مشکل توقف کامیون‌های ایرانی در مرز روسیه و بلاروس حل شد

به گزارش سردبیر پرس، رضا رستمی رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران اظهار کرد: با توجه به مفاد توافقنامه سال ۱۹۹۶ فی مابین روسیه با بلاروس مرزهای مشترک لغو و امکان تردد کامیون‌های کشورهای ثالث غیرممکن می‌گردد؛ از آن تاریخ تا به الان به دلیل عدم اجرا توافقنامه، امکان تردد وجود داشته است؛ […]

به گزارش سردبیر پرس، رضا رستمی رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران اظهار کرد: با توجه به مفاد توافقنامه سال ۱۹۹۶ فی مابین روسیه با بلاروس مرزهای مشترک لغو و امکان تردد کامیون‌های کشورهای ثالث غیرممکن می‌گردد؛ از آن تاریخ تا به الان به دلیل عدم اجرا توافقنامه، امکان تردد وجود داشته است؛ اما از اول ژانویه سال ۲۰۲۴ بدون اطلاع قبلی با وجود قبول اسناد حمل (کارنه تیر) در مرز ورودی داغستان که به منزله صدور مجوز به خاک روسیه است، از ورود کامیون‌های ایرانی و سایر کشورها به خاک کشور بلاروس مانع شدند.
وی ادامه داد: این ممنوعیت ادامه داشت تا اینکه نایب رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران از موضوع در بیست و یکم دی ماه مطلع شد. قبل از آن به پیام‌ها و مکاتبات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پاسخ صریحی داده نشده بود. بنابراین مذاکرات با مسؤولان به خصوص حوزه نهاد ریاست‌جمهوری آغاز شد و بلافاصله مراتب به معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی معاون اول رئیس‌جمهور، مدیرکل اقتصادی وزارت امورخارجه، دفتر همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه، رئیس اداره موافقت‌نامه‌ها و کنوانسیون‌ها – دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی و سفارت ایران در مسکو اطلاع داده شد.
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران تصریح کرد: در ادامه شماره تلفن تک‌تک رانندگان اخذ و با آنها به منظور اطلاع از جریان امور تماس حاصل شد و با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه ازنظر دما (منفی ۲۷)، نبود آب آشامیدنی، خطر یخ زدگی کامیون‌ها و محمولات کامیون‌ها و نگرانی از بروز واقعه انسانی، کلیه فیلم‌ها و صداهای ارسالی رانندگان به مقامات ذیصلاح ارسال شد.
رستمی تصریح کرد: همچنین طی پیگیری‌های رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، موضوع به اطلاع وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس کل گمرک ایران رسید تا اقدامات لازم صورت گیرد.
بر اساس اعلام اتاق بازرگانی ایران، وی گفت: در نتیجه کلیه پیگیری‌های صورت گرفته و بر اساس ارسال پیام سفیر ایران در روسیه مبنی بر قول مساعدت در تعیین مرز جدید، روز دوشنبه بیست و پنجم دی ماه رانندگان مرز مورد نظر خارج شده و تخلیه بار انجام شد.
منبع : مهر نیوز