فینال حذفی و داربی برگشت با VAR

دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران گفت: طبق برنامه‌ای که به فیفا اعلام کردیم، اگر دستگاه‌ها به موقع بیاید و آموزش داوران تکمیل شود، در فینال حذفی و داربی برگشت از VAR استفاده خواهیم کرد. به گزارش سردبیر پرس، هدایت ممبینی دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران، در حاشیه مراسم بدرقه تیم ملی فوتسال زنان ایران به […]

دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران گفت: طبق برنامه‌ای که به فیفا اعلام کردیم، اگر دستگاه‌ها به موقع بیاید و آموزش داوران تکمیل شود، در فینال حذفی و داربی برگشت از VAR استفاده خواهیم کرد.
به گزارش سردبیر پرس، هدایت ممبینی دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران، در حاشیه مراسم بدرقه تیم ملی فوتسال زنان ایران به مسابقات کافا در تاجیکستان، توضیح داد: خیلی خوشحال هستیم که این اعزام امسال چندمین اعزام بانوان ما به مسابقات آسیایی است و تیم فوتسال ما هم با توجه به اینکه مدعی قهرمانی آسیا هست، این مسابقات کافا برای ما بسیار مهم خواهد بود. 
او ادامه داد: فوتبال و فوتسال بانوان کشورهایی مثل ازبکستان و قرقیزستان و … در آسیا پیشرفت خوبی داشته‌اند و بانوان شایسته ما هم تیم جوانی دارند. بازیکنان ما پنجمین اردوی خود را پشت سر می‌گذارند و امیدوارم بانوان ما شایستگی خود را در میادین مختلف بیشتر نشان دهند. 
او در پاسخ به این سوال که آیا ایران می‌تواند عنوان قهرمانی این مسابقات را برای سومین دوره متوالی کسب کند، توضیح داد: اتفاق خوبی که برای فوتسال بانوان افتاده است، برگزاری جام جهانی زنان برای اولین بار است که امیدواریم با قهرمانی در کافا به جام جهانی صعود کنیم چون یکی از دلایل توسعه فوتسال بانوان خواهد بود.
ممبینی در پاسخ به این سوال که چرا تیم‌های بزرگ مثل استقلال و پرسپولیس در فوتسال زنان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، تصریح کرد: نیمی از جمعیت کشور ما را بانوان تشکیل داده‌اند و ما سعی می‌کنیم با قراردادن مشوق‌هایی این باشگاه‌های بزرگ را وارد فوتسال و فوتبال بانوان کنیم چون با توجه به هواداران زیاد این دو باشگاه، قطعا می‌توانند تاثیر خوب در رشد و توسعه این رشته‌ها در بخش بانوان داشته باشند. 
او درباره انتقادها از مهدی تاج به دلیل عدم استفاده از جایگاهش برای راه‌اندازی مجدد مسابقات قهرمانی آسیا فوتسال زنان، توضیح داد: آقای تاج به عنوان رئیس کمیته فوتسال آسیا یکی از برنامه‌هایشان رشد و توسعه فوتسال زنان در قاره بوده است. یکی از دغدغه‌های ایشان بحث بانوان بود که جلسات زیادی هم در این رابطه برگزار می‌کنند تا فوتسال بانوان را بیش از پیش در قاره آسیا داشته باشیم. بنده نیز امیدوارم فوتبال و فوتسال بانوان آسیا به جایگاه خوبی برسد. 
شنیده می‌شود که ماده ۱۳۴ قانون مالیات مبنی بر معافت مالیاتی باشگاه‌های حاضر در ورزش قرار است حذف شود. دبیر کل فدراسیون فوتبال در رابطه با این موضوع گفت: امیدوارم در قانون توسعه و برنامه جامع دولت و برنامه‌ریزی کلان دولت به این مهم توجه داشته باشند که فعالیت بخش‌های مهمی از جامعه در بخش همگانی و قهرمانی، می‌تواند جامعه سالمی را فراهم سازد. فعالیت یک جامعه در ورزش می‌تواند پتانسیل‌های خوبی در همه ابعاد داشته باشد.
ممبینی افزود: جامعه‌ای که از ورزش فاصله بگیرد آینده خوبی در پی نخواهد داشت. ضمن اینکه در همه جای جهان به جامعه ورزشکار توجه زیادی می‌کنند. باید دولت شرایط بهتری را فراهم کند تا باشگاه‌های دولتی و خصوصی بخشی از هزینه‌های خود را از این طریق پرداخت کنند و از نظر اقتصادی شرایطی داشته باشند که باشگاه‌داری کنند.
او درباره صحبت‌های افشاریان مبنی بر استفاده بیشتر فدراسیون از VAR در نیم فصل دوم لیگ برتر مردان اظهار کرد:  به هر حال یکی از کارهای خوبی که فدراسیون فوتبال انجام داد وارد کردن سیستم کمک داور ویدیویی به کشور بود. ما الان در پلتفرم فیفا جزو کشورهایی هستیم که VAR دارند. باید سیستم‌های بیشتری بیاوریم و داوران و ورزشگاه‌ها هم لایسنس فیفا را بگیرند. طبق برنامه‌ای که به فیفا اعلام کردیم، فینال حذفی و داربی برگشت اگر دستگاه‌ها به موقع بیاید و آموزش داوران تکمیل شود از VAR استفاده خواهیم کرد. البته در نیم فصل دوم چند بازی با VAR خواهد بود و در فصل آینده این امکانات بیشتر استفاده می‌شود. دستگاه‌های بعدی برسد در خارج از آزادی هم این کار را انجام خواهیم داد. الان اولویت اول ما ورزشگاه آزادی است.
ممبینی در پاسخ به این سوال که فدراسیون  چه اقداماتی برای جلوگیری از منحل شدن تیم‌ها در بخش بانوان انجام داده است؟ تصریح کرد: در بخش ورزش بانوان چند مصوبه خیلی خوب داشتیم که باشگاه‌های فوتبال را ترغیب می‌کرد که در بخش بانوان سرمایه گذاری و حمایت لازم را داشته باشند. چند باشگاه خوب در این زمینه فعالیت خود را شروع کردند. به عنوان مثال اگر قرار است باشگاهی دچار کمبود بودجه شود از هر دو بخش زنان و مردان این بودجه کاسته شود و این طور نباشد که بخش بانوان را به خاطر نبود بودجه حذف کنند.
وی گفت: باید نگاه بسیار خوبی نسبت به فوتبال و فوتسال بانوان داشته باشیم چون آنها مادران آینده این جامعه هستند و ما باید شرایط را برای آنها فراهم کنیم. خوشبختانه دیدید که امسال اتفاقات خوبی در بخش بانوان رقم خورد و حتی تماشاگران را که سال‌ها نتوانسته بودیم وارد ورزشگاه‌ها کنیم با تدابیری که نهادهای مختلف دیدند و با حمایت فدراسیون فوتبال این فضا برایشان محقق شد.
ممبینی خاطرنشان کرد: در باشگاه‌ها نیز بدون این که اتفاقی رخ دهد، بانوان ورود پیدا می‌کنند و این مساله به جذابیت فوتبال و فوتسال ما کمک می‌کند. ما نباید بخش فوتبال مردان و زنان را از هم جدا کنیم، در جلسات هیات رییسه سعی می‌کنیم یکسری مصوبات داشته باشیم تا انگیزه و پتانسیل باشگاه‌ها را برای توسعه فوتبال و فوتسال بانوان را بیشتر کنیم.
انتهای پیام