وظیفه آموزش و پرورش کشف استعدادها و علائق از دوران ابتدایی است

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، محسن حاجی میرزایی در آیین تبادل تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بنیاد ملی نخبگان و وزارت آموزش‌وپرورش که در سالن کنفرانس ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: امیدوارم این تفاهم‌نامه به توسعه همکاری‌های دو حوزه آموزش و پرورش و معاونت علمی […]

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، محسن حاجی میرزایی در آیین تبادل تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بنیاد ملی نخبگان و وزارت آموزش‌وپرورش که در سالن کنفرانس ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: امیدوارم این تفاهم‌نامه به توسعه همکاری‌های دو حوزه آموزش و پرورش و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منجر شود. زیرا تقسیم‌کارها باعث جدایی کارها شده است درحالی‌که اهداف یکی است و باید گام مهمی برای ترکیب مأموریت‌های مهم آموزش‌وپرورش و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برداشته شود چراکه گستره همکاری بین ما در زمینه‌های مختلف وجود دارد.
حاجی میرزایی تصریح کرد: یکی از ساحت‌هایی که ما در آموزش و پرورش داریم و تسهیل‌کننده تربیت دانش آموزان است، ساحت علم و فناوری است که باید زمینه برای توسعه این ساحت فراهم شود.
وی گفت: این ساحت یکی از حوزه‌های تلاش مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است تا دانش آموزان با الفبای این حوزه و تعاملات حوزه علم و فناوری آشنا شوند و این وجه وجودشان رشد پیدا کند.
وزیر آموزش و پرورش بابیان اینکه کارآفرینی یکی از مأموریت‌های آموزش‌وپرورش است، گفت: در آموزش‌وپرورش پیگیری می‌کنیم که با همکاری‌های مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسل خلاق، نوآور، دارای ذهن فعال و هوشمند برای مواجه با شرایط جدید تربیت کنیم.
وی با اشاره به اینکه روحیه پرسشگری و پژوهش یکی از جنبه‌هایی است که در آموزش‌وپرورش تقویت می‌شود، اظهار کرد :۶۵٠ پژوهش‌سرا در کشور فعال است که دانش آموزان در آنجا نیاز به حمایت و پشتیبانی دارند و در مواردی که نتایج پژوهش‌های آن‌ها نیازمند به تجاری سازی است آن‌ها را کمک کنیم تا از ظرفیت‌های پژوهش خود استفاده کنند. بنابراین اگر دانش آموزان پژوهشگر در مسیری قرار بگیرند که پژوهش‌های آنان متناسب با نیاز زندگی امروز باشد و هدایت شوند، گام بزرگی برای پیشرفت کشور است.
وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: یکی دیگر از زمینه‌های همکاری، شناسایی استعدادها است چراکه افراد از ظرفیت‌ها و بهره هوشی مختلفی برخوردار هستند و در حوزه خاصی امکان پرورش دارند.
حاجی میرزایی ادامه داد: یکی دیگر از مأموریت‌های وزارت آموزش‌وپرورش این است که از دوران ابتدایی استعدادها و علایق را شناسایی کنیم و زمینه لازم را برای ارائه خدمات و پرورش وجه استعدادی دانش آموزان فراهم کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در آموزش‌وپرورش ١۵ میلیون دانش‌آموز در١١٠هزار مدرسه و٧٧٠هزار معلم داریم و در تمام نقاط کشور چتر آموزش‌وپرورش گسترده است و فرصت خوبی برای استارتاپ‌هایی است که می‌توانند برای این جمعیت خدمات ارائه کنند.
وزیر آموزش‌وپرورش گفت: می‌توانیم با استارتاپ‌ها همکاری مشترک داشته باشیم و به این همکاری خوش‌بین هستم و امیدوارم شکل‌گیری الگوی همکاری‌های مشترک و ترکیب مأموریت‌ها را به شکل مناسب‌تری تحقق دهیم.
وی تصریح کرد: در نمایشگاه پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی دستاوردهای بسیار خوبی از دانش آموزان دیدیم و در آموزش‌وپرورش تلاش می‌کنیم که دیوار بین پژوهش‌سراها و مدارس با جامعه برداشته شود چراکه باید پیوند خود را با بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برقرار کنیم. بنابراین دنبال ساختارهای رسمی و اداری نیستیم و باید به‌عنوان موجود زنده با محیط خود در ارتباط باشند تا پژوهش‌سراها شکوفا شوند.
وزیر آموزش‌وپرورش در پایان گفت: هدف‌گذاری ما بر اساس سند تحول بنیادین است و تربیت دانش آموزان را در ساحت‌های مختلف داریم و از مجموعه‌های که در راستای اهداف آموزش‌وپرورش باشند حمایت می‌کنم.