پروژه خط انتقال آب چاه‌های دشت محسن آب مهران به اتمام رسید

پرویز ناصری در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار کرد: با اجرای خط جدید انتقال آب به شهر مهران با توجه به فرسودگی خطوط انتقال آب شهر مهران به تعداد دو خط فولادی که قدمت بسیار بالایی داشته تا میزان زیادی از هدررفت آب استحصالی از چاه‌های آب شرب جلوگیری می‌شود. وی با اشاره به […]

پرویز ناصری در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار کرد: با اجرای خط جدید انتقال آب به شهر مهران با توجه به فرسودگی خطوط انتقال آب شهر مهران به تعداد دو خط فولادی که قدمت بسیار بالایی داشته تا میزان زیادی از هدررفت آب استحصالی از چاه‌های آب شرب جلوگیری می‌شود.
وی با اشاره به اجرای خط جدید انتقال آب به شهر مهران افزود: آب شرب شهر مهران از طریق ۷ چاه آب عمیق که در منطقه محسن آباد حفر گردیده، تامین می‌شود.
وی ادامه داد: خطوط انتقال آب این چاه‌ها از جنس لوله‌های آزبست و فولادی بعلت قدمت زیاد، فرسودگی و عبور از مسیر زمین‌های کشاورزی مشکلاتی را ایجاد می‌نمود و همچنین هر ساله با توجه به جاری شدن سیلاب‌های زمستانی در رودخانه گاوی شاهد قطع آب شهر مهران بودیم لذا شرکت بر آن شد تا با اجرای پروژه خط انتقال جدید این مشکل را مرتفع نماید.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام تصریح کرد: خط انتقال فولادی به قطر ۵۰۰ و ۲۰۰ میلیمتر به طول ۳.۸ کیلومتر از مسیر جدید اجرا گردید که آب را به مخازن ذخیره اب (دو باب مخزن ۲۰۰ مترمکعبی) شهر واقع در پشت امام زاده سید حسن (ع) منتقل می‌کند.
ناصری با تاکید بر تلاش در جهت حفظ منابع آبی استان، اظهار داشت: با اجرای این خط لوله جدید علیرغم تامین آب پایدار، سالم و بهداشتی، از بر هم کنش چاه‌ها و افزایش مصرف انرژی و در نهایت افزایش میزان قابل ملاحظه‌ای از آب تولیدی چاه‌ها جلوگیری به عمل آمده به نحوی که با توجه به مدت مشابه در سنوات اخیر در حال حاضر از ۷ حلقه چاه ۵ حلقه چاه با آبدهی حدود ۱۳۰ لیتر بر ثانیه تامین آب شهر مهران را انجام می‌دهند و دو حلقه چاه آب شرب با آبدهی حداقل ۷۰ لیتر بر ثانیه در حالت خاموش و قطع استحصال آب قرار دارند که به موجب این عملیات تا میزان زیادی هم از هدررفت آب جلوگیری شده و هم از شدت مصرف انرژی کاسته شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام در پایان افزود: برای انجام این پروژه میزان اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات عمرانی از محل ردیف طرح آبرسانی به شهرهای مواجه با تنش ابی هزینه شده است.

منبع : مهر