فیلیپین اوضاع را پیچیده نکند/ استفاده پکن از رایزنی‌های دوستانه

به گزارش سردبیر پرس به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه چین امروز سه‌شنبه از فیلیپین خواست تا «اصل همجواری» را رعایت و از انجام اقداماتی که اوضاع را پیچده کند، خودداری نماید. وزارت خارجه چین در بیانیه خود از کشور فیلیپین خواست تا به حاکمیت پکن احترام بگذارد. در بیانیه وزارت خارجه چین در […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه چین امروز سه‌شنبه از فیلیپین خواست تا «اصل همجواری» را رعایت و از انجام اقداماتی که اوضاع را پیچده کند، خودداری نماید.
وزارت خارجه چین در بیانیه خود از کشور فیلیپین خواست تا به حاکمیت پکن احترام بگذارد.
در بیانیه وزارت خارجه چین در این خصوص تصریح شده است: حقایق بارها اثبات کرده اند که دیپلماسی مبتنی بر سخنان جنجالی به جایی نرسیده و اعتماد مشترک را تضعیف می کند.
این بیانیه در ادامه اضافه می کند: چین همیشه با فیلیپین همکاری کرده و به این همکاری نیز ادامه خواهد داد تا اختلافات میان دو کشور از طریق رایزنی‌های دوستانه برطرف شوند.
این در حالیست که مقامات فیلیپین در روزهای اخیر انتقادات تندی را همراه با ادبیات غیردیپلماتیک علیعه پکن مطرح کرده بودند.
گفتنی است، در سال ۲۰۱۸ چین و فیلیپین یک یادداشت تفاهم در زمینه منابع نفتی و گازی در دریای چین جنوبی امضا کردند و بر طبق آن دو طرف در مورد انرژی در این منطقه با یکدیگر توافق کردند.
با این حال، اواخر ماه اکتبر سال گذشته میلادی «رودریگو دوترته» رئیس جمهور فیلیپین طرح پیشنهادی وزارت انرژی کشورش برای از سرگیری اکتشاف منابع نفت و گاز در این منطقه مورد مناقشه را تأیید کرد.
از سوی دیگر، در ماه های میلادی گذشته نیز گزارش‌هایی مبنی بر لنگر انداختن ناوگانی از قایق‌های چین در تپه دریایی ویتسون در بخشی از مجمع الجزایر اسپراتلی منتشر شد که دو کشور نسبت به آن ادعای ارضی دارند.