هشدار هواشناسی نسبت به نفوذ سامانه بارشی/خطر سیلاب در ۴ استان

به گزارش سردبیر پرس، سازمان هواشناسی اعلام کرد: هشدار سطح نارنجی نسبت به نفوذ سامانه بارشی و پیامدهای آن به برخی استان‌های دیگر به ویژه استان‌های بوشهر، فارس، هرمزگان و کرمان با خطر وقوع سیلاب صادر شد. بر اساس این هشدار «بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد، در نواحی سردسیر و مرتفع بارش برف […]

به گزارش سردبیر پرس، سازمان هواشناسی اعلام کرد: هشدار سطح نارنجی نسبت به نفوذ سامانه بارشی و پیامدهای آن به برخی استان‌های دیگر به ویژه استان‌های بوشهر، فارس، هرمزگان و کرمان با خطر وقوع سیلاب صادر شد.
بر اساس این هشدار «بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد، در نواحی سردسیر و مرتفع بارش برف و رخداد مه» از دوشنبه به استان بوشهر، سه شنبه «نیمه غربی خوزستان، جنوب اصفهان، یزد، شمال کرمان، جنوب خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان» و چهارشنبه به «شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی» نفوذ می‌کند.
این سامانه آثار مخاطره آمیز همچون «لغزندگی جاده‌ها و اختلال در عبور و مرور با خودرو شخصی، احتمال آبگرفتگی محلی و محدود در معابر، کاهش دید، یخ زدگی در نواحی سردسیر، کولاک برف در محورهای کوهستانی، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل» در پی دارد.
توصیه می‌شود در زمان فعالیت سامانه از سفرهای غیر ضروری و فعالیت‌های کوه‌نوردی اجتناب شود، همچنین به همراه داشتن تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیر چرخ و سوخت کافی در هنگام سفرهای ضروری با خودرو الزامی است.
همچنین تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرما و یخبندان در کشاورزی، آمادگی شهرداری و سازمان‌های امدادی برای مقابله با برف، یخبندان و مه در جاده‌ها و لایروبی کانال‌ها و آب‌روها توصیه می‌شود.