مسابقات بین المللی کشتی آزاد « جام موحد و حبیبی » برگزار می شود

حسن رنگرز در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار داشت: این مسابقات در رشته کشتی آزاد و در رده سنی نوجوانان، دهه سوم اردیبهشت ماه امسال در سالن ورزشی پیامبر اعظم (ص) برگزار خواهد شد. وی افزود: با هماهنگی فدراسیون کشتی و هیئت کشتی مازندران، برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر نخستین دوره این مسابقات هم کیفی […]

حسن رنگرز در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار داشت: این مسابقات در رشته کشتی آزاد و در رده سنی نوجوانان، دهه سوم اردیبهشت ماه امسال در سالن ورزشی پیامبر اعظم (ص) برگزار خواهد شد.
وی افزود: با هماهنگی فدراسیون کشتی و هیئت کشتی مازندران، برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر نخستین دوره این مسابقات هم کیفی و کمی، از کشورهای صاحب سبک و مطرح دنیا دعوت نامه ارسال خواهد شد.
وی اضافه کرد: البته مشوق‌هایی نیز برای حضور تعداد بیشتر تیم‌های شرکت کننده نیز برای حضور در این جام درنظر گرفته خواهد شد تا مسابقاتی درشان و نام عبدالله موحد و اماملی حبیبی، دو اسطوره تمام نشدنی کشتی مازندران برگزار شود.
مدیرکل ورزش و جوانان مازندران در خصوص علت برگزاری مسابقات بین المللی جام عبدالله موحد و اماملی حبیبی به میزبانی شهرستان آمل گفت: با توجه به افتخارات بی‌نظیری که شهرستان آمل در چند سال گذشته در کشتی برای ایران اسلامی کسب کرده و برند شهر المپیکی کشتی را به خودش اختصاص داده و فراهم بودن شرایط میزبانی در شهرستان آمل، این میزبانی به این شهرستان واگذار شد.
رنگرز تصریح کرد: خوشبختانه هم فرماندار شهرستان آمل و نیز مجموعه تولیدی شرکت هراز آمل برای برگزاری این مسابقات حمایت‌های ویژه ای دارند و قطعاً این مسابقات در سطح عالی و بین المللی برگزار خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد: تمام تلاش اداره کل ورزش و جوانان مازندران وهیئت کشتی استان، قرار گرفتن نام مسابقات کشتی بین المللی جام”عبدالله موحد و اماملی حبیبی به صورت هر ساله در تقویم رسمی فدراسیون کشتی ایران وحتی فدراسیون جهانی کشتی فیلا داشته باشیم.
مدیرکل ورزش وجوانان مازندران اضافه کرد: جلسه هماهنگی خوبی با فرماندار، رئیس هیأت کشتی مازندران و شهرستان آمل و اداره ورزش و جوانان آمل در محل فرمانداری شهرستان برگزار و صورتجلسه و الزامات برگزاری این رویداد نیز نوشته وبا توجه به اراده جمعی شهرستان انشاله مقدمات کار نیز به صورت منظم فراهم خواهد شد.
رنگرز ادامه داد: به منظور پاسداشت مقام و جایگاه دو قهرمان بزرگ تاریخ کشتی مازندران، عبدالله موحد و اماملی حبیبی، هیئت کشتی مازندران در سال‌های مختلف به دنبال برگزاری جامی به نام این دو قهرمان بوده که یکی از این جام‌ها در دوره ریاست مرحوم محمدرضا یزدانی خرم در قائمشهر برگزار و حتی چندین تیم خارجی نیز در آن حضور پیدا کردند.
نخستین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام امامعلی حبیبی و عبدالله موحد از اسطورهای کشتی ایران روزهای ۹ و ۱۰ مردادماه سال ۸۹ با حضور ۷ تیم مطرح خارجی در سالن ورزشی امامعلی حبیبی شهرستان قائمشهر مازندران برگزار شد. در آن رقابت‌ها تیم ایران قهرمان شد و تیم‌های روسیه و آمریکا به ترتیب به مقام‌های دوم و سوم رسیدند.
عبدالله موحد ” ۸۲ ساله نیز که اهل شهرستان بابلسراست، با ۶ مدال طلای جهان و المپیک در جایگاه دوم فهرست مشاهیر کشتی ایران بعد از حمید سوریان و جایگاه یازدهم تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی برای قهرمانان کشتی آزاد در سدهٔ بیستم قرار دارد.
“امامعلی حبیبی ” معروف به ببرمازندران، که اکنون ۹۰ سالگی خود را تجربه می‌کند، نخستین نشان طلای بازی‌های المپیک را برای ایران کسب کرد و دارندهٔ نشان طلای بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۵۶ در دستهٔ ۶۷ کیلوگرم، سه عنوان قهرمانی در رقابت‌های قهرمانی جهان، نشان طلای بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ و هم‌چنین پنج عنوان قهرمانی ایران است.

منبع : مهر نیوز