مصوبات سفر رییس‌جمهور به زنجان ۲ برابر اعتبار عمرانی استان است

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، محسن افشارچی، ظهر سه‌شنبه در نشست خبری اظهار کرد: استان‌ها در روند توسعه و اجرای طرح‌ها در تصمیم‌گیری‌های کلان معمولاً با مشکلات روبه‌رو می‌شوند اما سفر رییس‌جمهور برکاتی دارد که موجب حل چالش‌ها می‌شود. وی با اشاره به اینکه پیش از سفر رییس جمهور یک تیم در استان حضور می‌یابند […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، محسن افشارچی، ظهر سه‌شنبه در نشست خبری اظهار کرد: استان‌ها در روند توسعه و اجرای طرح‌ها در تصمیم‌گیری‌های کلان معمولاً با مشکلات روبه‌رو می‌شوند اما سفر رییس‌جمهور برکاتی دارد که موجب حل چالش‌ها می‌شود.
وی با اشاره به اینکه پیش از سفر رییس جمهور یک تیم در استان حضور می‌یابند و به بررسی مسائل مختلف می‌پردازند، ابراز کرد: کاهش نرخ سود وام مسکن از مسائلی بود که پیگیری زیادی برای آن شد و بخشی از تصمیمات نیز به حوزه اعتباری و بودجه‌ای مربوط می‌شود.
استاندار زنجان با بیان اینکه بودجه تخصیص یافته در حوزه عمرانی استان حدود ۱.۵ همت بود، تصریح کرد: در سفر رییس‌جمهور به استان زنجان نزدیک به دو برابر این رقم اعتبار مصوب کردیم.
وی به احصای نیازمندی‌های اعتباری دستگاه‌ها پیش از سفر رییس‌جمهور اشاره کرد و گفت: درخواست دستگاه‌ها ۵۴ هزار میلیارد و رقم زیادی بود و این نیازها در جلسات اولویت‌بندی و غربالگری شد ونیمی از اعتبارت به آب و راه تعلق گرفت.
اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان برای تعریض و بهسازی جاده ترانزیت زنجان – میانه
افشارچی از اختصاص مبلغی برای دوخطه کردن راه‌آهن زنجان _ قزوین و ۱۵۰ میلیارد تومان برای تعریض و بهسازی جاده ترانزیت زنجان – میانه خبر داد و افزود: تکمیل ورزشگاه زنجان انرژی زیادی نیاز دارد و صرفاً احداث ساختمان نیست و باید تجهیزات مختلفی برای این مکان فراهم شود.
وی یادآور شد: برای ساخت سد مشمپا ۴۰۰ میلیارد تومان بین سال‌های ۹۲ تا ۹۸ هزینه و در سال‌های اخیر روند احداث متوقف شد اما طی مذاکرات با سازمان محیط زیست، وزارت نیرو به تکمیل این سد برای تأمین آب زنجان و سایر شهرستان‌ها مکلف شد.
استاندار زنجان با تأکید بر اینکه مخالف پایبندی به ضوابط زیست‌محیطی در حوزه معدن نیستیم، تصریح کرد: اما درست نیست امکان تولید ثروت را در استان با بی‌تدبیری از دست دهیم.
وی با اشاره به اینکه تصمیمات خوبی برای پتروشیمی گرفته و مشکلات مالی برطرف شد و مشکلی حادی ندارد، عنوان کرد: گره‌هایی که در پیشبرد برخی طرح‌های مهم استان از برکات سفر دوم رییس جمهور به استان بود.
افشارچی در مورد انتقادات به نحوه برگزاری اجلاس نماز خاطرنشان کرد: برگزاری اجلاسیه یک روز است اما اقدامات قبل و بعد آن از اهمیت بیشتری برخوردار است و دو ماه پیش از اجلاسیه فعالیت‌های گسترده‌ای در مدارس انجام شد و همزمانی این رویداد با سفر رییس‌جمهور کار را سنگین‌تر کرد اما با در نظر گرفتن همه جوانب موفق بود.
وی در مورد گلایه مردم برای حضور نیافتن رییس‌جمهور در ماهنشان ابراز کرد: پروژه‌های آب‌رسانی برای تأمین آب پایدار دندی بهره‌برداری شد و قرار بود رییس جمهور به دندی سفر کند اما متأسفانه به دلیل یک روزه شدن سفر و شرایط آب و هوایی و عدم امکان پرواز بالگرد حضور در شهرستان ماهنشان میسر نشد، البته اختصاص ۳۲۰ میلیارد تومان برای محور دندی در ان سفر مصوب شد.
استاندار زنجان در خصوص تصمیمات حوزه فرهنگ در سفر رییس‌جمهور به استان زنجان اظهار کرد: کتابخانه، ها، حفظ آثار و نشر ارزش‌های‌های دفاع مقدس، ورزش و جوانان، میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر موارد از جمله دستگاه‌های دخیل در این بخش هستند که هر کدام سهمی از اعتبارات را به خود اختصاص دادند.
تصویب اعتبار برای دستگاه‌های فرهنگی در سفر رییس جمهور
وی ادامه داد: در این سفر ۲۵۰ میلیارد تومان برای بازسازی و توسعه فرهنگسراها ،۲۵۰ میلیارد تومان برای ورزش و جوانان ،۳۰ میلیارد تومان تبلیغات اسلامی اختصاص یافت و اعتباراتی برای راه اندازی بازارچه‌های موقت صنایع دستی و مرمت گنبدسلطانیه پیش‌بینی شد.
افشارچی در مورد وضعیت فرودگاه زنجان یادآور شد: مشکل استان زنجانی در مورد فرودگاه، نبود یا کمبود مسافر است و از طرفی شرکت فعلی طرف قرارداد، فرودگاه را با نگاه دستیابی به سود اداره می‌کند اما برنامه داریم شرکت دیگری را وارد این فرآیند کنیم تا از طریق شراکت و فعالیت‌های جانبی بتواینم یک هواپیما در اختیار فرودگاه زنجان قرار دهیم.
وی افزود: تلاش داریم تا پرواز زنجان – مشهد و یک پرواز داخلی دیگر و یک پرواز زیارتی را دایر کنیم که فعلاً نهایی نشده و در حال مذاکره هستیم.
استاندار زنجان در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه چرا احداث کمربندی زنجان جزو مصوبات سفر نبود، خاطرنشان کرد: این کمربندی قرار بود با بودجه وزارت راه ساخته شود و پیگیری لازم از طریق وزارت مربوطه انجام می‌شود.
وی عنوان کرد: تصفیه‌خانه شهرک صنعتی در طارم برای جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی از جمله پساب فرآوری زیتون به زودی راه‌اندازی می‌شود.
افشارچی با اشاره به اینکه برای ساماندهی شهرک روی در حال تدبیر هستیم تا دغدغه‌های مردم را مورد نظر قرار دهیم، تصریح کرد: امکان توسعه‌ای در این شهرک نداریم.
مسئله ترافیک شهر زنجان یکی از دغدغه‌های مهم مردم داست
وی مسئله ترافیک شهر زنجان را یکی از دغدغه‌های مهم مردم دانست و گفت: خارج کردن مطب پزشکان از مرکز شهر ایده درستی است و باید تدابیر لازم برای کاهش حجم ترافیک اتخاذ شود.
استاندار زنجان به تنظیم‌گری آب به عنوان یکی از مسائل اولویت‌دار تأکید کرد و افزود: آب، مسئله‌ای بین مرزی است و استان‌های همجوار نسبت به مدیریت و مصرف آب ما حساس هستند و اقداماتی انجام شده تا بخشی از آب صنایع از طریق تصفیه پساب تأمین شود.
وی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مردم‌سالاری در کشور ما منحصر به فرد بوده و دموکراسی متکثر داریم و هر کسی امکان حضور در بالاترین پارلمان تصمیم‌گیری کشور را دارد.
افشارچی ادامه داد: اغلب کشورها سیستم دموکراسی حزبی دارند و حزب افراد را برای آخرین گام دموکراسی معرفی می‌کند، حزب یک مرام‌نامه دارد و به حاکمیت پایبند هستند و در مورد مسائلی مثل فساد ضابطه‌مند عمل می‌کنند.
وی با بیان اینکه تکثر در تعداد نامزدهای انتخابات باعث می‌شود رد یا احراز صلاحیت برجسته شود، عنوان کرد: در کشور ایران سعی شده تا سلایق مختلف برای انتخاب پوشش داده شده و این موضوع در انتخابات رقابت ایجاد می‌کند.
استاندار زنجان تصریح کرد: ما به عنوان مجری وظیفه تأمین سلامت و امنیت انتخابات را داریم و تلاش داریم تا حضور پای صندوق‌های رأی بالا باشد.