هوای سالم اصفهان در نودمین روز تابستان

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۸ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز سه‌شنبه بیست و هشتم شهریور ماه با میانگین ۹۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۸ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز سه‌شنبه بیست و هشتم شهریور ماه با میانگین ۹۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.
بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با ۷۱، خیابان ۲۵ آبان با ۶۵، استانداری با ۵۳، میدان انقلاب با ۶۶، پارک زمزم با ۷۸، خیابان پروین با ۷۴، بزرگراه خرازی با ۹۲، دانشگاه صنعتی با ۶۱، خیابان رودکی و سپاهان‌شهر با ۷۵، رهنان با ۶۷، زینبیه با ۶۹، خیابان فرشادی با ۷۹، میدان فیض با ۸۴، بولوار کاوه با ۷۴، کردآباد با ۷۲، میرزا طاهر با ۷۳ و ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۷۰ AQI در وضعیت قابل قبول است.
صبح امروز وزش باد به نسبت شدید پدیده غالب شهر اصفهان است. اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز درباره وقوع تندباد و احتمال خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا بویژه در مناطق مرکز و شرق و شمال استان طی ۲۴ ساعت پیش رو هشدار داده است.
امروز شاخص هوای سجزی با ۱۲۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس، قهجاورستان با ۱۵۷ ناسالم برای عموم شهروندان و شاهین شهر و مبارکه به ترتیب با ۷۲ و ۷۰ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، زرین‌شهر ، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر