همکاری نزدیک و هوشمندانه‌ای را با ایران دنبال می‌کنیم

سردبیر پرس به نقل از گروه بین الملل – زهرا ظفرجویان: الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود با خبرنگاران بین‌المللی در باکو به پرسش‌های خبرنگاران در حوزه‌های مختلف پاسخ داد. وی در پاسخ به پرسش خبرنگار در خصوص دورنمای همکاری‌های ایران و آذربایجان که دارای مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی می‌باشند […]

سردبیر پرس به نقل از گروه بین الملل – زهرا ظفرجویان: الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود با خبرنگاران بین‌المللی در باکو به پرسش‌های خبرنگاران در حوزه‌های مختلف پاسخ داد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار در خصوص دورنمای همکاری‌های ایران و آذربایجان که دارای مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی می‌باشند و اثرات مثبت این همکاری‌ها بر ثبات منطقه‌ای و رفاه مردم منطقه گفت: ما همکاری نزدیک و هوشمندانه‌ای را با ایران را دنبال می‌کنیم. وی ادامه داد: من می‌دانم که شرکت‌های ایرانی آماده مشارکت در بازسازی مناطق تخریب شده از جنگ هستند.
وی در ادامه افزود: به تازگی یک هیئت عالی رتبه آذربایجانی نیز دیداری از ایران داشته است تا موضوع همکاری‌های ما در مناطق مرزی دو کشور و سد خدا آفرین را مورد بحث و گفتگو قرار دهد.
رئیس جمهور آذربایجان گفت که ما آماده همکاری هستیم و برای پروژه‌هایی هم که مورد همکاریمان هستند، بودجه اختصاص داده‌ایم.

الهام علی‌اف در ادامه گفت که وی چندی پیش شخصاً از مناطق مرزی ایران و آذربایجان دیدار کرده است و معتقد است که در این مناطق می‌توان با همکاری همدیگر فرصت‌های تجاری و اقتصادی زیادی را ایجاد کرد.
وی همچنین با اشاره به کوریدور زنگه زور و مسئله حمل و نقل گفت: این کرویدور می‌تواند برای ایران هم مفید باشد و ایران می‌تواند از آن بهره مند شود.
رئیس جمهور آذربایجان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار  در خصوص وجود برخی گزارش‌ها مبنی بر حضور برخی گروه‌های تروریستی در منطقه در جریان جنگ قره باغ با انتقاد از سوال خبرنگار آن را نوعی اتهام زنی قلمداد کرد و گفت: هیچ گزارش مستدلی در این خصوص وجود ندارد!
علی‌اف خطاب به خبرنگار  گفت: شما به گزارش کدام کشورها استناد می‌کنید؟ خبرنگار در پاسخ گفت که گزارش‌های برخی رسانه‌های کشورهای منطقه حکایت از این مسئله دارند که از بردن نام آن کشورها معذورم.
رئیس جمهور آذربایجان در ادامه گفت: در جریان آزادسازی مناطق اشغالی هیچ تروریست خارجی وجود نداشته‌اند و این یک داستان ساختگی است.
در انتهای گفتگو خبرنگار گروه بین الملل  در توضیح سوال خود گفت: آقای رئیس جمهور فکر کنم در خصوص سوال من سوء برداشتی صورت گرفت. منظور من وجود تروریست‌ها از سوی آذربایجان نبوده است بلکه منظورم گزارش‌هایی در خصوص حضور گروه‌هایی مانند گروه‌های تروریستی وابسته به داعش و مانند آن در منطقه بود.
الهام علی‌اف بعد از شنیدن توضیحات خبرنگار دو مرتبه از شفاف سازی وی تشکر کرد.