز ضمن انجام مسئولیت الهی و روحانیتی خود مبنی بر هدایت معنوی جامعه، رسالت هدایت سیاسی و اجتماعی را با جدیت تعقیب می‌کند و بر وحدت، همگرایی و همکاری همه نیروهای انقلابی، ارزشی و ولایی تأکید دارد و تلاش خود را در این جهت ادامه می‌دهد.

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز افزود: با توجه به درخواست مجموعه‌ای از از نیروهای ولایی و انقلابی در قالب شورای وحدت مبنی بر حمایت جامعه روحانیت از آنان، جامعه روحانیت با همکاری در جایگاه هدایت، نظارت و داوری با این مجموعه موافقت می‌کند و چنانچه این مجموعه در خط انقلاب، نظام و رهبری استوار باشد، این حمایت و همکاری ادامه خواهد داشت، البته همکاری با شورای وحدت مانع از تلاش جامعه روحانیت در راستای ایجاد وحدت بین نیروهای انقلابی و ارزشی نخواهد بود.

گفتنی است، در ادامه منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت ضمن تشریح فعالیت‌های این شورا در ایام انتخابات، گفت: شورای عالی وحدت پس از موفقیت در انتخابات، جلسات منظمی را درباره ساختار این شورا در سطوح مختلف محلی، استانی، ملی و همچنین نحوه چینش شورای عالی تشکیل داد که امروز این پیش‌نویس در اختیار اعضای شورای عمومی قرار خواهد گرفت و در کارگروه‌های تخصصی بررسی خواهد شد.

همچینن در بخش بعدی این نشست، کارگروه‌های تخصصی اقشار، احزاب و استان‌ها برگزار شد که گزارش‌های نهایی هر یک از کارگروه‌ها در نشست عمومی عصر مطرح شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

*موسی تیزرو
منبع : مهر نیوز