کالیفرنیا از حقوق کودکان در برابر شبکه های اجتماعی دفاع می‌کند

به گزارش سردبیر پرس به نقل از انگجت، لایحه های «حفاظت از جوانان در مقابل اعتیاد به شبکه های اجتماعی» و «حریم خصوصی داده های کودکان کالیفرنیا» ارائه شد. قانون پیشنهادی مبتنی بر لایحه ایمنی کودک همین ایالت است که قرار بود از سال جاری اجرا شود اما اکنون متوقف شده است. لایحه «حفاظت از […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از انگجت، لایحه های «حفاظت از جوانان در مقابل اعتیاد به شبکه های اجتماعی» و «حریم خصوصی داده های کودکان کالیفرنیا» ارائه شد. قانون پیشنهادی مبتنی بر لایحه ایمنی کودک همین ایالت است که قرار بود از سال جاری اجرا شود اما اکنون متوقف شده است.
لایحه «حفاظت از جوانان در مقابل اعتیاد به شبکه های اجتماعی» به والدین اختیار می دهد الگوریتم های اعتیادآور فیدهای(feed)کانال های اجتماعی فرزندانشان را حذف کنند. فید فرمتی از داده است که برای ارائه محتوای آپدیت شده در شبکه های ا جتماعی و غیره برای کاربران استفاده می شود.
لایحه مذکور در صورت تصویب، به والدین کودکان زیر ۱۸ سال اجازه می دهد بین فیدهای الگوریتمی پیش فرض(که برای ایجاد اعتیادهای سودآور طراحی شده اند) و فید مبتنی بر زمان ثبت پست که کمتر به ایجاد عادت منجر می شود، انتخاب کنند. همچنین والدین می توانند تمام نوتیفیکیشن های شبکه های اجتماعی را مسدود کنند و اجازه ندهند فرزندانشان شب هنگام و در ساعات مدرسه به این پلتفرم ها دسترسی یابند.
نانسی اسکینر سناتور کالیفرنیایی در این باره می گوید: شبکه های اجتماعی طوری پلتفرم هایشان را طراحی کرده اند تا کاربران، به خصوص کودکان را معتاد کنند. مطالعات متعدد نشان می دهد هنگامیکه فرد چنین اعتیادی دارد، افسردگی، اضطراب و کمبود اعتماد به نفس بیشتری را تجربه می کند. ما به اندازه کافی منتظر ماندیم تا شبکه های اجتماعی اقدامی انجام دهند. این لایحه برای ایجاد دستورالعملی معقول برای والدین است تا از فرزندانشان در مقابل آزارهای قابل جلوگیری، حفاظت کنند.
از سوی دیگر لایحه «حریم خصوصی داده های کودکان کالیفرنیا» سعی دارد حریم خصوصی داده برای کودکان کالیفرنیایی کمتر از ۱۸ سال را قدرتمندتر کند. لحن لایحه به کاربران شبکه های اجتماعی در این ایالت حق می دهد تا بدانند شبکه های اجتماعی چه اطلاعاتی جمع آوری می کنند و می فروشند و همچنین به آنها اجازه می دهد از فروش داده های کودکان به طرف های ثالث اجتناب کنند. هرگونه استثنایی در این زمینه نیازمند رضایت والدین کودکان زیر ۱۳ سال است. علاوه بر آن لایحه مذکور حفره های حقوقی در قانون حفظ حریم خصوصی مصرف کنندگان کالیفرنیا (CCPA)را برطرف می کند. CCPA برای حفاظت موثر از داده های کاربران ۱۷ ساله کافی نیست. قانون حفظ حریم خصوصی مصرف کنندگان کالیفرنیا (CCPA) حفاظت حقوقی قدرتمندی برای افراد زیر ۱۶ سال فراهم می کند.
ارائه ۲ لایحه جدید ایالت کالیفرنیا با جلسه استماع مدیران ارشداجرایی ۵ شرکت بزرگ فناوری با سنای آمریکا درباره ایمنی آنلاین کودکان مصادف شده است. همچنین کالیفرنیا یکی از ۴۱ ایالتی است که در اکتبر ۲۰۲۳ میلادی از متا برای آسیب به سلامت روانی کودکان شکایت کرد.