فعال کردن هویت اجتماعی شبکه تبلیغ، راهبرد تبلیغات اسلامی رزن

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: تحول در امر تبلیغ و ایجاد زیرساخت‌های تبلیغی و فرهنگی مناسب شرایط روز جامعه بخصوص در عرصه سبک زندگی یکی از مهمترین اقداماتی است که مجموعه‌های فرهنگی فعال در جبهه فرهنگی انقلاب سلامی باید به آن اقدام کنند. در این راستا شاید یکی از مهمترین نهادها و دستگاه‌های فرهنگی که […]

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: تحول در امر تبلیغ و ایجاد زیرساخت‌های تبلیغی و فرهنگی مناسب شرایط روز جامعه بخصوص در عرصه سبک زندگی یکی از مهمترین اقداماتی است که مجموعه‌های فرهنگی فعال در جبهه فرهنگی انقلاب سلامی باید به آن اقدام کنند.
در این راستا شاید یکی از مهمترین نهادها و دستگاه‌های فرهنگی که بخصوص در زمینه سبک زندگی و حوزه تبلیغ معارف ایرانی و اسلامی از جایگاه برجسته برخوردار است مجموعه تبلیغات اسلامی و شبکه تبلیغی ذیل این مجموعه است، این نهاد را باید یکی از مهمترین عناصر شکل دهنده دستگاه فرهنگی و تبلیغی در حوزه سبک زندگی و مباحث معرفتی در کشور دانست.
تحول شکل گرفته در سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان‌های رزن و درگزین در سال‌های اخیر موجب ایجاد بستر و زمینه اثرگذاری بیشتر و شکل‌گیری هویت و جایگاه برجسته امر تبلیغ شده است.
اثر گذاری مجموعه شبکه تبلیغ از بستر ایجاد هویت و شاکله اجتماعی برای هر کدام از نهادها و تشکلهای عضو شبکه تبلیغ، راهبرد اساسی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان‌های رزن و درگزین بوده است.
رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان‌های رزن و درگزین در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس با تاکید بر حیاتی بودن مسئله تحول و فعال شدن شبکه تبلیغ، یعنی مجموعه‌های مردمی ذیل سازمان نظیر شورای هیأت‌های مذهبی، کانون مداحان، کانون‌های تبلیغی، طلاب و مبلغین، فعالین قرآنی و نهضت بانوان فرهنگی و تبلیغی، اظهار کرد: در سفر یک‌روزه مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان از مجموعه فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی شهرستان‌های رزن و درگزین، مسائل حول محور تحول و ارتقای شبکه تبلیغ بررسی شد.
منسجم شدن شبکه تبلیغ، راهبرد اساسی برای حل مشکلات اجتماعی
حجت الاسلام سید روح الله حسینی گفت: در این حضور یک روزه دومین جلسه شبکه تبلیغ شهرستان‌های رزن درگزین و بخش سردرود با حضور ائمه جمعه محترم رزن و شهر السادات دمق به عنوان نخستین برنامه برگزار شد و در این نشست زمینه‌های توانمندی و اجرای طرح تحول شبکه تبلیغ برای ایفای نقش حداکثری در مجموعه فعالیت‌های ترویجی و تبلیغی برای ایجاد شور و نشاط مشارکت حداکثری بررسی و تصمیمات لازم گرفته شد.
رئیس تبلیغات اسلامی رزن و درگزین تاکید کرد: به جرأت می‌توان گفت که شاید برای نخستین بار است که مجموعه مردمی شبکه تبلیغ ذیل تبلیغات اسلامی در یک فرآیند منسجم و متشکل برای ایفای نقش‌های اجتماعی خود ورود کرده اند.

مجموعه‌های مردمی سربلند در آزمون مواسات
وی با بیان اینکه حضور در مجامع و گروه‌هایی که در رزمایش مواسات در یک سال اخیر نقش اساسی برای ایفای نقش اجتماعی شبکه تبلیغ داشته‌اند از دیگر محورهای حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بود، افزود: دیدار با خیر گران‌قدر جناب آقای کرمی از اهالی روستای نظام‌آباد که در بحث مواسات اقدامات و کمک‌های فراوانی انجام داده است در این راستا صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین رویکردهای ما در مجموعه تبلیغات انقلاب اسلامی مردم محوری و اصالت حضور جوانان دغدغه مند است، افزود: شکل‌گیری کارگروه فرهنگی و اجتماعی با اولویت شناخت مشکلات زیربنایی فرهنگی در منطقه و ایفای نقش جدی برای حل موارد اولویت‌دار مصداق این مردم محوری بوده است.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان‌های رزن و درگزین با اشاره به اینکه طرح بی واسطه مسائل و مشکلات عملیاتی مسائل فرهنگی و اجتماعی، از ثمرات نشست این کارگروه با مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان بود، افزود: در این نشست نبود سند جامع فرهنگی استانی و شهرستانی، نبود آسیب شناسی اولویت دار در هر منطقه و عدم تخصص گرایی در مسائل اجتماعی و فرهنگی به عنوان مهمترین دغدغه‌های جوانان فعال فرهنگی شهرستان با مدیرکل مجموعه تبلیغی و فرهنگی استان همدان مطرح شد.

حوزه تربیتی کودک و نوجوان محور فعالیت‌های تربیتی
حسینی فعالیت‌های تربیتی در حوزه کودک و نوجوان و ایجاد محوریت اجتماعی برای هیأت‌های مذهبی در محلات و روستاها را از دیگر مبانی تحولی در تبلیغات اسلامی برشمرد و گفت: حضور در جمع فعالین قرآنی کودک و نوجوان و بررسی راهکارهای تقویت فعالیت‌های کودک و نوجوان و حضور در جمع هیئت قرآنی حضرت رقیه (س) روستای نیر که علاوه بر اقدامات تربیتی اقدام به ایجاد مجموعه کارآفرینی برای زنان روستایی کرده است از مهمترین برنامه‌های مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان در نظارت میدانی بر طرح تحول شبکه تبلیغی و فرهنگی شهرستان‌های رزن و درگزین بود.
به نظر می‌رسد ایجاد شبکه هماهنگ از تغییرات مبنایی و معرفتی در گستره شبکه تبلیغ قطعاً به ایجاد دامنه گسترده‌ای از کارکردهای اجتماعی و مفید در بدنه نیروهای مردمی خواهد شد که می‌تواند با احیا نقش نظارتی و تربیتی اجتماعی گروه‌های مرجع دینی بسیاری از مشکلات و آسیب‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را مرتفع کند.