مجموعه جهانی قره کلیسا آماده برگزاری مراسم مذهبی «باداراک»

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، محمدرضا عبدالله نژاد پیش از ظهر چهارشنبه در جریان بازدید از فعالیت ادارات خدمات رسان برای هر چه بهتر برگزار شدن مراسم سالیانه مذهبی قره کلیسا اظهار کرد: امسال ۱۴ اداره خدمات رسان با بیش از ۱۰۰ نفر عهده هر چه بهتر برگزار شدن مراسم مذهبی قره کلیسا شده‌اند. وی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، محمدرضا عبدالله نژاد پیش از ظهر چهارشنبه در جریان بازدید از فعالیت ادارات خدمات رسان برای هر چه بهتر برگزار شدن مراسم سالیانه مذهبی قره کلیسا اظهار کرد: امسال ۱۴ اداره خدمات رسان با بیش از ۱۰۰ نفر عهده هر چه بهتر برگزار شدن مراسم مذهبی قره کلیسا شده‌اند.
وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ تخته چادر برای اسکان موقت ارامنه شرکت کننده در مراسم نصب شده است افزود: ایجاد درمانگاه سیار، استقرار نیروهای اورژانس، هلال احمر و آتش نشانی از جمله دیگر اقدامات برای برگزاری مراسم مذهبی قره کلیسا است.
فرماندار چالدران خاطرنشان کرد: مراسم مذهبی قره کلیسا با حضور ۵ هزار ارامنه ایران و جهان از ۶ الی ۸ مردادماه در مجموعه جهانی قره کلیسا تحت عنوان باداراک یا عشای ربانی برگزار خواهد شد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی نیز در این بازدید اظهار کرد: زیرساخت‌های لازم برای برگزاری مطلوب مراسم جهانی و آئینی قره‌کلیسا به مناسبت دومین سالگرد ثبت در فهرست میراث ناملموس جهانی در حال آماده‌سازی است.
جلیل جباری با اشاره به اینکه شصت و هشتمین سالگرد مراسم مذهبی باداراک در روزهای ۶ تا ۸ مرداد با حضور ارامنه ایران و جهان در قره‌کلیسا چالدران برگزار می‌شود، افزود: آئین‌ها و مراسم زیارتی در قره کلیسا آئینی است مربوط به شهادت یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام تادئوس، این مراسم ۶۸ سال است که به صورت خودجوش توسط ارامنه شمال ایران در کلیسای روستای قره‌کلیسا اجرا می‌شود.
جباری افزود آرامگاه تادئوس مقدس که در فارسی به او تاده نیز می‌گویند در این کلیسا قرار دارد، این مراسم طی سه‌روز متوالی در مرداد ماه هر سال اجرا می‌شود که طی آن زوار ارمنی برای انجام مراسم مذکور از همه جای ایران، ارمنستان و کشورهای دیگر به این کلیسا می‌آیند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: طی دو روز اول رویدادهای فرهنگی متنوعی از جمله مراسم غسل تعمید نوزادان و کودکان، مراسم عروسی، نذر شمع و غیره در کلیسا و محوطه اطراف آن صورت می‌پذیرد.
وی اضافه کرد: در صبح روز سوم مراسم اصلی با نواختن ناقوس کلیسا آغاز می‌شود و اسقف خلیفه‌گری شمال غرب ایران مسئولیت برگزاری این مراسم را برعهده دارد.
جباری اظهار کرد: اسقف کلیسای ارومیه و اسقف کلیسای جامع ایروان به او در برگزاری این مراسم یاری می‌رسانند، در پایان مراسم اسقف خلیفه‌گری تبریز دست نمادین تادئوس را در میان جماعت می‌چرخاند و برخی از زوار آن را به نشانه اجابت کننده دعا می‌بوسند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: در انتهای مراسم اسقف در حالی که دست نمادین را در دست دارد به زوار بر سر قبر تادئوس می‌رود برای شادی روحش دعا می‌خوانند.

منبع : مهر نیوز