قصه پرتکرار آبگرفتگی معابر در زاهدان در سایه بی برنامگی

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: بارش باران آن هم در این فصل سال و آن هم در استان گرم و خشک و درگیر با خشکسالی سیستان و بلوچستان قطعاً رحمت الهی است که اگر برای مواجه با آن برنامه ریزی نشود ممکن است این نعمت الهی به نقمت تبدیل شود. چند روزی است که سامانه […]

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: بارش باران آن هم در این فصل سال و آن هم در استان گرم و خشک و درگیر با خشکسالی سیستان و بلوچستان قطعاً رحمت الهی است که اگر برای مواجه با آن برنامه ریزی نشود ممکن است این نعمت الهی به نقمت تبدیل شود.
چند روزی است که سامانه بارشی «مونسون» در جنوب کشورمان فعال شده است و بر اساس پیش‌بینی‌ها شدت بارش‌ها آن‌چنان است که احتمال جاری شدن سیل و بروز خسارت دور از انتظار نیست و همه دستگاه‌ها برای م قابله با بحران به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.
بارش باران علاوه بر اینکه در این روزهای گرم هوا را تلطیف می‌کند، همواره موجب خوشحالی مردمان این دیار شده و می‌شود اما سیلابی شدن خیابان‌ها و معابر پس از بارش باران گاهاً این شیرینی را در کام مردم شهر زاهدان تلخ می‌کند.
متأسفانه مردم شهر زاهدان سال‌ها است که با مشکل آبگرفتگی روبرو هستند اما ظاهراً قرار نیست چاره‌ای از سوی مسئولان شهرداری زاهدان برای آن اندیشیده شود
متأسفانه مردم شهر زاهدان سال‌ها است که با مشکل آبگرفتگی روبرو هستند اما ظاهراً قرار نیست چاره‌ای از سوی مسئولان شهرداری زاهدان برای آن اندیشیده شود.
یکی از شهروندان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس، اظهار داشت: واقعاً بارش باران آن هم در این فصل سال جز عنایت پروردگار چیز دیگری نیست اما ظاهراً مسئولان شهرداری زاهدان در هیچ فصلی آمادگی مقابله با کوچک‌ترین بارش را ندارند.
وی افزود: متأسفانه پس از بارش باران در شهر زاهدان آب موجود در خیابان‌ها به دلیل عدم لایروبی جوی‌ها و وجود نخاله‌های مختلف در سطح شهر برخی قسمت‌های پیاده روها و معابر را هم اشغال می‌کند.

شهرداری زاهدان آمادگی مواجهه با کوچک‌ترین بحران‌ها را ندارد
محمد سالاری یکی دیگر از شهروندان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس، اظهار داشت: مردم استان سیستان و بلوچستان چندسالی است به واسطه خشکسالی‌های مستمر شاهد کاهش نزولات آسمانی هستند و هوای اکثر شهرهای استان بیشتر درگیر پدیده گرد و خاک و گرما است.
وی افزود: از همین رو قطعاً بارش باران آن هم در این فصل سال یک نعمت از سوی خداوند است و مردم استان هم با ورود سامانه بارشی مونسون به استان بسیار خوشحال هستند و به از این نعمت الهی شکرگذاری می‌کنند اما ای کاش مسئولان شهرداری زاهدان هم برای یکبار آماده بحران باشند.
این شهروند زاهدانی ادامه داد: ما بارها و در فصول مختلف سال شاهد بودیم که در مسائل مختلف از جمله در کمترین میزان بارش‌ها هم مجموعه شهرداری زاهدان غافلگیر شده و به هیچ عنوان آمادگی مقابله با بحران را نداشته است.
تهدید آب‌های سطحی را باید با جمع‌آوری و توسعه شبکه به فرصت تبدیل کرد
علیرضا الله دوست یکی از شهروندان زاهدانی که دارای مدرک شهرسازی است در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس، اظهار داشت: جمع‌آوری آب‌های سطحی می‌تواند نعمت یا تهدید باشد که امیدواریم این تهدید با برنامه ریزی درست شهرداری زاهدان به فرصت تبدیل شده و از آب‌های سطحی استفاده بهینه شود.
وی با تاکید بر اینکه تهدید آب‌های سطحی را باید با جمع‌آوری و توسعه شبکه به فرصت تبدیل کرد، افزود: متأسفانه در حال حاضر شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی در برخی از خیابان‌های شهر زاهدان اصلاً وجود ندارد و انباشته شدن نخاله‌های ساختمانی در معابر هم بر مخاطرات آب گرفتگی در این شهر افزوده است.
وی با اشاره به اینکه با گذشت سال‌ها از تأسیس شهر زاهدان اما همچنان این شهر در زیرساخت‌ها با مشکل مواجه است، تصریح کرد: از شهرداری انتظار داریم تا به زیر ساخت‌های شهری توجه کند.
این شهروند زاهدانی گفت: علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب انهار و جوی‌ها باید همواره لایروبی شوند و حوادث طبیعی را پیش بینی کنند تا با اندک بارانی معابر و خیابان‌ها سیلابی نشود.
اما نکته جالب توجه اینجا است که با وجود همه این مشکلات شهرداری زاهدان پیش از وقوع بارندگی‌های با صدور اطلاعیه‌ای از مردم درخواست کرد تا در زمان بارش باران از تردد غیر ضروری در سطح شهر و حضور در مجاورت مسیل‌ها و کانال‌ها خودداری کنند که متأسفانه در این مورد شاهد همکاری مردم نبودیم و در برخی موارد حتی اقدامات مخاطره آمیری نیز به وقوع پیوست.
رکورد ۶۰ ساله بارش‌های تابستان در زاهدان شکسته شد
به گزارش سازمان هواشناسی، در حالی امروز ۲۶.۵ میلی متر باران در شهر کویری زاهدان بارید که این مقدار بارش روزانه در فصل تابستان در ۶۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.
این گزارش می‌افزاید، بارش‌های روز گذشته زاهدان حدوداً معادل ۳۰ درصد بارش‌های یک سال زراعی این شهر است که ظرف چند ساعت بارید.
گفتنی است، پیش از این بیشترین بارش روزانه تابستان زاهدان مربوط به مرداد ماه سال ۱۳۷۴ با میزان ۲۳ میلی متر بوده است.
فعالیت سامانه بارشی همچنان در سیستان و بلوچستان ادامه دارد
علیرضا شهرکی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس، با اشاره به صدور هشدار قرمز هواشناسی برای ۵ استان کشور اظهار داشت: فعالیت سامانه مونسون همچنان در سطح استان ادامه دارد.
وی افزود: متأسفانه تاکنون ۲ نفر در شهرستان زاهدان جان خودشان را به علت برق گرفتگی از دست دادند، علاوه بر این یک نفر از راهداران نیز در محور ایرانشهر به راسک به علت سانحه ترافیکی جان باخت.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه اکثر راه‌های فرعی منتهی به رودخانه‌های اصلی همچون کاجو و جلگه بسته شده است، ادامه داد: خوشبختانه خاموشی حادی در مناطق سیل زده نداریم.
وی تصریح کرد: بیشترین میزان بارندگی مربوط به شهرستان کنارک با میزان ۶۵ میلی‌متر بود که خوشبختانه به علت احداث زیرساخت‌ها و کانال‌کشی‌هایی که پیش از این انجام گرفته بود آبگیری معابر را به صورت بحرانی نداشتیم.