مساعدت استاندار گیلان برای مرمت بقعه تاریخی «امیر بنده کلاچای»

ولی جهانی در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس با اشاره به حضور استاندار گیلان به اتفاق مدیران دستگاه‌های اجرایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه از بقعه تاریخی امیر بنده روستای بی بالان کلاچای اظهار کرد: این بازدیدها و حضور میدانی مسؤولان ارشد استان به اماکن تاریخی و مذهبی منشأ اثر است. وی […]

ولی جهانی در گفت و گو با خبرنگار سردبیر پرس با اشاره به حضور استاندار گیلان به اتفاق مدیران دستگاه‌های اجرایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه از بقعه تاریخی امیر بنده روستای بی بالان کلاچای اظهار کرد: این بازدیدها و حضور میدانی مسؤولان ارشد استان به اماکن تاریخی و مذهبی منشأ اثر است.
وی با اشاره به دستاوردهای سفر آقای استاندار به این مکان تاریخی افزود: با توجه به ثبت بقعه امیربنده در فهرست آثار ملی کشور، هر سال ایام حسینی مراسم با شکوه میراث معنوی در محوطه حیاط امامزاده برگزار می‌شود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با بیان اینکه بقعه امیر بنده روستای بی بالان شهر کلاچای سبقه تاریخی دارد، گفت: محوطه حیاط امامزاده دارای درختان بسیار بزرگی است که قدمت بعضی از این درختان به ۲۵۰ سال می‌رسد و در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.
جهانی با اشاره به اینکه بقعه امیربنده شاهکار الگوی معماری استان گیلان است، اضافه کرد: این بقعه دارای ستون‌ها و اندودهای کنده‌کاری شده و ضریح منحصر به فرد آن از جمله مواردی است که همگی ارزش میراث معنوی امامزاده را بالا برده است.
وی با تشکر از حضور و پیگیری استاندار گیلان افزود: با قول مساعد جناب آقای استاندار مقرر شد با اختصاص اعتبار لازم به میراث فرهنگی، مرمت و بازسازی و ساماندهی بقعه در دستور کار قرار گیرد.

منبع : خبرگزاری مهر