پیشگیری ازبحران باید مورد توجه جدی باشد/ لزوم توجه به آبخیزداری

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام مجید گشول دره سیبی در خطبه‌های امروز نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان کوار اظهار کرد: رجعت سفیران غربت و مظلومیت، یاد شهدای مدافع حرم را زنده کرد. وی افزود: اراده الهی بر آن تعلق گرفت که در ماه پیروزی خون بر شمشیر و در ماه شهادت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام مجید گشول دره سیبی در خطبه‌های امروز نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان کوار اظهار کرد: رجعت سفیران غربت و مظلومیت، یاد شهدای مدافع حرم را زنده کرد.
وی افزود: اراده الهی بر آن تعلق گرفت که در ماه پیروزی خون بر شمشیر و در ماه شهادت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام بدن مطهر شهید پرافتخار حاج عبدالله اسکندری به‌همراه دیگر مدافعان حرم به میهن اسلامی بازگردد و بار دیگر امواج بیداری و عزت و کرامت را در کشور بگستراند.
امام جمعه کوار بیان کرد: همه ملت غیور ایران به‌ویژه مردم شهیدپرور استان فارس در برابر این لاله‌های به‌خون‌غلتیده اظهار ادب و احترام می‌کنند و از این شهدای گلگون‌کفن، درس اخلاص، صداقت، شجاعت، فداکاری و ازجان‌گذشتگی و خداخواهی می‌گیرند.
حجت الاسلام گشول در بخش دیگری از خطبه‌های خود ضمن قدردانی از، مدیریت جهادی سیل در استان فارس و شهرستان کوار، بازنگری در سیاست‌ها و ساختار مدیریت بحران کشور را لازم دانست و تاکید کرد: تجربه بلایای متعدد در کشور ما ضرورت توجه به امر پیشگیری از ایجاد بحران و فعالیت در عرصه‌های کاهش خطرپذیری و ارتقای تاب‌آوری را جدی‌تر کرده است.
وی گفت: ضعف در زمینه اطلاع‌رسانی به‌موقع مردم در حوادث، که در سیلاب‌های اخیر در مواردی وجود داشت، همواره بر شدت بحران می‌افزاید و این در حالی بوده که ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی و تأثیر آن‌ها در زمان مدیریت بحران غیرقابل انکار است.
خطیب جمعه کوار تصریح کرد: فقدان روش‌های پیشگیرانه و تأکید و پافشاری در تخصیص بودجه به امر پیشگیری و کم کردن دامنه بحران و تاب‌آور کردن کلیه فضاها و بافت‌های شهری و روستایی تحت خطر در سطح کشور یکی دیگر از نقدهای موجود است.
گشول ناهماهنگی میان دستگاه‌ها، عدم وجود برنامه‌های راهبردی و همچنین ضعف بدنه کارشناسی و مدیریتی متخصص این حوزه را از دیگر مشکلاتی دانست که لازمه آن اقتدار کافی برای اجرایی‌شدن تصمیمات کلان است، اقتداری که باید آن را به نهادی خاص واگذار کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که مجلس و دولت با سرعت و شتاب بیشتر نسبت به تحول ساختاری، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و انسان‌افزاری این نهاد مهم اقدام کنند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان کوار عنوان کرد: یکی از ابعاد مهم تحول در این نهاد تبدیل آن به یک نهاد مردم‌پایه با بهره گیری از گروه‌های جهادی و تشکل‌های مردمی مانند هیئتهای مذهبی و دیگر تشکل‌های مردمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
آبخیزداری و آبخوان‌داری علاج بحران مزمن سیلاب‌ها ست
امام جمعه کوار اضافه کرد: بالا بودن آسیب‌های سیلاب در شهرها عمدتاً به دلیل گسترش شهرها و قرارگیری برخی از بخش‌های شهرها در حاشیه رودخانه‌ها، تخریب پوشش گیاهی و منابع طبیعی در حوضه‌های بالا دست شهری و از همه مهم‌تر بی‌توجهی به موضوع آبخیزداری و آبخوان‌داری است که افزون بر مقابله با سیلاب‌های مخرب و ویرانگر، آثار و فواید متعددی از جمله مقابله با ریزگردها، عدم نیاز به سرمایه‌گذاری کلان، مدیریت صحیح منابع آب، مقابله با فرسایش خاک و فرونشست زمین، و… نیز دارد.
گشول یادآور شد: مسلماً یکی از راهکارهای اصلی و مؤثر در مهار سیلاب‌ها و تبدیل این تهدید به فرصت، کاربست مهار و نفوذ دادن آب به داخل زمین و ذخیره در آبخوان‌ها (سفره‌های آبی) است که در اصطلاح آبخیزداری (حفظ حوضه‌های آبریز) و آبخوان‌داری (ذخیره‌سازی آب‌ها) نامیده می‌شود، مفهومی که رهبر معظم انقلاب نه تنها بارها و بارها در بیانات خود بدان تأکید کرده‌اند، بلکه باید گفت ایشان از معدود افرادی هستند که همواره و بدون انقطاع طی سالیان متمادی، بر پیگیری جدیِ طرح‌های آبخیزداری اصرار ورزیده‌اند و حتی در چندین نوبت مبالغ قابل توجهی از صندوق ذخیرۀ ارزی جهت انجام طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری اختصاص داده‌اند.

منبع : مهر نیوز