وزش باد شدید و گرد و خاک سیستان و بلوچستان را فرا می‌گیرد

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: بر اساس بررسی آخرین تصاویر ماهواره و نقشه‌های پیش‌یابی، آسمان نیمه شمالی استان سیستان و بلوچستان در ساعات پیش رو صاف تا قسمتی ابری پیش‌بینی می‌شود. وی افزود: تا فردا در غالب نقاط استان جوی به نسبت پایدار […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: بر اساس بررسی آخرین تصاویر ماهواره و نقشه‌های پیش‌یابی، آسمان نیمه شمالی استان سیستان و بلوچستان در ساعات پیش رو صاف تا قسمتی ابری پیش‌بینی می‌شود.
وی افزود: تا فردا در غالب نقاط استان جوی به نسبت پایدار همراه با وزش باد ملایم پیش‌بینی می‌شود اما از روز سه‌شنبه در نواحی مرکزی از سمت جنوب غرب و روز چهارشنبه در سطح استان از سمت شمال وزش باد نسبتاً شدید همراه با خیزش گرد و خاک خواهیم داشت.
مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: تا دوشنبه روی دریا وزش باد نسبتاً شدید و دریای عمان نسبتاً مواج پیش‌بینی می‌شود و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ارتفاع موج بیشتر خواهد بود.
وی با اشاره به صدور هشدار زرد اداره‌کل هواشناسی استان از تغییر نوع توده هوا در هفته جاری خبر داد گفت: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و کاهش موقتی دما از جمله پدیده‌های غالب این سامانه است و فعالیت آن از بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن‌ماه آغاز می‌شود که تا بعد از ظهر پنجشنبه ادامه دارد.
حیدری گفت: مناطق تحت تأثیر این سامانه در روز سه‌شنبه شهرهای زاهدان، مناطق شمالی ایرانشهر، دلگان و تفتان، در روز چهارشنبه تمامی شهرستان‌های استان و در روز پنجشنبه شهرهای هیرمند، هامون، نیمروز، زهک، زابل، گلشن، سراوان، دلگان، فنوج، لاشار، قصرقند، نیکشهر و زرآباد است.
وی افزود: در این روزها احتمال سقوط اجسام از ارتفاع و ساختمان‌ها به ویژه کارگاه‌های ساختمانی، سقوط و خسارت به تابلوهای تبلیغاتی و همچنین احتمال خسارت به سازه و پوشش گلخانه‌ها و سالن‌های پرورش دام و طیور وجود دارد. همچنین احتمال خسارت به محصولات کشاورزی در اثر کاهش دما وجود داشته و دامداران و کشاورزان باید تمهیدات لازم را برای جلوگیری از خسارت‌ها بیندیشند.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ارتفاع امواج دریای عمان را در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۱.۵ تا ۲ متر پیش‌بینی و بیان کرد: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج می‌تواند موجب غرق شدن قایق‌های سبک و پاره شدن تورهای صیادی شود. با توجه به کاهش دید در مناطق ساحلی بر اثر خیزش گرد و خاک، احتیاط در ترددهای دریایی و صیادی الزامی است.