نمایشگاه فرهنگی هنری جاذبه های شیراز درحیدرآباد هند برگزار می شود

به گزارش سردبیر پرس، رئیس اداره ارتباطات بین‌الملل شهرداری شیراز ضمن اشاره به تلاش مدیریت شهری در راستای معرفی شهر شیراز به علاقه‌مندان فرهنگ و ادب در سایر نقاط جهان گفت: این نمایشگاه که حاصل همکاری مشترک شهرداری شیراز و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد است به مدت ده روز در موزه سالار جنگ […]

به گزارش سردبیر پرس، رئیس اداره ارتباطات بین‌الملل شهرداری شیراز ضمن اشاره به تلاش مدیریت شهری در راستای معرفی شهر شیراز به علاقه‌مندان فرهنگ و ادب در سایر نقاط جهان گفت: این نمایشگاه که حاصل همکاری مشترک شهرداری شیراز و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد است به مدت ده روز در موزه سالار جنگ که یکی از سه موزه ملی هند و از مشهورترین کلکسیون‌های خصوصی جهان است دایر خواهد بود.

هاشم مظاهری زاده افزود: بخش اصلی این رویداد نمایشگاه عکسی است که جاذبه‌های مهم مذهبی، فرهنگی، گردشگری و تاریخی شیراز نظیر شاهچراغ (ع)، مساجد و باغات تاریخی، و مجموعه زندیه را در معرض دید علاقه مندان قرار می‌دهد.

رئیس اداره ارتباطات بین الملل شهرداری شیراز اجرای زنده‌ی خوشنویسی نستعلیق با مضمون اسماً متبرکه الهی، آیاتی از قرآن کریم و ابیاتی از دیوان حافظ و ساخت صنایع دستی نظیر منبت توسط هنرمندان مسلمان هندی و نمایش سه نسخه کهن و قدیمی دیوان حافظ را از سایر بخش‌های این رویداد بین المللی عنوان کرد.

مظاهری زاده در تشریح مراسم افتتاحیه این نمایشگاه نیز گفت: این نمایشگاه هم‌زمان با روز بزرگداشت حافظ با حضور فرهنگوران هندی و با سخنرانی مقامات ایالتی و شهری از جمله وزیر گردشگری، فرهنگ و جوانان ایالت تلانگانا افتتاح خواهد شد. همچنین عین‌الحسن استاد برجسته و شهیر فرهنگ و ادب فارسی و رئیس اسبق دانشگاه جواهر لعل نهرو که سهم به‌سزایی در معرفی زبان و فرهنگ فارسی در هندوستان داشته در این مراسم به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.

وی در ادامه با اشاره به همکاری گروه رسانه‌ای روزنامه سیاست که از رسانه‌های پرمخاطب و به‌نام جنوب هند محسوب می‌شود، گفت: این رسانه قبل و حین برگزاری این نمایشگاه به معرفی شیراز خواهد پرداخت.

مظاهری زاده ابراز امیدواری کرد که در مناسبت‌های مهم آتی با تعامل و انسجام بیشتر و مؤثرتر حوزه‌های مختلف شهرداری و هماهنگی مطلوب بین دستگاهی شاهد دیپلماسی فرهنگی پویا و کارآمد و تحقق انتظارات به حق شهروندان برای اجرای برنامه‌های فاخرتر در شأن سومین حرم اهل بیت (ع) و پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی باشیم.

حیدرآباد با حدود با هفت میلیون جمعیت از بزرگترین کلانشهرهای هندوستان و یکی از برجسته‌ترین مراکز فرهنگی و هنری این کشور محسوب می‌شود و جمعیت مسلمان قابل توجهی دارد.

منبع : مهر نیوز