هدفگذاری صادرات محصولات زیستی تا ۵ سال آینده تعیین شد

به گزارش سردبیر پرس به نقل از معاونت علمی، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: صادرات محصولات زیستی تأثیر بسزایی در تحقق جهش اقتصادی در کشور است. این کار با اجرای برنامه‌هایی درست و منسجم و با استفاده از همه ظرفیت‌های علمی و تخصصی در کشور میسر […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از معاونت علمی، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: صادرات محصولات زیستی تأثیر بسزایی در تحقق جهش اقتصادی در کشور است. این کار با اجرای برنامه‌هایی درست و منسجم و با استفاده از همه ظرفیت‌های علمی و تخصصی در کشور میسر می‌شود.
وی ادامه داد: بر همین اساس، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال اجرایی کردن پروژه‌های ملی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و مشارکت همه دستگاه‌های ذیربط در این حوزه است. یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها را هم توجه ویژه به صادرات این محصولات قرار دادیم. کاری که می‌تواند اقتصادی پویا در کشور ایجاد کند.
قانعی تاکید کرد: در همین راستا نیز ۵ برنامه برای تحقق جهش اقتصادی در نظر گرفته‌ایم. صادرات، فرهنگ‌سازی، حفظ ذخایر ژنتیکی، حمایت از طرح‌های پژوهشی و ترویج در حوزه زیستی برنامه‌هایی است که قرار است با اجرای کامل آنها، رونق اقتصادی در کشور محقق شود.
به گفته وی، «ارتقا فرهنگ صادراتی شرکت‌های زیست فناوری به وسیله توانمند سازی و آموزش در راستای اصلاح مستندات مورد نیاز برای صادرات و اخذ استانداردهای بین المللی»، «ایجاد و راه اندازی پایگاه‌های برون مرزی تخصصی زیست فناوری برای تسهیل در دسترسی به منابع مالی خارجی، افراد و شرکت‌های بین المللی در پروژه‌های فناورانه با کمترین هزینه»، «اصلاح ساختار منابع مالی برای بهره برداری در مسیر توسعه صادرات محصولات زیست فناوری» بندهای برنامه صادراتی برای جهش اقتصادی در حوزه زیست فناوری به شمار می‌روند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: همچنین «اصلاح قوانین و مقررات صادراتی مرتبط با محصولات زیست فناوری (از جمله اصلاح کد تعرفه کالاهای زیست فناوری و ارزش گذاری صادراتی آنها)»، «برنامه ریزی برای صادرات محصولات زیست فناوری به بازارهای منطقه و آسیا با هدف ارزآوری»، «حمایت در راستای کسب دانش تولید رقابت پذیر بین‌المللی در توسعه صادراتی محصولات» از دیگر برنامه‌های صادراتی برای جهش اقتصادی بر پایه زیست‌فناوری محسوب می‌شود که توسط ستاد توسعه زیست فناوری تدوین شده است.
وی تصریح کرد: ستاد توسعه زیست فناوری صادرات محصولات زیست فناورانه را در قالب ۲۶ سرفصل هدف گذاری کرده است که تا ۵ سال آینده باعث افزایش تاب‌آوری ملی و تحقق ۴۵۰ میلیون دلار ارزش افزوده می‌شود.