فعالیت‌های جهادی و نقش آن در انتخاب کاندیدای اصلح

سردبیر پرس؛ گروه جامعه: جهاد واژه‌ای عربی از ریشه «جَهَدَ» به معنای مبارزه، تلاش و کوشش می‌باشد. مهمترین مفهوم اصطلاحی این واژه در متون دینی، همانند کاربرد عام آن، گونه‌ای خاص از تلاش می‌باشد. یعنی مبارزه کردن در راه خدا با جان و مال و دارایی‌های دیگر خود، با هدف گسترش اسلام و ارزش‌های اسلامی […]

سردبیر پرس؛ گروه جامعه: جهاد واژه‌ای عربی از ریشه «جَهَدَ» به معنای مبارزه، تلاش و کوشش می‌باشد. مهمترین مفهوم اصطلاحی این واژه در متون دینی، همانند کاربرد عام آن، گونه‌ای خاص از تلاش می‌باشد. یعنی مبارزه کردن در راه خدا با جان و مال و دارایی‌های دیگر خود، با هدف گسترش اسلام و ارزش‌های اسلامی و یا دفاع از آن.

وجود آیات متعددی از قرآن کریم در مورد جهاد و دعوت مسلمانان به جهاد نشان از اهمیت این امر مقدس در مکتب اسلام دارد. خداوند در سوره مبارکه نساء آیه شریفه ۷۶ می‌فرمایند: کسانی که ایمان دارند، در راه خدا پیکار می‌کنند، و آنها که کافرند، در راه طاغوت! پس شما با یاران شیطان، پیکار کنید! (و از آنها نهراسید) زیرا که نقشه شیطان (همانند قدرتش) ضعیف است. در سوره مبارکه عنکبوت آیه شریفه ۶۹ می‌فرمایند: «و آنان که در راه ما به جان و مال کوشش کردند محققا آنها را به راه‌های (معرفت و لطف) خویش هدایت می‌کنیم، و همیشه خدا یار نیکوکاران است».

آیات فوق که نمونه‌هایی از آیات نورانی و هدایت بخش قرآن کریم در مورد اهمیت جهاد و فعالیت جهادی در راه خداست به خوبی نشان دهنده ظرفیت عظیم فعالیت‌های جهادی در اصلاح امور اجتماعی و فرهنگی جوامع بشری می‌باشد.

با عنایت به آنچه در خصوص مفهوم جهاد و فعالیت جهادی در آیات نورانی قرآن کریم اشاره شده به خوبی اهمیت فعالیت جهادی نمایان می‌شود. فعالیت‌های جهادی با توجه به نیاز جوامع بشری در اعصار و عرصه‌های مختلف رنگ و بوی مختلف به خود می‌گیرد. آنجا که مردم گرفتار حوادث و بلایای طبیعی شده‌اند مجاهدان راه خدا برای رضای خدا و برای نجات بندگان خدا و کاستن از آلام و مصیبت‌های وارد شده به آنان وارد میدان شده و به مجاهدت و خدمت رسانی مشغول می‌شوند.

آنجا که دشمن تا بن دندان مسلح به مرزها و سرزمین اسلامی هجوم می‌آورد، مجاهدان راه خدا برای در امان ماندن نوامیس و اموال مسلمین عازم جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شده و به مدت هشت سال با مال و جان و قلم خود در عرصه‌ای مختلف به مجاهدت پرداخته و دشمن متجاوز را از سرزمین اسلامی بیرون می‌رانند و مفهوم جهاد و مجاهدت را به معنی واقعی کلمه و طبق سفارش قرآن کریم محقق می‌سازند. آنجا که مردم گرفتار یک نوع بیماری خاص و همه گیر، همانند ویروس منحوس کرونا می‌شوند مجاهدان در راه خدا با جان و مال و دانش خود برای نجات بندگان خدا و کمک و امداد رسانی به آنها بسیج می‌شوند.

چه این کمک رسانی به صورت مادی و مالی باشد چه به صورت فعالیت جانی و حضور میدانی و رساندن کمک‌های مومنانه به دست جامعه هدف باشد. در هر صورت هدف یکی است خدمت به بندگان خدا برای رضای خدا و این بن مایه و مغزِ فعالیت‌های جهادی را تشکیل می‌دهد. در هر لباس و کسوتی، در هر جامعه‌ای با هر نژادی و با هر رنگی! آنجا که نیاز به خدمت رسانی به مناطق محروم و فقرزدایی در میان است مجاهدان راه خدا برای رهایی بندگان خدا از محرومیت و مشقت‌های ناشی از آن و فقرزدایی آستین‌ها را بالا زده و مردانه عازم جبهه‌های مبارزه با فقر و محرومیت می‌شتابند.

در حال حاضر هم که ملت قهرمان ایران در آستانه یک انتخابات مهم، سرنوشت ساز و حساس قرار دارد مجاهدان راه خدا جهت تنویر افکار عمومی و ترغیب و تشویق مردم عزیز جهت حضور حماسی در پای صندوقهای رأی و لزوم انتخاب یک کاندیدای اصلح برای ترسیم آینده‌ای روشن و امیدوارانه از جامعه اسلامی عازم جبهه‌های اطلاع رسانی و حضور میدانی در بین مردم می‌شوند. ایران عزیز در آستانه یک انتخابات مهم و سرنوشت ساز قرار دارد.

انتخاباتی که سکاندار اجرایی کشور را برای مدت چهار سال تعیین خواهد کرد. کشوری که در سال‌های اخیر مخصوصاً در هشت سال گذشته به سبب تأثیرگذاری عوامل مختلف از جمله تحریم‌های ظالمانه، غیرانسانی و ناجوانمردانه قدرت‌های استعمارگر از یک طرف و سو مدیریت و نبود تدبیر مسئولین از سوی دیگر مشکلات عدیده ای را در ابعاد مختلف زندگی مردم، مخصوصاً در بعد اقتصادی رقم زده است و همین امر باعث گله مندی و نارضایتی مردم از وضع موجود شده است.

مردم حق دارند بپرسند که اِعمال تحریم‌ها دست بیگانه و اجنبی و خارج از اختیارات مسئولین بوده است اما این همه بی تدبیری و سوءمدیریت را چه کسی رقم زده است؟ آیا غیر از این است که مسئولین اجرایی کوتاهی کرده‌اند و در قبال این همه بی مسئولیتی خود باید مسئول و پاسخگو باشند! متأسفانه در شرایط کنونی فضا برای معاندان و بدخواهان به سبب سوءمدیریت مسئولین اجرایی و دولتی فراهم شده است و معاندان نظام و انقلاب اسلامی سعی در کم رونق و کم اهمیت جلوه دادن انتخابات و دور کردن مردم از صندوق رأی به انواع و انحای مختلف می‌نمایند.

در چنین شرایطی مفهوم جهاد و مجاهدت معنا و شکل دیگری به خود می‌گیرد و آن حضور حماسی و میدانی مجاهدان راه خدا در بین مردم (اعم از مجازی و حقیقی) برای خنثی کردن توطئه‌های دشمن قسم خورده می‌باشد. فعالیتی که در شرایط کنونی هیچ بدیل و جایگزینی برای آن وجود ندارد. در شرایط حساس کنونی بر تک تک جهادگران ستاد مستقل جهادی فرض است تا با حضور در عرصه‌های مختلف مجازی و حقیقی غبار از چهره نظام و انقلاب که به واسطه بی مسئولیتی مسئولین فعلی شکل گرفته بزدایند، یعنی اولاً آحاد ملت را برای مشارکت حداکثری در پای صندوقهای رأی فرابخوانند و ثانیاً در زمینه انتخاب کاندیدای اصلح و در تراز انقلاب در بین مردم حضور یافته و روشنگری‌های لازم را ارائه کنند.

در شرایط حساس کنونی آنچه که بیش از همه اولویت دارد حضور حماسی و انقلابی در پای صندوق رأی برای خنثی سازی توطئه شوم دشمنان مبنی بر عدم مشارکت در انتخابات است اما در مرحله بعد انتخاب کاندیدای اصلح و در تراز انقلاب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر اهمیت کاندیدای اصلح از اهمیت حضور در پای صندوقهای رأی بیشتر نباشد کمتر نیست.

درست است که ملت قهرمان و عزیز در سال‌های یاد شده حضور حماسی و انقلابی داشتند، اما اگر در دوره‌های گذشته بصیرت و روشنگری لازم صورت می‌گرفت و مردم را از تبعات این انتخاب آگاه می‌کردیم قطعاً سرنوشت بهتری را برای خود رقم می‌زدیم و برای برون رفت از شرایط کنونی راهی جز حضور آگاهانه و هوشمندانه در پای صندوق رأی نیست و این امر باید توسط مجاهدان عرصه اطلاع رسانی و روشنگری مخصوصاً ستاد مستقل جهادی باید تبیین و تشریح گردد. بر تک تک جهادگران فرض است که با بیان واقعیت‌ها و تحلیل عملکرد این هفت کاندیدای تأیید شده گامی در جهت کمک به انتخاب کاندیدای اصلح و انقلابی برداریم.

یادداشت از: علی احمدی
منبع : مهر نیوز