مبادله زندانیان ایران – امریکا با میانجیگری قطر / زندانیان با هواپیمای قطری تهران را ترک کردند / تکمیل واریز ۶ میلیارد دلار به بانک های دوحه

مبادله زندانیان ایران و امریکا امروز دوشنبه با میانجیگری قطر انجام می شود. این اتفاق همزمان با پایان انتقال ۶ میلیارد دلار پول ایران از کره جنوبی به قطر انجام شد. این مبادله زندانیان و انتقال پول با میانجیگری قطر صورت گرفت. به گزارش عصرایران، رویترز گفت ۵ زندانی ایرانی – امریکایی امروز با استفاده […]

مبادله زندانیان ایران و امریکا امروز دوشنبه با میانجیگری قطر انجام می شود. این اتفاق همزمان با پایان انتقال ۶ میلیارد دلار پول ایران از کره جنوبی به قطر انجام شد. این مبادله زندانیان و انتقال پول با میانجیگری قطر صورت گرفت.
به گزارش عصرایران، رویترز گفت ۵ زندانی ایرانی – امریکایی امروز با استفاده از یک هواپیمای اختصاصی قطری تهران را به مقصد دوحه ترک کردند.
این زندانیان ایرانی – امریکایی قبل از این از زندان اوین آزاد و به بازداشت خانگی منتقل شده بودند تا اینکه امروز برای انتقال به دوحه به فرودگاه مهرآباد منتقل شدند. علاوه بر این ۵ نفر، ۲ نفر از اعضای خانواده آنها هم از تهران به دوحه منتقل شدند.
همزمان ۵ زندانی ایرانی در امریکا هم از زندان آزاد شدند و ۲ نفر از آنها به دوحه رسیدند. از میان ۵ زندانی ایرانی ازاد شده در امریکا تنها دو نفر خواسته بودند به ایران برگردند. یک نفر به کشور دیگری می رود و دو نفر هم در امریکا باقی می مانند.دو نفر از پنج زندانی آزاد شده ایرانی به نام‌های «مهرداد معین انصاری» و «رضا سرهنگ‌پور» که در جریان مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی آزاد شدند و قصد سفر به ایران داشتند، بر اساس برنامه از پیش تعیین شده، وارد دوحه پایتخت قطر شدند.  زندانیان دو طرف بعد از توقف کوتاه در دوحه قطر به کشورهای خود می رسند.
امروز همچنین مقامات قطری به ایران و امریکا اطلاع دادند که مبلغ ۶ میلیارد دلار (حدود ۵٫۵ میلیارد یورو)‌ بلوکه شده ایران در بانک های کره جنوبی بعد از آزادسازی و تبدیل، به بانک های قطری منتقل شدند.
به گفته رویترز، دولت قطر به امریکا و ایران اطلاع داده است انتقال ۶ میلیارد دلار پول ایران از کره جنوبی به بانک های قطری تکمیل شده و الان این مبلغ به طور کامل در حساب بانک های قطری است. در نتیجه، مبادله زندانیان میان ایران و امریکا انجام می شود.یک مقام امریکایی هم گفت یک کانال انسان دوستانه در بانک های قطری ایجاد شده تا ایران بتواند تنها برای خریدهای انسان دوستانه از این پول هزینه کند.
منظور از موارد انسان دوستانه،‌ خرید کالاهای غذایی و دارو و موارد مشابه است.