نقش شورای شهر در اشتغالزایی دانش بنیان جوانان

سردبیر پرس_ گروه جامعه: علیرضا رحیمی، کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری در یادداشت اختصاصی که در اختیار سردبیر پرس قرار داده، نوشت: در ابتدا عرض می‌کنم که در این یادداشت منظور از اشتغال به هیچ وجه استخدام و به کارگیری افراد بی مهارت نیست و به قول معروف بهتر است به جای ماهی دادن به شخصی […]

سردبیر پرس_ گروه جامعه: علیرضا رحیمی، کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری در یادداشت اختصاصی که در اختیار سردبیر پرس قرار داده، نوشت:
در ابتدا عرض می‌کنم که در این یادداشت منظور از اشتغال به هیچ وجه استخدام و به کارگیری افراد بی مهارت نیست و به قول معروف بهتر است به جای ماهی دادن به شخصی ماهیگیری را به او آموزش دهیم. اما نقش شورای شهر در ایجاد دریای پر از ماهی چه می‌تواند باشد؟ آیا ثروت تحصیل شده از عوارض مختلف شهری و درآمدهای گوناگون شهرداری‌ها می‌تواند دریایی پر از ماهی ایجاد نماید؟ چه نهادی باید این افق بلند مدت را برای چهار سال آینده شهرداری برنامه‌ریزی نماید؟ نویسنده در این یادداشت در صدد است به پاسخ این پرسش‌ها بپردازد.
برای پاسخ به این پرسش‌ها لازم است اشاره نمایم که هم اکنون بسیاری از کارها به صورت سنتی در شهرداری‌ها در حال انجام است. انجام کارها به صورت سنتی در بسیاری از موارد موجب سربار شدن هزینه‌های هنگفت می‌باشد.
در حال حاضر نمونه‌های مختلفی از نفوذ دانش و تکنولوژی در زندگی روزمره به چشم می‌خورد از جمله ۱- فرهنگ لغت دیجیتال بدون اِشغال فضا و داشتنی وزنی در یک گوشی موبایل هوشمند نیازهای مخاطبینش را برطرف می‌کند و نیازی به حمل و نگهداری فرهنگ لغت نیست ۲- کنفرانس‌های مختلف علمی، کاری و حتی دیدارهای دوستانه در پیام رسان های فضای مجازی به راحتی و با کمترین هزینه برگزار می‌شود و فرقی هم ندارد که ساکن کدام کشور هستید.
۳- نشر رسانه‌ها در فضای مجازی اعم از صوتی، تصویری و نوشتاری مخاطبین زیادی به خودش در سراسر جهان اختصاص داده به نحوی که رویه عملی رسانه‌های سنتی را نیز تحت تأثیر قرار داده ۴ – خودروهای پیشرفته و بدون راننده به صورت هوشمند می‌توانند مسافر را جابجا نمایند و رانندگان دارای خودرو که به ناوگان حمل و نقل عمومی پیوسته‌اند (بدون معطلی در دفتر آژانس) مستقیماً از طریق فضای مجازی از قبیل اسنپ، تپسی و غیره، مسافر، مبدا و مقصد مناسب خودش را انتخاب می‌کنند.
۵- حقوق بسیاری از معاملات در بستر فضای مجازی به رسمیت شناخته شده‌اند البته به استثنای معاملات راجع به فروش اموال غیرمنقول و یا حقوق مالکیت ناشی از اموال غیرمنقول و معاملات راجع به حراجی‌ها (مستند به ماده ۴۲ قانون تجارت الکترونیکی).
۶- کیفیت و کمیت محصول برداشتی از گلخانه‌های با فناوری پیشرفته نسبت به زمین‌های زراعی سنتی متفاوت است و اصلاً قابل مقایسه نیست علاوه بر اینکه در زمین‌های زراعی سنتی نیز در صورت توجه به دانش پیشرفته می‌توان کیفیت و کمیت محصولات را دگرگون نمود، در این حوزه‌ها ده‌ها و صدها مورد دیگر را نیز می‌توان نام برد.
همانگونه که همگی میدانیم، تکنولوژی پیشرفته در کاهش هزینه‌ها، ایجاد اشتغال جدید و دگرگونی جامعه نقش به سزایی ایفا می‌نماید. حال با توجه به گستردگی این تغییرات به نظر شما شهرداری‌ها که به همه شئون شهر می‌پردازند چه سهم بزرگی در این زمینه می‌توانند ایفا نمایند؟
برای بررسی تأثیری که شهرداری‌ها و شورای شهر بر اشتغال جوانان و نفوذ بیشتر تکنولوژی و علوم دانش بنیان در امور شهری می‌توانند داشته باشند لازم است نخست به وظایف شهرداری‌ها نگاهی گذرا داشته باشیم تا به وسعت این میدان پی ببریم. برخی از وظایفی که شهرداری‌ها با عنایت به ماده ۵۵ قانون شهرداری بر عهده دارند از این قرار هستند:
۱- تنظیف و نگاهداری و تسطیح معابر و انهار عمومی و مجاری آب‌ها و فاضلاب و تنقیه قنوات مربوط به شهر و تأمین آب و روشنائی.
۲- ایجاد محل‌های مخصوصی برای تخلیه زباله و نخاله و فضولات ساختمانی و مواد رسوبی فاضلاب‌ها و نظائر آنها.
۳- تهیه آمار مربوط به امور شهر.
۴- تهیه نقشه حدود شهر و حومه و اصلاح و اجرای آن.
۵- تنظیم و اجرا مقررات و آئین نامه‌های لازم برای فراوانی و مرغوبیت و ارزانی گوشت و نان.
۶- جلوگیری از ایجاد و تأسیس کلیه اماکن که به نحوی از انحا موجب بروز مزاحمت برای ساکنین یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست.
۷- اهتمام در مراعات شرایط بهداشت در کارخانه‌ها.
۸- صدور پروانه برای کلیه ساختمان‌هایی که در شهر ساخته می‌شود.
۹- ساختن خیابان‌ها و آسفالت کردن سواره روها و پیاده روهای معابر و کوچه‌های عمومی و انهار و جدول‌ها از سنگ، آسفالت و امثال آن.
۱۰- صدور پروانه کسب برای اصناف و پیشه‌وران.
با عنایت به تغییرات ایجاد شده در سایر حوزه‌های برشمرده شده، انجام همه این امور از طریق فضای مجازی و تحت وب و بدون نیاز به حضور در شهرداری‌ها نخستین کاری است که هنوز تا تحقق کامل آن فاصله زیادی داریم و خود نیازمند فراخوان شهرداری‌ها جهت دریافت پیشنهادات از اشخاص حقیقی و حقوقی مختلف بخش خصوصی است تا برنامه مناسبی برای اجرای آن پیشنهاد نمایند. اجرای همین موضوع منجر به توانمند ساختن بخش خصوصی و جوانان دانش آموخته شهر خواهد شد.
اما موضوع مهم‌تر توانمند سازی تولید دانش بنیان، فناور و یا نوآور می‌باشد با تکیه بر جوانان. به عنوان نمونه ترکیب آسفالتی که در شهر برای احداث یا ترمیم خیابان‌ها به کار برده می‌شود با توجه به شرایط اقلیمی آن شهر، از چه نوعی باشد بیشترین مقاومت را خواهد داشت؟ روش دفن و دفع زباله و حتی بهره‌گیری از پسماند شهری چگونه باشد که کمترین آلودگی و بیشترین درآمد را برای شهر داشته باشد؟ این موضوع در شهرهای مختلف با توجه به صنعتی بودن یا نبودن، نوع صنایع، بافت خاک و حتی مجاورت با دریا و یا کویر کاملاً متفاوت خواهد بود.
تنظیف شهر و نگهداری درختان و جنس کود آنها چگونه باشد که بیشترین بازدهی و کمترین هزینه را داشته باشد؟ به عنوان نمونه بافت گیاهی اراضی حاشیه خلیج فارس با اراضی حاشیه دریای خزر کاملاً متفاوت است.
به نظر می‌رسد نقش مهم شهرداری‌ها در ایجاد دریاهایی پر از ماهی برای جوانان (اشتغال‌زایی) بسیار پررنگ می‌تواند باشد اما عملکرد ضعیف ایشان در این حوزه و انجام امور شهری به روش تقریباً سنتی، بر پررنگ‌تر شدن نقش شورای شهر در برنامه‌ریزی برای شهرداری تاکید دارد.
در انتخابات اخیر شورای شهر لازم است کاندیداهای شورای شهر برنامه خود را در زمینه اشتغال جوانان در زمینه‌های دانش بنیان ارائه نمایند تا از محل کاهش هزینه‌های شهری، زمینه اشتغال ایشان و رفاه شهری بیشتر تأمین گردد. هر چند که این کاهش هزینه‌ها به قدری می‌تواند چشمگیر و زیاد باشد که با آن بتوان پروژه‌های جدیدی تعریف نمود. تبیین وظایف شورای شهر جهت انتخاب افراد اصلح، رسالت رسانه‌های مستقل و آزاد است.
منبع : مهر نیوز