واردات سالانه ۲۰۰ تن عناصر کمیاب خاکی/ قیمت هر کیلو ۶۰ دلار است

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سورنا ستاری صبح سه شنبه در مراسم افتتاح پایلوت فرآوری و استحصال عناصر کمیاب خاکی و سایر عناصر استراتژیک که در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران واقع در شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: فرآوری و استحصال عناصر خاکی از خام فروشی معادن جلوگیری می‌کند. وی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سورنا ستاری صبح سه شنبه در مراسم افتتاح پایلوت فرآوری و استحصال عناصر کمیاب خاکی و سایر عناصر استراتژیک که در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران واقع در شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: فرآوری و استحصال عناصر خاکی از خام فروشی معادن جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۲۰۰ تن از این عناصر وارد کشور می‌شود، گفت: قیمت این عناصر کیلویی بیش از ۶۰ دلار است.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور گفت: با توسعه فرآوری و استحصال عناصر کمیاب خاکی و سایر عناصر استراتژیک ظرفیت تولید بالا می‌رود و ارزش افزوده ایجاد می‌کند برای مقایسه باید گفت؛ یک تن سنگ آهک را ۶۰ دلار می‌فروشیم در حالی که قیمت هر کیلو عناصر وارداتی ۶۰ دلار است.

ستاری ضمن ابراز خوشحالی از اینکه این تکنولوژی در کشور بومی شده است، گفت: سرمایه گذاری برای ایجاد کارخانه صنعتی را دنبال می‌کنیم و امیدواریم به زودی این مهم محقق شود.

وی تاکید کرد: با این اقدام می‌توانیم دانش مختص به این حوزه را توسعه داده و ارزش افزوده زیادی برای سنگ معدن ایجاد کنیم.