پیش بینی بارش‌های بالاتر از نرمال پاییزی در کردستان

آرش آریانژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس ضمن ارائه گزارشی از وضعیت منابع و مصارف آب استان اظهار داشت: در سال آبی ۱۴۰۲_۱۴۰۱ اقدامات مؤثری در راستای اجرای طرح تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی و فرایندهای نصب کنتور هوشمند بر روی منابع آب زیرزمینی انجام شده است. وی افزود: در سال آبی گذشته متوسط بارش […]

آرش آریانژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس ضمن ارائه گزارشی از وضعیت منابع و مصارف آب استان اظهار داشت: در سال آبی ۱۴۰۲_۱۴۰۱ اقدامات مؤثری در راستای اجرای طرح تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی و فرایندهای نصب کنتور هوشمند بر روی منابع آب زیرزمینی انجام شده است.
وی افزود: در سال آبی گذشته متوسط بارش ۴۶۳ میلیمتر بود که نسبت به مدت مشابه پیش از آن، ۳۴ درصد افزایش داشته است.
آریا نژاد از بارش کمتر در حوضه سفیدرود در شرق استان خبر داد و بیان داشت: در راستای رفع این مشکل انتقال بین حوضه‌ای آب از جمله انتقال آب سد آزاد به قوچم و شرق استان، برای جبران این وضعیت و جایگزینی آب سطحی پایدار با جای آب‌های زیرزمینی انجام شده است.
وی ادامه داد: افزایش قابل توجهی در حجم بالای مخازن آب سدها در استان طی سال گذشته آبی صورت گرفته و طبق پیش بینی‌ها، بارش‌ها از نیمه دوم مهرماه آغاز و تا آذر ماه مستمر ادامه خواهد داشت و بارش‌های فرانرمالی را شاهد خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان از افزایش اعتبارات پروژه‌های آبی خبر داد و عنوان کرد: اعتبارات پروژه‌های حوزه آب در سال گذشته نسبت به سال‌های اخیر ۱۸ درصد افزایش داشته و امسال بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال به طرح‌های آبی استان تخصیص پیدا کرده است.
آریانژاد به برنامه‌های سازگاری با کم آبی در استان اشاره کرد و گفت: در فاز ابتدایی باید ۲۵۳ میلیون مترمکعب و فاز دوم ۱۲.۶ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی توسط دستگاه‌های مرتبط انجام شود که تاکنون ۲۵ درصد آن عملی شده است.
بیش از ۳۵۰ حلقه چاه آب غیرمجاز مسدود شد
وی همچنین از مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز آب خبر داد و ابراز داشت: در ۶ ماهه اول سال جاری، بیش از ۳۵۰ حلقه چاه آب غیرمجاز مسدود شد که کمک قابل توجهی به احیای منابع آب زیرزمینی است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان در پایان خاطر نشان کرد: احداث شبکه آبیاری تحت فشار هزار هکتاری پایاب سد تلوار در دشت خورخوره بیجار به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شود که این پروژه برای نخستین بار در استان کردستان توسط هلدینگ سرمایه‌گذار در سطح یک‌هزار هکتار اراضی پایاب سد تالوار بیجار اجرا می‌شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان نسبت به احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها هشدار داد
آریانژاد همچنین با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی استان مبنی بر بارش‌های فرانرمال پاییزی، نسبت به سیلابی شدن رودخانه‌ها هشدار داد و از مردم استان و گردشگران خواست به دلیل احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها از استقرار در کنار رودخانه‌ها و هر نوع منابع آبی جداً خودداری نمایند

منبع : مهر نیوز