مسکو: در برابر تهدیدهای آمریکا عقب نمی نشینیم

به گزارش سردبیر پرس به نقل از تاس، سفارت روسیه در آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که تهدیدهای ایالات متحده موجب نمی شود که مسکو از خواسته های خود کوتاه بیاید و واشنگتن مسبب بروز تنش ها در روابط دوجانبه است. سفارت روسیه در این بیانیه گفت: این واشنگتن است که تنش زایی می […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از تاس، سفارت روسیه در آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که تهدیدهای ایالات متحده موجب نمی شود که مسکو از خواسته های خود کوتاه بیاید و واشنگتن مسبب بروز تنش ها در روابط دوجانبه است.
سفارت روسیه در این بیانیه گفت: این واشنگتن است که تنش زایی می کند و نه مسکو. ما قرار نیست عقب نشینی کنیم و به تهدیدات تحریم های آمریکا گوش دهیم.
بیانیه مذکور در پاسخ به پیام توییتری وزارت خارجه آمریکا است که در آن مدعی شده که این مسئله که روسیه در سال ۲۰۱۴ به اوکراین حمله و کریمه را اشغال کرد و اکنون بیش از صد هزار نظامی در مرز با اوکراین گرد آورده، یک حقیقت است.
سفارت روسیه نیز در ادامه و در واکنش به این ادعاها گفت که این آمریکا بود که در سال ۲۰۱۴ موجبات انجام کودتا در کی یف را فراهم کرد که در نتیجه آن جمعیت کریمه به نابودی تهدید شد که در پی آن به اتحاد مجدد با روسیه رای دادند.
سفارت خانه مذکور در این باره افزود: این آمریکا است که به مقامات اوکراینی تسلیحات تهاجمی مدرن می‌دهد و تمایل دولت «ولادیمیر زلنسکی» (رئیس جمهور اوکراین) را جهت حل مشکل «دونباس» (مناطق شرقی اوکراین) از طریق زور، تقویت می‌کند.
سفارت مسکو در ادامه این بیانیه می افزاید: این آمریکا بود که با نقض اصل امنیت تفکیک ناپذیر (اصل تأمین امنیت برابر برای همه ملت‌ها بدون توجه به تعهدات سیاسی، اقتصادی یا ایدئولوژیک)، با زیرساخت های نظامی خود به مرزهای روسیه نزدیک شد. حرکت و جابه جایی نیروهای مسلح فدراسیون روسیه در خاک مان حق حاکمیتی ما محسوب می شود و هیچ کسی را تهدید نمی کند.
غربی ها و در راس آنها آمریکا اخیرا مدعی شده اند که روسیه در حال آماده شدن برای حمله به اوکراین است.
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین ضمن «پوچ و بی‌اساس» خواندن این ادعاها، از آنها به عنوان ترفندی برای تشدید تنش‌ها یاد کرد و گفت که روسیه هیچ‌کس را تهدید نمی‌کند.
وی با این حال احتمال تحرکات با هدف توجیه چنین ادعاهایی را رد نکرد و هشدار داد که تلاش برای استفاده از نیروی نظامی برای حل بحران در جنوب شرقی اوکراین عواقب جدی خواهد داشت.