میادین عرضه دام زنده در بازارهای هفتگی میاندوآب تعطیل شد

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مهدی فتاحی ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس، بر اساس مصوبات جلسه ستاد پیشگیری از بیماری‌های دامی، حمل دام سبک‌وسنگین فقط با اخذ مجوز از اداره دامپزشکی مجاز بوده و ورود و خروج دام به شهرستان نیز فقط با مجوز دامپزشکی و تحت نظارت این اداره مجاز خواهد […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مهدی فتاحی ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس، بر اساس مصوبات جلسه ستاد پیشگیری از بیماری‌های دامی، حمل دام سبک‌وسنگین فقط با اخذ مجوز از اداره دامپزشکی مجاز بوده و ورود و خروج دام به شهرستان نیز فقط با مجوز دامپزشکی و تحت نظارت این اداره مجاز خواهد بود.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میاندوآب در مورد بیماری تب برفکی توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تب برفکی یک بیماری واگیردار، عفونی و گاهی کشنده ویروسی بوده و دارای علائم تب، بی‌اشتهایی، سوزش و زخم‌زبان در دام‌های سنگین و ایجاد لنگش و دارای ضایعاتی در ناحیه پستان در دام‌های سبک است.
فتاحی افزود: مهم‌ترین راه انتشار این بیماری، انتقال به روش مستقیم از طریق تماس دام آلوده با دام حساس بوده و تب، آب‌ریزش دهان، بی‌اشتهایی و لنگش از علائم آن در گاو و گوسفند است.
وی گفت: واکسیناسیون یکی از مؤثرترین راه‌ها برای کنترل و پیشگیری از شیوع این بیماری بوده و حمل‌ونقل غیربهداشتی دام و تأمین دام از مناطق آلوده موجب گسترش آن می‌شود.
رئیس شبکه دامپزشکی میاندوآب هم چنین به دامداران توصیه کرد تا کنترل کامل این بیماری در منطقه از هر گونه حمل‌ونقل دام‌ها خودداری کنند و در صورت مشاهده علائم بیماری ضمن جداسازی دام‌های بیمار، مراتب را به اطلاع شبکه دامپزشکی برسانند.

منبع : مهر نیوز