لزوم سامان دادن حجاب/ اشکالاتی در برجام وجود داشت

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، علی لاریجانی امشب (پنج شنبه) در شبکه اجتماعی کلاب هاوس در پاسخ به سوالات کاربران این شبکه، درباره حضور او در صحنه انتخابات ریاست جمهوری، گفت: می‌دانستم در پروسه انتخابات با چه مسائلی مواجه می‌شوم. دولت بعد باید مسائل پیچیده بین المللی و اقتصادی را حل کند از این رو […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، علی لاریجانی امشب (پنج شنبه) در شبکه اجتماعی کلاب هاوس در پاسخ به سوالات کاربران این شبکه، درباره حضور او در صحنه انتخابات ریاست جمهوری، گفت: می‌دانستم در پروسه انتخابات با چه مسائلی مواجه می‌شوم. دولت بعد باید مسائل پیچیده بین المللی و اقتصادی را حل کند از این رو به دلیل تجربه اجرایی در حوزه‌های مختلف برداشتم این بود که وظیفه‌ای بر دوش دارم که وارد انتخابات شوم.

گناه کبیره نکرده‌ام که وارد انتخابات شدم

وی ادامه داد: گناه کبیره و «ذَنب لایغفر» نکردم که وارد انتخابات شدم، گام در منطقه ممنوعه نگذاشتم؛ این همه توهین و تحقیر درست نیست. انتخابات پدیده مبارکی است و باید با نشاط و اخلاق همراه باشد.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا جدال خود را با حمله به حوزه نظامی و قضائی شروع کرده‌اید؟ گفت: در قضاوت حکم قاضی و در محل نظامی سلسله مراتب مطرح است، من افتخار می‌کنم که در زمان جنگ در نیروهای مسلح بودم. اما ورود نظامیان و قضات به اقتصاد و دولت مثل این است که در وسط اتوبان نهج البلاغه بگذاریم، نهج البلاغه خوب است اما جای آن وسط اتوبان نیست.

در مسئله بنزین تدبیر و نحوه اجرا اشکال داشت

وی همچنین در خصوص اینکه شما اختیار نظارت بر عملکرد دولت را در مجلس داشتید اما بی عملی داشتید، افزایش قیمت بنزین با موافقت شما بود، به عنوان رئیس سابق مجلس، این بی تدبیری را چگونه توجیه می‌کنید؟ اظهار داشت: هر بخشی از حکومت وظیفه خود را دارد، دولت‌ها سلایق مختلفی دارند، چندین اَبَر چالش در کشور داریم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: قبول دارم که در مسئله بنزین تدبیر و نحوه اجرا اشکال داشت، اینکه در عمل این شد را بخش‌های امنیتی باید ارائه بدهند. درباره بنزین چند ماه بحث شد و پیشنهاد اولیه این بود که به هر ایرانی میزان مشخصی داده شود و افراد که بیشتر خواستند به شکل آزاد بنزین تهیه کنند. اما درباره این موضوع وفاق نشد، بالاخره در این مسائل قوه مجریه هم باید همراه باشد.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چگونه «برجام» را در ۲۰ دقیقه جمع کردید؟، گفت: برخی قطعنامه‌ها روشن است و نیازی به چشم بندی ندارد، جلیلی هم گفت در زمان فلانی سه قطعنامه تصویب شد. قطعنامه ۱۹۲۹ جزو بدترین قطعنامه‌های سازمان ملل بود.

وی افزود: در فروردین سال ۸۵ زنجیره سانتریفوژ ساختیم، آن زمان مجبور بودیم مقاومت کنیم چون خیلی جلو آمده بودند. وقتی دیدند اراده ما قوی است، وزیر خارجه آمریکا سال ۸۵ در خواست مذاکره کرد.

داوطب انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: سال ۸۵ از بروکسل به سوریه رفتم هم زمان جنگ ۳۳ روزه شروع شده بود، وقتی دیدند نمی‌توانند در جنگ ۳۳ روزه پیشرفت کنند علیه ایران قطعنامه ۱۶۹۶ صادر شد.

حل مسائل بین المللی احتیاج به تدبیر دارد

لاریجانی با بیان اینکه بعد از آن در موضوع هسته‌ای اختلاف نظر پیش آمد و من استعفا داده بودم اما علنی نشده بود، تصریح کرد: موضوع هسته‌ای به اندازه، مشکل ساز بود و خار به اندازه کافی داشت، و باز خار اضافه می‌کردند. مثلاً موضوع هلوکاست را مطرح کردند که من مخالف بودم.

وی تاکید کرد: حل مسائل بین المللی احتیاج به تدبیر دارد و با سخنرانی در نماز جمعه و داد و بیداد نمی‌شود آن را حل کرد.

رئیس سابق مجلس در مورد تصویب برجام در ۲۰ دقیقه، گفت: اگر کسی که بتواند موضوع به این مهمی را در ۲۰ دقیقه حل کند به وی رأی بدهید چون مدیر توانمندی است.

تصویب برجام تصمیم نظام بود

لاریجانی اظهار داشت: تصویب برجام تصمیم نظام بود، در شورای امنیت ملی از دو فراکسیون مجلس دعوت شد و بحث شد. کمیسیون ویژه ای هم تشکیل شد و پس از چندین جلسه بحث در کمیسیون امنیت ملی نیز این هم بحث انجام شد.

وی افزود: آقایان توافق کردند اما بعد در صحن توافق را برهم زدند و می‌خواستند ۴۰۰ پیشنهاد بررسی شود.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه نمی‌خواستند این توافق تصویب شود، گفت: برای سر و صدا و احساسات یک عده می‌خواستند جلوی تصمیم عاقلانه نظام را بگیرند. شورای نگهبان دو تا ۱۰ روز وقت داشت اما ظرف چند ساعت اعلام نظر کرد؛ اگر برجام طرح خائنانه ای بود شورای نگهبان می‌توانست نگه دارد و به نظرم مسئله عمیق‌تر هست.

لاریجانی با بیان اینکه وقتی یک نوجوان، سرش را در سطل آشغال می‌کند و این دَرد، آدم را می کُشد، اظهار داشت: امروز هم باید تلاش کنیم سریع‌تر به توافق برسیم. برجام در آن مقطع کار درست و دقیق نظام بود. الان هم برای نجات کشور باید شرایط را برای تفاهم مهیا کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اصولگرا هستید یا اصلاح طلب؟ گفت: شما فکر می‌کنید افراد یا باید اصلاح طلب یا اصولگرا باشند! محور جبهه انقلاب، شهید بهشتی و مطهری بودند؛ جبهه انقلاب یعنی همه مردم نه افرادی که با سنگ و مُهر پراکنی می‌خواهند کار کنند.

داوطلب اتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: باید تلاش کنیم، مردم در انتخابات حضور پیدا کنند.

بنای کناره گیری ندارم

لاریجانی با بیان اینکه دسته بندی‌های متعارف را قبول ندارم و بنا ندارم کنار بروم، تاکید کرد: با عنوان دولت سوم روحانی تبلیغاتی علیه من می‌کنند. سوال این است که در تاریخ انقلاب کدام دولت‌های مشی شأن شبیه یکدیگر بوده است. انگ نزنید، من ۲۰ سال پیش صدا و سیما را با جوانان اداره کردم، گوشم برای انتقاد باز است، نباید یک مدیر در برابر ایرادهای سلیقه‌ای تسلیم شود.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از اشکالات دولت فعلی جدیت نداشتن در کار است.

پدیده حجاب دستخوش کشمکش سیاسی شده است

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما در مورد اصل قانون حجاب چیست؟ گفت: پدیده حجاب را باید با کار فرهنگی سامان داد، پدیده حجاب دستخوش کشمکش سیاسی شده است.

وی تاکید کرد: معتقدم زنان نباید پرده نشین باشند، باید زمینه حضور و رقابت آنان را فراهم کرد.

برنامه هویت کار غلطی بود

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در مورد برنامه‌های صدا و سیما در زمان ریاست وی، گفت: می‌پذیرم که پخش برنامه «هویت» کار غلطی بود من دیر متوجه شدم. من مسئول بودم و زیر دستانم این کار را کردند، با برگزاری آئین چهره‌های ماندگار تلاش کردیم جبران شود.

لاریجانی در مورد پایان حصر نیز، اظهار داشت: در مورد حصر در شورای عالی امنیت ملی زمان کوتاهی در نظر گرفته شده بود و قرار نبود اینقدر طولانی شود. الان هم رئیس جمهور می‌تواند جلسه شورای عالی امنیت ملی را برگزار کند و مسئله را پایان دهد.

وی همچنین در مورد رد صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها، گفت: این اقدام هیئت اجرایی قانونی نیست که بگویند فردی حق ثبت نام ندارد.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در مورد محل تولد او در نجف نیز، گفت: از نظر حقوقی، خون ملاک است نه جغرافیا.

«ظریف» در عرصه دیپلماسی توانا است

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فرق شما با «ظریف» چیست؟ گفت: من ظریف را فرد توانایی در دیپلماسی می دانم به دلیل اینکه در بحث برجام ۸۰ جلسه بحث کردیم، می دانم او فردی توانا، متدین و خدوم است.

وی در عین حال افزود: اشکالاتی در برجام وجود داشت. اما دلیل نمی‌شود خدمات آن‌ها را نادیده بگیریم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از مشکلات در مجلس رد صلاحیت عده زیادی از نمایندگان بود و می‌دیدم که برخی از این ردها درست نیست و گاهی به مشاجره هم می‌کشید و باید نظارت‌ها خیلی قانونمند باشد.

لاریجانی با اشاره به اینکه وقتی می‌بینیم دشمن خارجی داریم که دندانش را برای وضعیت اقتصادی مردم تیز کرده باید خیلی موضوعات را رعایت کنیم، گفت: در مورد بودجه امسال مگر نمی‌گفتند خیلی شرایطش بد است؟ پس چرا تصویبش کردند؟

وی اظهار داشت: یادم هست مدلی برای آرایش سانتریفیوژ ها مشخص شده بود که مدل مربع و پیشنهادی آمریکا بود. دوستان مذاکره کننده حواسشان نبود و تصویبش کردند ما به «صالحی» گفتیم درست نیست و باید بهم بزنید و برای همین چهار ماه مذاکرات عقب افتاد.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: ما درمورد مسئله «ماشه» در «برجام» تئوری دیگری داشتیم که نتوانستند آن را حل کنند.

یکی از راهکارهای ایجاد نظم در کشور دو مجلسی شدن است

لاریجانی با بیان اینکه سلیقه من برای اداره کشور متفاوت است، اما معتقد به همکاری قوا هستم، گفت: یکی از راهکارهای ایجاد نظم در کشور دو مجلسی شدن است، اما نیاز به تغییر قانون اساسی است که الان وقت آن نیست.

وی با بیان اینکه من به توسعه کشور اعتقاد دارم، افزود: در ارشاد هم به توسعه فرهنگی اعتقاد داشتم. یکی از معضلات کشور ما این است که در مورد عدالت و توسعه دارای نظریه واحد نیستیم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت نباید تصدی گری داشته باشد، گفت: دولت باید زمینه ساز رشد مردم باشد، آمایش سرزمین پایه عدالت در کشور است.

نظر «علی لاریجانی» درباره انتخابات سال ۸۸

لاریجانی درخصوص نگاه او به حوادث پس از انتخابات ۸۸، تاکید کرد: میزان رأی احمدی نژاد در سال ۸۸ همان بود که وزارت کشور اعلام کرد و دلیلی ندارد که آن را نادرست بدانیم.

وی با بیان اینکه در سال ۸۸ به آن صورت که شایع کردند، تبریک نگفتم، خاطرنشان کرد: غروب روز شنبه بعد از انتخابات پیش موسوی رفتم و گفتم مسئله را ختم کنید و نگذارید تشنج بوجود بیاید. او گلایه‌هایی داشت و همان جا پیشنهاد دادم با رهبری دیدار داشته باشد، پذیرفت و آقای حجازی یک وقتی را هماهنگ کرد. همین بحث را هم با کروبی داشتم.

داوطب انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با احیای برجام موافق هستید؟، گفت: تقارن گفت‌وگوهای هسته‌ای با انتخابات را نمی‌توانم تأیید کنم و این بدبینی را ندارم.

لاریجانی تاکید کرد: قطعاً نقطه کانونی احیای برجام انتفاع اقتصادی است.

وی همچنین پیرامون FATF، گفت: مخالفان مخالفان FATF چند دسته هستند. می‌گویند نیازی به ارتباطات بانکی نداریم و می‌توانیم تهاتر کنیم. مثلاً الان که می‌خواهیم واکسن وارد کنیم، باید با «پوست بره» تهاتر کنیم!

قرار نیست تاوان برادرم را بدهم

لاریجانی در مورد تشابه و تفاوت نظرات برادران لاریجانی با یکدیگر، گفت: برادران من مستقل هستند از این رو نظرات مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و شیوه حکمرانی با هم داریم.

وی درخصوص تفاوت دیدگاه او با «جواد لاریجانی» نیز، اظهار داشت: وقتی او نظرش در مورد برجام با من متفاوت است نشان دهنده تفاوت آرای ما است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: خانواده ما افراد بزرگسالی هستند که نظراتشان متفاوت است، وقتی نظرم درباره برجام با خانواده متفاوت است فاصله‌گذاری انجام می‌شود.

لاریجانی با طرح این پرسش که مگر شما امشب آمدید بین خانواده ما اختلاف بیاندازید؟، تصریح کرد: اگر به تاریخ نگاه کنید متوجه می‌شوید من از بردارم انتقاد کردم و حتی خصوصی به او گفتم که رفتار برخی دادستان‌ها درست نیست. پشت تریبون مجلس هم من انتقاد کردم. هر کسی باید کار خودش را به درستی انجام بدهد. اگر انتقادی به آقای آملی دارید از او بپرسید. من که قرار نیست تاوان قوه قضائیه را بدهم. قرار نیست کسی نسبتی با کسی دارد پاسخگوی رفتار او باشد.

فحش به من دَرد کشور را درمان نمی‌کند

وی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اینکه کشور نیازمند مدیری است تا بتواند مشکلات مردم را حل کند، تاکید کرد: اینکه عده‌ای به من فحش بدهند یا تخریب کنند دَرد کشور را درمان نمی‌کند.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما در مورد فیلترینگ چیست؟ گفت: زمان این کارها گذشته است. تا چندسال دیگر می‌توانند مستقیم با ماهواره‌ها کار کنند.

لاریجانی در پاسخ به این سوال که با توجه به پروژه غنی‌سازی، تاکنون ۲۲ میلیارد تومان خسارت تحریم‌های اقتصادی بود. آیا ارزش داشت که چنین قماری انجام بدهد؟، گفت: در مورد کل موضوع غنی سازی می‌توان به اجماع رسید. حکومت ما از یک رهبر فرهیخته برخوردار است، ایشان اهل مشورت هستند. ایشان مسائل کشور را به خوبی درک می‌کنند و راهکارهای خوب را پذیرا هستند، باقی آقایان هم به این شکل هستند و کسی دشمنی در کشور ندارد.

وی اظهار داشت: ماجرای غنی‌سازی داستان طولانی دارد و من ابتدا در جریان آن بودم. امروز می‌توانیم غنی‌سازی را به حد محدودی برسانیم و از آن بهره ببریم، به نظر من باید باید در غنی‌سازی بروز باشیم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری درباه اینکه احمدی‌نژاد، گفت: در قرارداد با سولانا آمریکا می‌تواست هروقت خواست بازرسی کند، این موضوع درست است؟، پاسخ داد: اصلاً با سولانا چنین موضوعی مطلقاً مطرح نبود، من تمام اسناد کل مذاکرات را دارم. این موضوع قابل راستی آزمایی است.

نباید کابینه را پیش فروش کرد

لاریجانی در مورد حضور اصلاح‌طلبان در کابینه او هم، گفت: مبنای من کار آمدی است؛ نباید کابینه را پیش فروش کرد، نباید چرخش نیروها محدود باشد.

وی همچنین درخصوص تحلیل‌هایی پیرامون حضور او در انتخابات، گفت: به محض ثبت نام، انگار وارد منطقه ممنوعه شده‌ام. می دانم این اقدامات از کجا ساماندهی می‌شود از بیت المال پول می‌گیرند؛ در ضوابط وزارت کشور برای ثبت نام هم آمده است که دو نفر محافظ می‌توانند همراه هر نامزد باشند، دو محافظ بنده نیز همراهم بودند.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: من از توهین کنندگان شکایتی ندارم و از قوه قضائیه می‌خواهم رسیدگی نکنند.

لاریجانی با اشاره به توهین به او در قم، گفت: اینکه هر کس صدایش را بلند کند و هرچه از دهانش در آمد بگویند، حسن یک نظام نیست.

اطلاعی از حضور رحمانی فضلی در دولت نداشتم

وی همچنین با اشاره به حضور رحمانی فضلی از نیروهای نزدیک به او در دولتِ روحانی، افزود: اطلاع نداشتم که روحانی، رحمانی فضلی را انتخاب کرده است و دعو من این نبود که نیرویی را به رئیس جمهور معرفی کنم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری درپاسخ به این سوال که تضمین شما برای پیش بردن برخی اصلاح طلبان که رأی شان را نیاز دارید چیست؟ تاکید کر: من نمی‌توانم تضمینی بدهم و صرفاً نظر خودم را مطرح می‌کنم. آدم باید حتماً پذیرا باشد و اشتباه کارش را بپذیرد و من امروز به بخشی از آن اشاره کردم.

لاریجانی تصریح کرد: بالاخره هر کس اشتباهاتی دارد به خصوص اگر سیطره کارهای مدیریتی اش گسترده باشد، ممکن است اشتباهاتی رخ دهد.

باید نگاه به شرق را تقویت کنیم

وی پیرامون سند ۲۵ ساله با چین، گفت: قرارداد ایران و چین چارچوبی برای همکاری‌های دراز مدت در زمینه‌های مختلف است، این حرف‌ها که می‌گویند جزیره فروختیم درست نیست. هیچ بحثی درباره دادن خاک به کشورها وجود ندارد. باید نگاه به شرق را تقویت کنیم ولی این به معنای عدم ایجاد تعادل بین شرق و غرب نیست. ما هم با شرق و هم با غرب کار می‌کنیم

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری افزود: چین آماده بود ۱۸ میلیون واکسن سینوفارم بفرستد و من این را به وزارت بهداشت منتقل کردم اما وزارت بهداشت در بررسی‌های اولیه برای واردات آن تردید داشت.

لاریجانی در مورد حوادث آبان هم، گفت: حوادث دردناکی رخ داد، بالاخره اشکالاتی در تصمیم و اجرا وجود داشت، نوع رفتارها سنجیده نبود. اعتراضات ما اگر امنیتی شود، بخش امنیتی ورود می‌کند، ما در جلوی مجلس هر روز عده‌ای اعتراض می‌کردند و مسئولان می‌رفتند پاسخ می‌دادند.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص بحث مؤسسات مالی هر روز عده‌ای اعتراض می‌کردند که ما دیدیم چند میلیون هستند، دیدیم کار در اختیار سه قوه نیست و ما نامه‌ای به رهبری نوشتیم و از صندوق منابع ارزی پولی گرفته شد و خسارت‌ها پرداخته شد.

آموزش و پرورش باید جایگاه راهبردی داشته باشد

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری درباره وضعیت آموزش و پروش، گفت: گزارشی داشتیم که تا ۲۰ سال آینده ۹۰ درصد آموزش به صورت آنلاین خواهد بود. آموزش و پرورش بودجه‌ای کمی دارد، از این رو معلم مجبور است دو جا کار کند. آموزش و پرورش باید جایگاه راهبردی داشته باشد.

لاریجانی در پاسخ به سوال فردی که خود را از اعضای گروهک فدایی خلق معرفی کرد، در مورد حضور گروه‌های معتقد به سوسیالیسم در کشور، گفت: فکر می‌کنم شما را اوایل انقلاب در مناظرات سیاسی و نظری دیده‌ام. در گفتگوها با آقای مصباح و سروش حضور داشتید. اگر این گفتگوها ادامه پیدا می‌کرد، بهتر بود.

وی با بیان اینکه ایران امروز توانمند شده است، اظهار داشت: البته برخی گروه‌ها روش‌های نادرستی را پیگیری کردند. وقتی شرایط امنیتی می‌شود مسیر هم تغییر می‌کند.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: ایرانیان خارج از کشور، سرمایه هستند، باید از وجود و سرمایه مالی آن‌ها استفاده کرد. امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

اعلام آمادگی برای مناظره با رقبای انتخاباتی

لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا حاضر است با آیت الله رئیسی و جلیلی مناظره کند؟، گفت: اگر آنها اعلام آمادگی کنند استقبال می‌کنم