مسکو به اظهارات مقامات کاخ سفید واکنش نشان داد

به گزارش سردبیر پرس به نقل از ریانووستی، سفارت روسیه در واشنگتن ادعای اخیر مقامات کاخ سفید در مورد برنامه زمانبندی مسکو برای حمله به اوکراین را جعلی خواند و از آن به عنوان فشار اطلاعاتی یاد کرد. سفارت خانه مذکور در بیانیه‌ای که در این باره منتشر کرد، نوشت: ما به اظهارات دبیران مطبوعاتی […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از ریانووستی، سفارت روسیه در واشنگتن ادعای اخیر مقامات کاخ سفید در مورد برنامه زمانبندی مسکو برای حمله به اوکراین را جعلی خواند و از آن به عنوان فشار اطلاعاتی یاد کرد.
سفارت خانه مذکور در بیانیه‌ای که در این باره منتشر کرد، نوشت: ما به اظهارات دبیران مطبوعاتی کاخ سفید و پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) در نشست‌های توجیهی شأن در ۱۴ ژانویه در مورد ادعای اینکه روسیه با استفاده از بهانه خاصی برای حمله به اوکراین آماده می‌شود، توجه کردیم. نمایندگان دولت در حال حاضر سناریوهای چنین اقدامات تحریک آمیزی را به تفصیل شرح می‌دهند و تاریخ شروع نهایی «عملیات» را نیز اعلام می‌کنند.
بیانیه فوق در ادامه یادآور می‌شود که چنین فرمول بندی «تأییدی بر فشار اطلاعاتی مداوم» بر روسیه است.
همچنین سفارت روسیه افزود که علاوه بر این، همان سناریو در حال تکرار است: یعنی حسی در حال ایجاد شدن است، که سپس، بارها توسط مطبوعات تکرار و به خبر اصلی تبدیل می‌شود.
بیانیه سفارت روسیه در واشنگتن در واکنش به اظهارات و ادعاهای «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید منتشر شده است. ساکی پیشتر و بدون ارائه هیچ مدرکی مدعی شده بود که ایالات متحده زمان «تهاجم» روسیه به اوکراین را «تعیین» کرده است. به گفته او، روسیه می‌تواند برای چنین تهاجمی بهانه بتراشد.
ساکی در نشست مطبوعاتی خود در این باره گفته بود: روسیه به عنوان بخشی از برنامه‌های خود، زمینه را برای ایجاد بهانه‌ای جهت حمله به اوکراین فراهم می‌کند. ما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد مسکو از قبل گروهی از عوامل را برای انجام یک عملیات ساختگی در شرق اوکراین مستقر کرده و این عوامل در جنگ شهری و استفاده از مواد منفجره برای انجام اقدامات خرابکارانه علیه نیروهای نیابتی خود روسیه آموزش دیده‌اند.
سخنگوی کاخ سفید همچنین مدعی شد که فعالیت‌هایی مانند خرابکاری و عملیات اطلاعاتی مشابه همان رویدادهایی است که در سال ۲۰۱۴ قبل از الحاق کریمه به روسیه مشاهده شد. وی ادامه داد که ارتش روسیه قصد دارد این فعالیت‌ها را چند هفته قبل از تهاجم، که می‌تواند بین اواسط ژانویه تا اواسط فوریه آغاز شود، انجام دهد.
علی رغم تمام این ادعاها، سفارت روسیه در پایان از ایالات متحده خواست تا به طور اساسی بر روی تضمین‌های امنیتی بر اساس پیش نویس های پیشنهادی روسیه کار کند و تأکید کرد که «مسکو طرفدار راه حل دیپلماتیک برای همه مشکلات بین المللی است».