نامزد نهایی اصلاح طلبان کیست؟

روزنامه‌های اصلاح‌طلب پیش‌بینی می‌کنند که این جریان سیاسی از هر 14 گزینه عبور کرده و سراغ گزینه‌ای برود که شاید حتی اصلاح‌طلب هم نباشد.

به گزارش سردبیر پرس :ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری از هفته آینده شروع می‌شود و وضعیت جریان‌های سیاسی هنوز معلوم نیست. اصلاح‌طلبان البته یک لیست چهارده نفره ارائه کرده‌اند و می‌گویند که گزینه نهایی یکی از این همین افراد است. نگاهی به اسامی منتشر شده اما حاکی از آن است که اصلاح‌طلبان چالش سختی پیش رو دارند و شاید هم نهایتا ناگزیر به انتخاب فردی خارج از لیست بشوند. اگرچه آذرمنصوری سخنگوی جبهه اصلات پیش‌تر تاکید کرده که چنین امکانی وجود ندارد.

به هرحال، اینکه گزینه نهایی این جریان کیست به زودی معلوم می‌شود و رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز این روزها را به گمانه زنی در این باره می‌گذرانند. مثلا روزنامه «شرق» امروز در گزارشی با عنوان « نامزد دقیقه ۹۰ اصلاح‌طلبان کیست؟» می‌نویسد: « محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری و مصطفی تاجزاده شخصیت‌هایی هستند که بیشترین آرا را از سوی اعضای نهاد اجماع‌ساز به دست آورده‌اند و تا اینجای کار سه گزینه اصلی اصلاح‌طلبان محسوب می‌شوند.» در ادامه نیز به ذکر نقاط قوت و ضعف هرکدام از این افراد پرداخته و می‌نویسد: «اولا ظریف تا این لحظه هیچ ایده‌ای برای مدیریت کشور نداشته و حتی خود بارها گفته است که به غیر از کار دیپلماسی در هیچ موضوعی تخصص ندارد؛ بنابراین به نظر می‌رسد اعتماد مردم به فردی که برنامه خاصی به‌جز دیپلماسی ندارد، سخت باشد. از سوی دیگر با سخنان اخیر مقام معظم رهبری مبنی ‌بر اینکه در حوزه سیاست خارجی، وزارت امور خارجه تصمیم‌گیر نیست، گفتمان دیپلماتیک ظریف دیگر کارایی لازم را در انتخابات ندارد … اسحاق جهانگیری، به‌عنوان معاون اول روحانی اگرچه در حوزه سیاست داخلی خاصه در دوره اول دولت توانست به دستاوردهای مناسبی دست یابد اما او به‌عنوان نماینده دولت شناخته می‌شود و در همین چند وقت اخیر زیر بیشترین فشارها از سوی اصولگرایان بوده است. جهانگیری یک نیروی کاملا اصلاح‌طلب با پایگاه حزبی کارگزاران سازندگی است اما تا این لحظه مورد اجماع تمام اصلاح‌طلبان قرار نگرفته است و حتی حزب متبوعش دو نامزد اصلی خود را ظریف و محسن هاشمی معرفی کرده است. … اگر تاجزاده واقعا می‌خواهد در انتخاباتی نامزد باشد و به رقابت بپردازد که خود می‌داند باتوجه به رویکرد شورای نگهبان بی‌تردید صلاحیتش تأیید نمی‌شود، یا برای تندترکردن فضای انتخابات به میدان آمده است یا می‌خواهد بالاترین سطح مطالبات عمومی را نه نمایندگی -که نمی‌تواند- بلکه کنترل کند که هردو اینها محل نقد است، زیرا تندکردن فضای انتخابات حتما به ضرر نیروهای اصلاح‌طلب خواهد شد و ممکن است زمینه ردصلاحیت‌های گسترده را فراهم کند و اگر هم برخلاف این حالت می‌خواهد مطالبات را کنترل کند».