میدان گازی ” آرش/الدره ” یک موضوع سه جانبه است

به گزارش سردبیر پرس بنقل از تلویزیون المیادین، ناصر محمد الصباح وزیرخارجه کویت گفت که میدان گازی آرش/الدره یک موضوع سه جانبه بین ایران ، کویت و عربستان است . این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز شنبه گذشته توافق جدید عربستان سعودی و کویت با هدف توسعه میدان مشترک گازی آرش/الدُره […]

به گزارش سردبیر پرس بنقل از تلویزیون المیادین، ناصر محمد الصباح وزیرخارجه کویت گفت که میدان گازی آرش/الدره یک موضوع سه جانبه بین ایران ، کویت و عربستان است .
این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز شنبه گذشته توافق جدید عربستان سعودی و کویت با هدف توسعه میدان مشترک گازی آرش/الدُره را «غیرقانونی» خواند و گفت که حق ایران برای بهره‌برداری از این میدان همچنان محفوظ است.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «بر اساس مقررات و رویه‌های بین‌المللی هرگونه اقدام در بهره برداری و توسعه این میدان باید با هماهنگی و همکاری هر سه کشور انجام شود و لذا اقدام اخیر کویت و عربستان سعودی در قالب یک سند همکاری، مغایر با رویه‌های جاری و مذاکرات انجام شده قبلی بوده و غیرقانونی است و تاثیری بر وضعیت حقوقی میدان نداشته و مورد تایید جمهوری اسلامی ایران نیست.»
کویت و عربستان ۲۱ مارس، سندی برای توسعه این میدان گازی امضا کردند که پیش بینی می‌شود، روزانه ۱ میلیارد فوت مکعب گاز و ۸۴ هزار بشکه در روز میعانات گازی تولید کند.

منبع : مهر نیوز