لاوروف: جهان مخالف رویکرد استعماری غرب است

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در آخرین ایستگاه سفر دوره‌ای خود به کشورهای آفریقایی امروز چهارشنبه به اتیوپی رفت و پس از پایان دیدارها و رایزنی‌ها با مقامات این کشور، در نشست خبری مشترک با «دمکه موکئن» همتای اتیوپیایی خود در آدیس آبابا حضور یافت. […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در آخرین ایستگاه سفر دوره‌ای خود به کشورهای آفریقایی امروز چهارشنبه به اتیوپی رفت و پس از پایان دیدارها و رایزنی‌ها با مقامات این کشور، در نشست خبری مشترک با «دمکه موکئن» همتای اتیوپیایی خود در آدیس آبابا حضور یافت.
لاوروف در این نشست خبری گفت: شرکای ما در آفریقا می‌دانند که چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و غرب چه کارهایی برای ساختن جهانی تک قطبی و جلوگیری از شکل گیری نظم نوین جهانی بر اساس اصول دموکراتیک انجام می‌دهد. ما به دنبال تقویت و توسعه زنجیره واردات و صادرات بین روسیه و اتیوپی و ارتقای تجارت بین دو کشور هستیم. ما مقامات اتیوپی را در جریان آخرین جزئیات عملیات نظامی روسیه در اوکراین قرار دادیم و موضع این کشور در خصوص این پرونده، متعادل است. مواضع ما با اتیوپی با استناد به پایبندی به قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد، در مورد مسائل جهانی یکسان است. روسیه و اتیوپی آماده اجرای طرح‌های جدید برای همکاری نظامی-فنی هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: چین هدف آمریکایی هاست زیرا چین قدرت شماره یک اقتصادی به شمار می‌رود و واشنگتن مخالف رقابت است. بسیاری از کشورها متوجه نوسانات دلار شده و خواهان اعتبارسنجی و مبادلات با استفاده از ارزهای ملی هستند. ما مطمئن هستیم که اکثریت کشورها این رویکرد استعماری را قبول ندارند و مایلند مستقل زندگی کنند. واشنگتن در تلاش است تا دیدگاه خود را بر کشورها تحمیل و سیاست خود را در سراسر جهان اجرا کند.
وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم دشمن داشته باشیم ولی ناتو در نشست مادرید، روسیه و چین را دشمن تلقی کرد. غرب ما را بین دو گزینه پیروی از سیاست جهان تک قطبی و تن دادن به آن یا مواجهه با تحریم‌ها و تهدیدها قرار داده است. غرب در تلاش است تا روند شکل گیری نظام نوین جهانی را مختل کند.
لاوروف اظهار داشت: پروژه «نورد استریم -۲» متوقف شده و کی یف در عرضه گاز به اروپا اختلال ایجاد کرده است. تحریم‌های غرب علیه روسیه بر بازارهای اروپایی تأثیر گذاشت. اوکراین باید مین‌های کاشته شده در اطراف بنادر را پاکسازی کند و ما با ترکیه و سازمان ملل اجرای توافقنامه انتقال غلات را پیگیری خواهیم کرد.
گفتنی است وزیر امور خارجه روسیه سفر آفریقایی خود را شنبه گذشته آغاز کرد و قاهره اولین ایستگاه این سفر بود. او سپس از اوگاندا، جمهوری کنگو و اتیوپی بازدید کرد.

منبع : مهر نیوز