چالش بزرگ کادرفنی برای رونمایی از کشتی‌گیران المپیکی

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، چندی پیش سه آزادکار منتخب ایران یعنی امیرمحمد یزدانی، یونس امامی و محمدحسین محمدیان توانستند با حضوری پیروزمندانه در رقابت‌های گزینشی المپیک در قاره آسیا سهمیه‌های باقیمانده المپیک در اوزان ۶۵، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم را کسب کنند. بدین ترتیب با احتساب سه سهمیه کسب شده قبلی در رقابتهای جهانی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، چندی پیش سه آزادکار منتخب ایران یعنی امیرمحمد یزدانی، یونس امامی و محمدحسین محمدیان توانستند با حضوری پیروزمندانه در رقابت‌های گزینشی المپیک در قاره آسیا سهمیه‌های باقیمانده المپیک در اوزان ۶۵، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم را کسب کنند. بدین ترتیب با احتساب سه سهمیه کسب شده قبلی در رقابتهای جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان، سهمیه‌های کشتی آزاد تکمیل شد تا این تیم با ترکیبی کامل راهی توکیو شود.
از سوی دیگر شاگردان محمد بنا هم در پایان رقابتهای گزینشی قزاقستان و بلغارستان در نهایت موفق به کسب ۵ سهمیه المپیک شدند. علیرضا نجاتی، محمدعلی گرایی و امیر قاسمی منجزی در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان در اوزان ۶۰، ۷۷ و ۱۳۰ کیلوگرم صاحب سهمیه المپیک شدند و محمدرضا گرایی و محمدهادی ساروی هم در اوزان ۶۷ و ۹۷ کیلوگرم در مسابقات گزینشی قزاقستان دو سهمیه دیگر را از آن خود کردند. این در حالیست که حسین نوری در کسب سهمیه ۸۷ کیلوگرم در قزاقستان ناکام ماند و ناصر علیزاده هم نتوانست سهمیه این وزن را در گزینشی بلغارستان کسب کند تا تیم المپیکی محمد بنا کامل نشود.
اما فارغ از بحث سهمیه تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی، چالش دیگری هم پیش روی کادر فنی تیم‌های ملی است. مطمئناً غلامرضا محمدی و محمد بنا که در رأس امور تیم‌های ملی قرار دارند، حالا باید به فکر بهترین اَرنج تیم المپیکی خود باشند تا با دستی پر از این آوردگاه بزرگ و سرنوشت ساز بازگردند.
در همین راستا موضوع نحوه انتخاب ملی پوشان المپیکی کشتی آزاد و فرنگی مدتهاست که فضای کشتی ایران را در بر گرفته است. هنوز کاملاً مشخص نیست گوش شکسته‌های اعزامی به توکیو با چه روش و با گذر از چه فیلتری به دوبنده تیم المپیکی ایران خواهند رسید. اما این روند در نهایت به دو طریق انجام خواهد شد، اول اینکه رقابتهای انتخابی درون اردویی برای برخی مدعیان برگزار شود یا اینکه کادر فنی با اعزام گزینه‌های موردنظرش به تورنمنت‌های بین المللی پیش رو، انتخاب نهایی را اتخاذ خواهد کرد. به هر حال نحوه انتخاب هر چه که هست، فرصت زیادی تا المپیک باقی نمانده و کادر فنی تیم‌های ملی کشتی باید بزودی وارد این کارزار انتخاب شوند.

در این میان باید به اظهارات منصور برزگر، پیشکسوت سرد و گرم چشیده کشتی ایران هم اشاره کرد که معتقد است: «در این شرایط، اعضای کادر فنی بهترین افرادی هستند که صلاح می‌دانند ملی‌پوشان را از چه روشی انتخاب کنند. بی تردید آنها بهتر می‌دانند کدام کشتی‌گیر آماده است و می‌تواند در المپیک مدال بگیرد. حال با توجه به این موضوع می‌توانند برای مدعیان، مسابقه انتخابی بگذارند و یا با اعزام به یک تورنمنت بین‌المللی آنها را مورد ارزیابی قرار دهند. اما آنچه مسلم است باید تدبیری اندیشده شود که بهترین‌ها عازم المپیک شوند.»
مطمئناً کادر فنی تیم‌های ملی علاوه بر گزینه برگزاری انتخابی در برخی اوزان، نگاه ویژه ای هم به تورنمنت‌های بین المللی دارند. در همین راستا می‌توان به تورنمنت بین المللی جام زیلکوفسکی در کشتی آزاد و پیتلاسینسکی در کشتی فرنگی اشاره کرد که بزودی قرار است به میزبانی لهستان به عنوان آخرین میدان تدارکاتی کشتی‌گیران کشورمان تا حضور در المپیک برگزار شود.
بدین ترتیب قرار است در کشتی آزاد، یونس امامی و مصطفی حسین خانی در وزن ۷۴ کیلوگرم، محمدحسین محمدیان، علی شعبانی و علیرضا کریمی ۹۷ در وزن کیلوگرم و امیرحسین زارع و امین طاهری در وزن ۱۲۵ کیلوگرم در لهستان محک بخورند و از آخرین فیلتر انتخابی کادر فنی خارج شوند.
همچنین در کشتی فرنگی نیز قرار است محمدهادی ساروی و مهدی بالی در وزن ۹۷ کیلوگرم و همچنین امیر قاسمی منجزی، امین میرزازاده و علی اکبر یوسفی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم به جام پیتلاسینسکی اعزام شوند.