وزیر خارجه آمریکا با همتای روس خود گفتگو می کند

به گزارش سردبیر پرس، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که برای نخستین بار بعد از جنگ اوکراین با سرگی لاوروف همتای روس خود گفتگو خواهد کرد. بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن افزود: من طی روزهای آینده برای نخستین بار از زمان جنگ، با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفتگو خواهم کرد و موضوعات متعدد […]

به گزارش سردبیر پرس، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که برای نخستین بار بعد از جنگ اوکراین با سرگی لاوروف همتای روس خود گفتگو خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن افزود: من طی روزهای آینده برای نخستین بار از زمان جنگ، با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفتگو خواهم کرد و موضوعات متعدد از جمله توافق صادرات غلات را که اخیراً انجام شد، بررسی خواهیم کرد.
وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: من همچنین با لاوروف درباره آمریکایی های بازداشت شده در روسیه گفتگو خواهم کرد.
وی در عین حال به زمان مشخص این گفتگو اشاره ای نکرد.
بلینکن همچنین مدعی شد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اشغال اوکراین با شکست مواجه شده و این کشور به عنوان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت باقی خواهد ماند.
وزیر خارجه آمریکا افزود: امیدواریم که توافق غلات به صادرات گندم اوکراین به جهان منجر گردد.
بلینکن با ادعای اینکه تحریم های اعمال شده علیه روسیه اثرگذار بوده است، افزود: روسیه هیچ نشانه ای را مبنی بر اینکه خواستار وارد شدن به گفتگو برای پایان دادن به جنگ اوکراین است بروز نداده است.
وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه روسیه باید به کشتی های غلات اوکراین اجازه خروج دهد، گفت: ما طی روزهای آینده خواهیم دید که آیا روسیه در اجرای توافقنامه غلات جدی است یا خیر.
این در حالی است که وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد هیچ درخواستی را از وزارت امور خارجه آمریکا برای برقراری تماس تلفنی بین وزرای خارجه دو کشور دریافت نکرده است.
وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای گفت: مسکو هیچ درخواستی را از واشنگتن برای تماس تلفنی بین لاوروف و بلینکن دریافت نکرده است.