نخل گردانی خمین میراثی تاریخی روز عاشورا

نخل گردانی نام آئینی مذهبی است که سال‌هاست در ایام عزاداری محرم از سوی ارادتمندان به اهل بیت (ع) و سرور و سالار شهیدان در خمین اجرا می‌شود.مردم خمین از دیرباز همچون گذشتگان خود در سالروز شهادت امام حسین (ع) با برگزاری مراسم نخل گردانی در این روز نسبت به سالار شهیدان ابراز ارادت و […]

نخل گردانی نام آئینی مذهبی است که سال‌هاست در ایام عزاداری محرم از سوی ارادتمندان به اهل بیت (ع) و سرور و سالار شهیدان در خمین اجرا می‌شود.مردم خمین از دیرباز همچون گذشتگان خود در سالروز شهادت امام حسین (ع) با برگزاری مراسم نخل گردانی در این روز نسبت به سالار شهیدان ابراز ارادت و عزاداری می‌کنند.
محرم جلوه‌ای از استقامت اهل بیت (ع) و مظلومیت خاندان پیامبر (ص) است و مردم شهرستان خمین با آئین ‘نخل گردانی’ یاد آن شهدای راستین را جاودانه نگه می‌دارند.
در صبح عاشورا نخل از امامزاده شاهزاده ابوطالب به سمت چاله نخل با حضور مردم عزادار و هیأت‌های سینه زنی حرکت داده می‌شود و بعد از عزاداری دوباره به محل اولیه باز گردانده می‌شود.
در شام غریبان نیز مردم خمین شمع به دست به امامزاده ابوطالب می‌روند و تا صبح در کنار نخل به سینه زنی و عزاداری می‌پردازند.