کاظمی‌پور: به جای مربیان مرد در تیم‌های بانوان، از مربیان زن استفاده کنیم

اولین گردهمایی روسای کمیته‌های فرهنگی فدراسیون‌های ورزشی با حضور معاونین وزیر ورزش و جوانان در سالن فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شد. به گزارش سردبیر پرس، اولین گردهمایی روسای کمیته‌های فرهنگی فدراسیون‌های ورزشی صبح امروز دوشنبه (۲۹ آبان) با حضور سینا کلهر، معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش، مریم کاظمی پور معاونت توسعه […]

اولین گردهمایی روسای کمیته‌های فرهنگی فدراسیون‌های ورزشی با حضور معاونین وزیر ورزش و جوانان در سالن فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شد.
به گزارش سردبیر پرس، اولین گردهمایی روسای کمیته‌های فرهنگی فدراسیون‌های ورزشی صبح امروز دوشنبه (۲۹ آبان) با حضور سینا کلهر، معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش، مریم کاظمی پور معاونت توسعه بانوان وزارت ورزش، حجت الاسلام علی احدی مدیرکل دفتر فرهنگی وزارت ورزش و جوانان و روسای فرهنگی فدراسیون‌های ورزشی در سالن استاد فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شد.
این گردهمایی به منظور رسیدگی، بررسی و پیشبرد مسائل و فعالیت‌های فرهنگی فدراسیون‌های ورزشی برگزار شد.
حجت الاسلام علی احدی در اولین گردهمایی روسای کمیته‌های فرهنگی فدراسیون‌های ورزشی با تاکید بر اهمیت فرهنگ در ورزش، اظهار کرد: این گردهمایی آغازی برای کارهای بزرگ فرهنگی در ورزش است که در آن ضمن مرور دستوالعمل و برنامه‌های محوری فرهنگی ورزشی برای ادامه‌دار بودن تعاملات و برگزاری گردهمایی برنامه ریزی خواهیم کرد.
وی گفت: فرهنگ در ورزش یکی از موارد بسیار مهمی است که متاسفانه آن طور که لازم است تقویت نشده و این وظیفه مسئولان فرهنگی ورزشی است که زیرساخت‌های لازم را در راستای رشد و تقویت فرهنگ در ورزش را فراهم کنند.
احدی گفت: علاوه بر تقویت فرهنگ در ورزش، وظیفه ما این است که زمینه را برای توسعه فرهنگ در میان مردم نیز فراهم کنیم که در آن صورت دیگر شاهد رفتارهای غیرفرهنگی در استادیوم‌ها و اماکن ورزشی نخواهیم بود.
مدیرکل دفتر فرهنگی وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: برنامه اصلی ما در فرهنگ ورزشی، توجه و تمرکز بر روی اخلاق حرفه‌ای با توجه به منشور اخلاق حرفه‌ای، هواداری و تربیت مربی است که از مسئولان فرهنگی فدراسیون‌های ورزشی درخواست دارم در این راستا فعالیت و برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشند.
همچنین در این مراسم کلهر گفت: اتفاقاتی که در فدراسیون‌ها از نظر فرهنگی انجام شده هر چند انتظارات را برآورده کرده‌اند اما توقع بیشتری از فدراسیون‌ها در این خصوص داریم.
وی افزود: زمانی که خودمان فرهنگی نباشیم قادر نخواهیم بود دیگران را نیز فرهنگی کنیم. هر کسی ادعای کار فرهنگی می‌کند باید قبل از هر چیزی خودش عامل آن باشد و صلاحیت اخلاقی داشته باشیم.
معاون وزیر خاطرنشان کرد: برای برنامه‌های فرهنگی فرم‌های زیادی وجود دارد که به اعتقاد من این فرم‌ها کلاس آموزشی نیست بلکه با توجه به شناختی که از جامعه ورزش و ورزشکاران داریم اخلاق حرفه‌ای تنها در جریان برگزاری اردوها تقویت می‌شود نه با برگزاری کلاس های آموزشی.
مریم کاظمی پور نیز در این نشست گفت: احیای مجدد کمیته‌های فرهنگی در فدراسیون‌های ورزشی را تبریک می‌گویم‌. ضرورت دارد در این زمینه برنامه داشته باشیم و روی ظرفیت کمیته‌های فرهنگی فدراسیون‌ها حساب ویژه‌ای باز کردیم.
او تصریح کرد: احیای این کمیته که مدتی است کم رنگ شده و در اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی نادیده گرفته شود، اتفاق خوبی است.
وی گفت: احیای این کمیته تکلیف مشخص شده‌ای برای معاونت توسعه بانوان وزارت ایجاد می‌کند که با حساسیت بیشتری کارها را نسبت به گذشته پیش ببریم.
معاون وزیر همچنین به بحث طرح ستاد حجاب و عفاف در وزارت ورزش اشاره کرد و افزود: وزیر ورزش برای اجرایی شدن این طرح تاکید کرده تا اجرایی شود و این طرح توسط معاونت فرهنگی و بانوان به دو صورت درون ستادی و برون ستادی در حال انجام است. در همین راستا معاونت توسعه بانوان به عنوان بخش درون ستادی در درون فدراسیون‌ها انجام وظیفه می‌کند که این امر سبب خواهد شد تا تکلیف مشخصی برای معاونت بانوان ایجاد شود.
وی با بیان اینکه مسائل فرهنگی در نسل جدید ورزشکاران گم شده است، خاطرنشان کرد: یکی از مباحث روز که به چالش‌های فرهنگی تبدیل شده مسائل هویتی بانوان است که این موضوع یکی از خلاهای مباحث فرهنگی در حوزه تیم ملی محسوب می شود.
معاون توسعه ورزش بانوان خاطرنشان کرد: امیدوارم کمیته‌های فرهنگی به عنوان چشم راست فدراسیون‌ها در انتخاب مربیان و نقش موثری داشته باشید و به جای استفاده از مربیان مرد به عنوان مشاور در کنار بانوان ورزشکار، از مربیان سازنده بانوان بهره بگیرند و از دانش مربیان خانم که سال‌ها پرورش پیدا کردند استفاده شود.
وی در پایان به نقش نایب رئیسان بانوان در فدراسیون‌های ورزشی اشاره کرد و افزود: نواب رئیس بانوان فدراسیون‌ها در مباحث فرهنگی ورزشکاران باید نقش پررنگ و اختیارات کافی داشته باشند.
انتهای پیام