کشف التهاب‌های خطرناک روده با باکتری دستکاری شده

به گزارش سردبیر پرس به نقل از نیواطلس، باکتری یادشده با موفقیت برای شناسایی التهاب‌های خطرناک روده موسوم به آی بی دی در موش‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. التهاب‌های روده‌ای به علت تحریک جدار روده‌های بزرگ و کوچک رخ می‌دهند و منجر به بیماری‌هایی همچون کولیت زخمی و کرون می‌شوند. گاهی اوقات این التهاب‌ها […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از نیواطلس، باکتری یادشده با موفقیت برای شناسایی التهاب‌های خطرناک روده موسوم به آی بی دی در موش‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. التهاب‌های روده‌ای به علت تحریک جدار روده‌های بزرگ و کوچک رخ می‌دهند و منجر به بیماری‌هایی همچون کولیت زخمی و کرون می‌شوند. گاهی اوقات این التهاب‌ها دهان، معده و مقعد را نیز متأثر می‌کنند.
به گفته محققان این طرح پی اچ بدن معمولاً در حدود هفت بوده و خنثی است. اما ابتلاء به بیماری‌های التهابی روده باعث رسیدن پی اچ به سه می‌شود که نشان دهنده اسیدی شدن شدید محیط روده است. برای شناسایی زودهنگام این تغییرات در روده پژوهشگران رشته‌ای از باکتری خطرناک E. coli را دستکاری کردند تا در زمان حضور در محیط اسیدی روده نور سبز رنگ درخشانی را از خود متصاعد کند تا از این طریق بتوان آغاز التهاب روده را به سرعت تشخیص داد.
در حالت عادی باکتری دستکاری شده قرمز رنگ است و هر چقدر محیط روده بیشتر اسیدی باشد، رنگ سبز تولید شده درخشان‌تر است.
انتظار می‌رود پس از تکمیل آزمایش این روش بر روی موش، بتوان آن را بر روی انسان‌ها نیز آزمایش کرد.