لاوروف: لفاظی غرب درباره آمادگی برای مذاکره، منشاء شیطانی دارد

به گزارش سردبیر پرس به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه طرح‌ها و ابتکارهای ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برای توافق صلح «کاملا بی‌معنا» است، تاکید کرد که غرب تاکنون برای حل مساله اوکراین پیشنهاد جدی نداده و «وراجی» آنها درباره آمادگی برای مذاکرات و اینکه می‌گویند مسکو آماده […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه طرح‌ها و ابتکارهای ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برای توافق صلح «کاملا بی‌معنا» است، تاکید کرد که غرب تاکنون برای حل مساله اوکراین پیشنهاد جدی نداده و «وراجی» آنها درباره آمادگی برای مذاکرات و اینکه می‌گویند مسکو آماده نیست، «منشاء شیطانی دارد.»
وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا برای حل «مساله روسیه» با کشورهای اروپایی ائتلاف تشکیل داده و می‌خواهد با مطیع کردن اروپا، روسیه را ویران کند.
لاوروف با اشاره به اینکه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) از طریق اوکراین به عنوان «دست‌نشانده» با روسیه می‌جنگد، گفت: آنچه در اوکراین رخ می‌دهد، نتیجه آمادگی آمریکا برای به‌راه انداختن جنگ هیبریدی علیه روسیه است.
وی درباره عدم پیروی کشورهای عربی از تحریم‌های غرب علیه روسیه افزود: باوجود شدیدترین فشارها از جانب غرب، هیچ کشور عربی به تحریم‌ها ملحق نشد. حتی می‌توانم بگویم که فشارهای غرب گستاخانه و خودتحقیری است.
وی افزود: سه روز قبل از سخنرانی من در قاهره در جولای ۲۰۲۲، هیئتی از دیپلمات‌های غربی از دبیرکل اتحادیه کشورهای عرب خواستند تا سخنرانی وزیر خارجه روسیه را لغو کند یا اینکه روسیه علنا محکوم شود. آنها حتی خواسته بودند که هیچ کدام از اعضای حاضر در اتحادیه کشورهای عرب با من عکس نگیرند اما این اتحادیه درخواست‌های آنها را رد کرد.
به گفته لاوروف، روسیه امیدوار است اروپا درک کند که «همیشه نمی‌تواند به دروغ گفتن و عهدشکنی، از جمله گسترش ناتو به شرق، ادامه دهد.»
وی ادامه داد: در نخستین اعتراضات گسترده اوکراین(یورومیدان) در سال ۲۰۰۴ هم امیدوار بودیم که منطق پیروز شده و اروپا درک خواهد کرد که نمی‌تواند همیشه دروغ بگوید. غیرممکن است که ناتو خلاف تعهداتش، دائما به سمت شرق اروپا پیشروی کند.
لاوروف اضافه کرد: ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین ابتکارها و طرح‌هایی کاملا بی‌معنا مطرح می‌کند؛ طرح ۱۰ نقطه‌ای که در آن همه چیز تجمیع شده؛ امنیت غذایی، امنیت انرژی، امنیت بیولوژیکی، خروج نیروهای روسیه از سراسر اوکراین، غرامت دادن به اوکراین، تشکیل دادگاه ویژه، محکومیت و غیره.
وی توضیح داد که روسیه پیشنهادات جدی غرب برای مذاکرات بر سر مساله اوکراین را می‌پذیرد اما تاکنون هیچ پیشنهاد جدی مطرح نشده است.
وی تاکید کرد: تمام حرافی‌های غرب درباره آمادگی برای مذاکره و آماده نبودن روسیه، منشایی شیطانی دارد. ما آماده پیشنهادات جدی هستیم و آنها را بررسی کرده و تصمیم می‌گیریم.
به گفته لاوروف، اهداف عملیات نظامی روسیه در اوکراین که از اوایل سال ۲۰۲۲ آغاز شده، «من درآوردی» نبوده و بر اساس منافع روسیه و همسایگانش طراحی شده است.
لاوروف همچنین درباره روابط روسیه و چین نیز گفت که پکن و مسکو روابط دوستانه و عمل‌گرایانه‌ای داشته و همکاری تجاری و غیرتجاری خود در بسیاری از حوزه‌ها را به طور چشمگیری افزایش داده‌اند.
وی تاکید کرد که آمریکا، ظهور چین را «یک چالش» برای سلطه خود می‌انگارد و در تلاش است تا هم چین و هم روسیه را محدود کند و در این راستا، سایر کشورهای غربی را به منزوی کردن آنها وادار کرده و علاوه بر این، در تلاش است بین مسکو و پکن تفرقه بیندازد. با این حال به گفته وی تمام این طرح‌ها و دسیسه‌ها «کاملا خلاف واقعیت هستند.»