کارشناس دادگستری در تشخیص درست موضوع دعاوی نقش‌آفرینی می‌کند

به گزارش سردبیر پرس، آئین تودیع و معارفه اعضای جدید هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز با حضور نماینده عالی قوه قضائیه در استان در سالن شهدای قوه قضائیه دادگستری کل استان برگزار شد. رئیس کل دادگستری استان البرز در این آئین به اهمیت موضوع کارشناسی در اجرای عدالت پرداخت و تصریح کرد: […]

به گزارش سردبیر پرس، آئین تودیع و معارفه اعضای جدید هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز با حضور نماینده عالی قوه قضائیه در استان در سالن شهدای قوه قضائیه دادگستری کل استان برگزار شد.
رئیس کل دادگستری استان البرز در این آئین به اهمیت موضوع کارشناسی در اجرای عدالت پرداخت و تصریح کرد: کارشناس در تشخیص درست موضوع در دعاوی و صدور رأی صحیح و عادلانه از سوی قاضی، نفش مهمی ایفا می‌کند.
حسین فاضلی هریکندی افزود: رئیس قوه قضائیه با توجه به چندین دهه تجربه در مناصب مختلف قضائی و مدیریتی کشور به صورت مصداقی به منظور آسیب شناسی و حل مشکلات اساسی دستگاه قضائی ورود کرده که یکی از مهمترین مسائل مربوط به پرونده‌های قضائی که بارها از سوی ایشان تاکید شده موضوع کارشناسی و مشکلات مربوط به آن است.
رئیس شورای قضائی استان البرز با اشاره به اینکه قاضی، متخصص و عالم علم حقوق است و دارای تحصیلات و تجربیات در این زمینه است، گفت: قاضی آموخته است که حکم متناسب با موضوع را با استناد به قانون صادر کند، لکن صدور حکم منوط به تشخیص صحیح موضوع است، لذا وقتی موضوع به درستی تشخیص داده شد حکم متناسب موضوع هم به درستی صادر خواهد شد.
وی اضافه کرد: با توجه به نوع دعاوی و تخصصی بودن برخی از موضوعات اعلامی در پرونده، قاضی جهت تشخیص موضوع دعوا که از مهمترین اقدامات در رسیدگی به پرونده‌های قضائی است، مطابق مقررات از روش‌های متعددی استفاده می‌کند که یکی از مهمترین آنها، اخذ نظر کارشناس مربوطه است.
عالی‌ترین مقام قضائی استان البرز با تاکید بر اینکه در موضوعات تخصصیُ رجوع به نظر کارشناس جهت تشخیص واقع ضروری است، بیان داشت: با توجه به اهمیت نظر کارشناسی و صدور حکم بر مبنای آن، رعایت امانت، صداقت و نیز سلامت کارشناس در کنار تخصص و دانش وی از اهمیت بالایی برخوردار استِ به جهت اینکه نظر اشتباه کارشناس می‌تواند مسیر پرونده را تغییر دهد.
وی با بیان اینکه رئیس قوه قضائیه برای سال جدید راهبردهای ۱۵ گانه را در راستای تحقق «تحول و تعالی قوه فضائیه» ابلاغ کرد و بدین منظور برنامه مدونی نیز متناسب با اقتضائات استانی در دادگستری کل استان البرز تدوین شده، تاکید کرد: در تحقق برخی از راهبردهای ۱۵ گانه از قبیل کوتاه کردن زمان رسیدگی‌ها و اتقان آرا و احکام قضائی، نقش کارشناس بسیار مهم است.
در این مراسم از اعضای هیئت مدیره و بازرسین سابق تقدیر و اعضای جدید با اعطای احکام معارفه شدند.

منبع : خبرگزاری مهر