لنز هوشمند با قابلیت درمان اختلالات چشمی ساخته شد

به گزارش سردبیر پرس به نقل از دیجیتال ترندز، گروهی از متخصصان نانوالکترونیک و فناوری های دیجیتالی گروه تحقیقاتی Imec در دانشگاه گنت هلند و همکاران شان در مادرید فناوری هوشمندی ساخته اند که در حقیقت یک عنبیه مصنوعی داخل یک لنز تماسی هوشمند است. این لنز چشمی هوشمند دارای دیافراگم قابل تنظیم، آنتن داخلی RF و […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از دیجیتال ترندز، گروهی از متخصصان نانوالکترونیک و فناوری های دیجیتالی گروه تحقیقاتی Imec در دانشگاه گنت هلند و همکاران شان در مادرید فناوری هوشمندی ساخته اند که در حقیقت یک عنبیه مصنوعی داخل یک لنز تماسی هوشمند است.
این لنز چشمی هوشمند دارای دیافراگم قابل تنظیم، آنتن داخلی RF و نمایشگر ال سی دی کم مصرف است که قادر است تمام روز کار کند. چنین ابداعی  می تواند با بهبود وضوح بصری، کاهش انحرافات نوری و از همه مهم تر بالا یا پایین آوردن سطح نور ورود به چشم، طیفی از اختلالات چشم انسان را برطرف کند.
 آندرس واسکز کوینترو استادیار  مرکز  فناوری میکروسیستم ها در دانشگاه گنت می گوید: این سلول LC به طور خودکار و به وسیله مدار مجمتع با کاربرد خاص(ASIC) که در Imec طراحی شده، کنترل می شود. ASIC مذکور شامل ردیاب های نور ( برای سنجش مقدار نور موجود در محیط )، ردیاب های چشمک زن و درایورهای خاص LC است تا به طور خودکار و بدون دخالت کاربر لنز را کنترل کند.
به گفته کوینترو لنزهای تماسی هوشمند با کاهش مقدار نور ورودی به چشم می توانند برخی از اختلالات چشمی از آنیریدیا، کولوبوما و سندروم خشکی چشم گرفته تا مشکلات عصبی مانند میگرن و جراحات مغزی را درمان کنند. این لنزها می توانند به طور خودکار با محیط سازگار شوند.
او در این باره می افزاید: در حال حاضر نمونه های فعال و غیر فعال این لنز تحت آزمایش است تا ایمنی و کارآمدی آن تایید شود. تاکنون نیز شبیه سازی های دستگاه با اطلاعات واقعی بیماران نشان دهنده کارآمدی دستگاه بوده است. مرحله  بعدی تحقیقات شامل تاییدیه کامل دستگاه با حضور بیماران قبل از عرضه تجاری آن است.