نرمش برجامی نماگرها زیر سایه سنگین سیاست‌های پولی

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، بازار سهام در نخستین روز کاری این هفته کار خود را با انگیزه بیشتری نسبت به هفته قبل آغاز کرد و همسو با تحرک حقوقی‌ها در گروههای پیشرو از جمله گروه بانک‌ها و خودرویی‌ها و همچنین گروه حمل و نقل به دنبال شناسایی فرصت خرید عمدتاً در تک سهم‌های متأثر […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، بازار سهام در نخستین روز کاری این هفته کار خود را با انگیزه بیشتری نسبت به هفته قبل آغاز کرد و همسو با تحرک حقوقی‌ها در گروههای پیشرو از جمله گروه بانک‌ها و خودرویی‌ها و همچنین گروه حمل و نقل به دنبال شناسایی فرصت خرید عمدتاً در تک سهم‌های متأثر از اخبار برجامی بود.
با این همه حجم و ارزش معاملات ضعیف در بازار سهام و تداوم تمایل اغلب حقیقی‌ها برای واگذاری سهام حتی با وجود کاهش نرخ ریپو در بازار بدهی و انتظار برای کاهش بیشتر نرخ بهره بین بانکی، حاکی از وخامت بازار سهام در مواجه با خروج نقدینگی در روزهای تابستانی سال دارد.
از سویی دیگر انتظار برای افزایش نرخ تورم در نیمه دوم امسال و از سویی دیگر مقاومت دولت و بانک مرکزی برای فشرده‌تر کردن فنر قیمت‌ها این انگیزه را برای برخی فعالان بازار بوجود آورده که برای کسب بازده از بازار سهام، زمان را فدای وعده و وعیدها نکنند و با متنوع کردن گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری در پرتفوی، از پوشش ریسک سرمایه برخوردار شوند.
در کنار همه دل نگرانی‌های بازار سهام، گفتگوهای احیای برجام و حرف و حدیث‌های پیرامونی آن دوباره فرصتی برای نوسانگیری در بازاری را بوجود آورده که هیچ دورنمای واضحی از دستکم خروجی مذاکرات ندارد. هرچند که اخبار چین و تایوان در کنار تداوم ریزش قیمت جهانی نفت خام باعث شده تا ریسک سرمایه گذاران در سهم‌های صادراتی محور همچنان بالاتر از سایر گروه‌ها باشد.
به گزارش مهر، در پایان معاملات امروز شنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۴۰۱ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با افزایش ۱۱ هزار و ۵۶۳ واحدی به یک میلیون و ۴۴۸ هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن اما با افزایش ۶.۰۸۸ واحدی عدد ۳۹۰ هزار و ۱۴۳و احد را به نمایش گذاشت.
شاخص بازار اول اما در حالی با ۹.۷۱۳ واحد افزایش روی رقم یک میلیون و ۸۵ هزار واحد ایستاد که شاخص بازار دوم با ۱۹.۵۵۱ واحد افزایش، به عدد ۲میلیون و ۸۴۳ هزار واحد رضایت داد.
در بورس تهران امروز ۵ میلیارد و ۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۲۸۰ هزار و ۵۰۷ نوبت داد و ستد شد که ارزشی بالغ بر ۲ هزار و ۹۳۲ میلیارد تومان را در برداشت.
در فرابورس نیز شاخص کل این بازار با ۱۸۸ واحد افزایش به رقم ۱۹ هزار و ۵۰ واحد دست یافت. در این بازار، طی روز جاری ۴ میلیارد و ۷۱۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله به ارزش بیش از ۱۴۲ هزار میلیارد تومان معامله شد که ۱۴۰ هزار و ۶۱۹ میلیارد تومان از این مبلغ ناشی از عملیات بازار باز بانک مرکزی بود.
اصلی ترین نمادهای تأثیر گذار بر رشد امروز شاخص کل بورس تهران به ترتیب نمادهای “فملی” با ۱۱۵۴و احد، “وبملت” با ۱۱۱۳ واحد و “شستا” با ۱۰۲۹ واحد افزایش بودند در مقابل اما نمادهای معاملاتی “شبندر” با ۵۲۸ واحد، “شپنا” با ۴۴۸ واحد و “شبریز” با ۳۶۱ واحد کاهش، بالاترین تأثیر منفی بر روی شاخص کل بورس تهران را به خود اختصاص دادند.

منبع : مهر نیوز