لزوم بسترسازی برای رشد نو معلمان/چشم‌به‌راه تحقق سندتحول بنیادین!

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، در دیدار امروز اعضای شورای مرکزی کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان با سرپرست اداره کل آموزش و پرورش، بر افزایش تعامل و همکاری این دو مجموعه با هدف واحد و استفاده از ظرفیت‌های هر دو مجموعه در پیشبرد اهداف تاکید شد. سرپرست آموزش و پرورش لرستان ضمن ابراز خوشحالی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، در دیدار امروز اعضای شورای مرکزی کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان با سرپرست اداره کل آموزش و پرورش، بر افزایش تعامل و همکاری این دو مجموعه با هدف واحد و استفاده از ظرفیت‌های هر دو مجموعه در پیشبرد اهداف تاکید شد.

سرپرست آموزش و پرورش لرستان ضمن ابراز خوشحالی از حضور و دغدغه مندی جوانان و نومعلمان کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان، در دیدار با اعضای شورای مرکزی این کانون گفت: نیروی انسانی چون شما نومعلمان و جوانان، دغدغه مندی شما در حوزه تعلیم و تربیت و روحیه جهادی و انقلابی تان باعث دلگرمی بنده و تضمین کننده آینده‌ای روشن برای دستگاه تعلیم و تربیت استان است.

رضا عزتی اظهار داشت: معتقدم نیروی جوانی در کنار خلاقیتی که شما جوانان از آن بهره می‌برید، بازوی قدرتمندی است که می‌تواند برای پیشبرد اهداف عالیه آموزش و پرورش در راستای اجرای سند تحول بنیادین بسیار مؤثر باشد، لذا درب اتاق بنده به روی شما اعضای نخبه کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان همیشه باز بوده و از توانایی علمی و پژوهشی شما در مجموعه آموزش و پرورش لرستان استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: آماده هر گونه همکاری و تفاهم و تعامل با جوانان نو معلم برای کیفیت بخشی به آموزش در استان هستیم.

بسترسازی برای رشد و پیشرفت کیفی نو معلمان

در ادامه دبیر کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان با اشاره به تأسیس این کانون در استان و اهمیت آن اظهار داشت: انجمن‌های دانش آموختگان پل رابطی هستند میان دانشگاه و جمعیتی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، این به معنای حفظ ارتباط دانشجویان پس از فراغت از تحصیل با دانشگاه و کمک به تقویت بنیه و ظرفیت‌های دانشگاه در تربیت نیروی انسانی است.

میلاد رفیعیان بیان داشت: این کانون دانش آموختگان به ویژه در مجموعه دستگاه تعلیم و تربیت بسیار می‌تواند مفید و تأثیرگذار باشد، چرا که دانشجو پس از فراغت از تحصیل از دانشگاه فرهنگیان به عرصه دیگری به نام آموزش و پرورش ورود می‌کند و همه ما از لزوم و اهمیت ارتباط مؤثر بین دانشگاه فرهنگیان و آموزش و پرورش مطلع هستیم.

وی ادامه داد: ما در کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان برای تقویت ارتباط میان دانشگاه و آموزش و پرورش آماده هر گونه فعالیتی هستیم که زمینه رشد و پیشرفت کیفی نو معلمان را به دنبال داشته باشد.

سپس هر کدام از اعضای شورای مرکزی کانون و نمایندگان کانون‌ها به ارائه نظرات خود پرداختند.

اجرای پویش بازگرداندن افراد لازم التعلیم به مدرسه

محمد بخشی عبدلی، نایب دبیر کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته از جمله، نیازسنجی در سطح مدارس و بررسی نیازهای آموزشی و تربیتی از برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای پوشش این نیازها، تهیه و توزیع بسته‌های آموزشی برای دانش آموزان مناطق محروم، پویش بازگرداندن افراد لازم التعلیم (بازمانده از تحصیل و تارک التحصیل) به مدرسه خبر داد.

وی گفت: مجموعه کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان جمعی از نیروهای دغدغه‌مند، توانمند و با انگیزه هستن که برای آبادانی هرچه بیشتر میهن اسلامی ایران و رشد و توسعه فردی و جمعی در جامعه از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

عبدلی بیان کرد: امروز ما با اتحاد کامل جمع شده ایم که اعلام کنیم آمادگی کامل برای هرگونه اقدام و فعالیت جهادی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی در جهت پیشبرد اهداف آموزش و پرورش استان را دارا هستیم.

مهیا کردن بسترهای لازم برای نیازسنجی و پژوهش در سطح مدارس

افشین نوروزی، نماینده کمیته پژوهشی کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان هم اظهار داشت: آموزش و پژوهش دو بال برای آموزش و پرورش هستند و پایه آموزش در کارگروه پژوهشی می‌تواند شکل گیرد.

وی ادامه داد: در مسائل پژوهشی در کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان استان لرستان مطالباتی داریم از جمله استفاده از پژوهشکده تعلیم و تربیت و منابع علمی آنکه می‌تواند برای پروژه‌های تحقیقاتی اعضای انجمن دانش آموختگان بستر مناسبی باشد.

نوروزی بیان کرد: مهیا کردن بسترهای لازم برای نیازسنجی و پژوهش در سطح مدارس استان و برآورد نیازهای روز از دیگر مطالبات است که به واسطه پژوهش و تحقیق و با همکاری کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان و آموزش و پرورش بتوانیم آنها را پوشش دهیم.

وی عنوان کرد: استفاده از پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی اعضای انجمن دانش آموختگان در مجموعه آموزش و پرورش و بها دادن به آنها علاوه بر ایجاد انگیزه برای نومعلمان می‌تواند راه گشای برخی گره‌های آموزشی باشد.

نوروزی گفت: با توجه به مسئله رتبه بندی و اهمیت کارهای پژوهشی در آن، ما در کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان آمادگی لازم برای آموزش‌های مؤثر در مسائل پژوهشی و تحقیقاتی برای نومعلمان را دارا هستیم چرا که در ظاهر باعث بهبود رتبه و معیشت اما در باطن سطح کیفی معلم را ارتقا خواهد داد.

لزوم به روز نگه داشتن معلم و کمک به ارتقای توانایی‌های وی

مهدی بهاروند، نماینده کمیته آموزش کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان هم گفت: بهترین مسیر جذب معلم جذب از طریق دانشگاه فرهنگیان بوده که در سال‌های اخیر این مسئله به خوبی خود را نشان داده است.

وی ادامه داد: دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان در زمینه تولید محتوا، تولید پلتفرم‌های آموزشی و شاخص‌های آموزشی روز دنیا پتانسیل و ظرفیت بالایی دارند که با برنامه‌ریزی مدون می‌توان به این توانایی‌ها جهت داد و استفاده کارآمدی در مجموعه آموزش و پرورش پرورش از آن داشت.

بهاروند افزود: هدف ما در کمیته آموزش کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان، به روز نگه داشتن معلم و کمک به ارتقای توانایی‌های وی است.

وی بیان کرد: برنامه‌های متنوع آموزشی و کارگاه‌های کارآمد با همکاری دو جانبه و مهیا کردن زیرساخت‌های لازم از طرف آموزش و پرورش، توسعه توانایی‌های معلمان را در پی دارد که هدف اصلی همه ما در مجموعه دستگاه تعلیم و تربیت است.

نماینده کمیته آموزش کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان به ادامه تحصیل نو معلمان اشاره کرد و گفت: ادامه تحصیل و افزایش بار علمی معلم تأثیر مستقیم بر خروجی مثبت کلاس‌ها خواهد داشت، لذا انتظار می‌رود در روند ادامه تحصیل نو معلمان از طرف آموزش و پرورش اقدامات لازم برای تسهیل این امر صورت پذیرد.

استفاده از نیروهای جوان و خلاق در مناصب مدیریتی آموزش و پرورش

محمد کولیوند، نماینده کمیته صنفی و اجتماعی کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان در ادامه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: اگر این سند اجرا می‌شد وضعیت جامعه بسیار بهتر و جلوتر از امروز بود.

وی افزود: همانطور که رهبر کبیر انقلاب فرمودند «معلمان افسران پیشرفت کشور هستند» معلم خوب چرخ کشور را به خوبی می‌چرخاند.

کولیوند ادامه داد: ما در حرکت به سمت گام دوم انقلاب باید زنجیره بین مدرسه، دانشگاه و اقتصاد را تقویت کنیم.

نماینده کمیته صنفی و اجتماعی کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان گفت: متأسفانه در حال حاضر نگاه مدرسه به کنکور و نگاه دانشگاه به مدرک گرایی است و این عدم پیوستگی باعث عدم تربیت نیروی انسانی لازم برای ساختن جامعه مهدوی خواهد شد.

وی یادآور شد: امروزه سنگر ما کلاس درس است، سنگر از جبهه‌های سال ۵۷ به کلاس درس منتقل شده است لذا نباید با سهل گیری، این میدان را واگذار کنیم.

کولیوند تصریح کرد: در نهایت تقاضایی که از سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان دارم استفاده از نیروهای جوان و خلاق در مناصب مدیریتی آموزش و پرورش به عنوان موتورهای محرک این دستگاه عظیم و مقدس است.

لزوم توجه به نقش رسانه‌ها در حوزه آموزش و پرورش

محمد منصوری، نماینده کمیته رسانه و فناوری کانون دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان لرستان نیز با اشاره دو کارکرد آموزش به معنی فراگیری و پرورش به معنی اجتماعی شدن گفت: باید ابتدا چگونگی تعریف این نهاد را در المان‌های جهانی جستجو کرد.

منصوری افزود: اگر بپذیریم آموزش و پرورش وظیفه مدرسه است باید دید که این وظیفه چگونه صورت می‌گیرد تا آنچه در سند تحول بنیادین به عنوان «حیات طبیه» و از منظر جامعه شناسان به «شهروند مطلوب» یاد شده تحقق یابد؛ و سازگاری آموزش و پرورش به چه شکل است!؟

وی گفت: تردیدی نیست که مدیران موفق به تیم رسانه سازمان خود اهمیت ویژه ای می‌دهند تا به خوبی از کنش‌ها و واکنش‌های جامعه خود آگاهی یابند، انتقادات را بشنوند و از آن طریق به اصلاح رفتار و تولید محتوای خویش بپردازند و از طرفی مزیت‌ها و برتری‌های خود را به گوش مخاطبان برسانند.

منبع : مهر نیوز