کمبود آنتی‌ونوم مار/نیاز سالانه به ۱۵۰ هزار آمپول ضدعقرب‌گزیدگی

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، بهزاد امیری بعد از ظهر سه‌شنبه در مراسم گشایش مرکز پایلوت زیست بوم تکثیر و نگهداری مارهای سمی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی کرج اظهار کرد: سالانه حدود ۶ هزار مارگزیدگی در کشور اتفاق می‌افتد، همچنین موارد عقرب‌زدگی سالانه ۶۰ هزار مورد یعنی ۱۰ برابر مارگزیدگی است. وی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، بهزاد امیری بعد از ظهر سه‌شنبه در مراسم گشایش مرکز پایلوت زیست بوم تکثیر و نگهداری مارهای سمی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی کرج اظهار کرد: سالانه حدود ۶ هزار مارگزیدگی در کشور اتفاق می‌افتد، همچنین موارد عقرب‌زدگی سالانه ۶۰ هزار مورد یعنی ۱۰ برابر مارگزیدگی است.
وی ادامه داد: سال گذشته به دلیل شیوع کرونا و حضور کمتر مردم در طبیعت، موارد عقرب‌زدگی کمتر از ۵۰ هزار مورد بوده است.
رئیس اداره بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: این احتمال هم وجود دارد که برخی که دچار عقرب زدگی شده بودند، به خاطر شیوع کرونا و عدم تمایل به حضور در مراکز درمانی به گونه‌ای خود درمانی کرده باشند.
وی با بیان اینکه تعداد موارد مرگ ناشی از مارگزیدگی در کشور کم است، خاطرنشان کرد: موارد عقرب گزیدگی نیز بین ۲۰ تا ۳۰ مورد در سال است و با توجه به قابل پیشگیری بودن مرگ ناشی از عقرب و مارگزیدگی، حتی وقوع یک مرگ هم زیاد است.
امیری گفت: برای پیشگیری از مرگ و میرهای ناشی از عقرب و مارگزیدگی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا پادزهرهای آنها در مراکز درمانی روستایی به ویژه مناطقی که پراکندگی مار و عقرب در آنها بالا است، به میزان مناسبی تأمین و دپو شود.
وی با بیان اینکه به جز مؤسسه رازی از دو سال قبل مؤسسه دیگری در زمینه تولید سرم‌های ضد مار و عقرب‌گزیدگی وارد عمل شده، اظهار کرد: امید است با فعالیت بیشتر این مؤسسه بتوانیم نیاز داخلی در این حوزه را به طور کامل تأمین کنیم.
رئیس اداره بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با گلایه از کمبود شدید آنتی ونوم مار در سال گذشته بیان کرد: این کمبود به قدری بود که در برخی موارد موجودی ما به صفر می‌رسید.
وی با بیان اینکه به طور متوسط به ازای هر مارگزیدگی ۱۰ آمپول مورد نیاز است، تصریح کرد: یعنی به طور میانگین در سال ۶۰ هزار آمپول ضد مارگزیدگی نیاز داریم، البته باید به واسطه وقوع برخی حوادث مقداری بیش از نیاز سالانه تولید شود.
امیری خاطرنشان کرد: به ازای عقرب زدگی هم به ازای هر نفر ۲.۵ تا سه ویال آمپول مورد نیاز است به عبارتی سالانه ۱۵۰ هزار آمپول ضد عقرب‌گزیدگی نیاز داریم.
وی متذکر شد: هرچند در زمینه تولیدات درمانی بحث صادرات بسیار مهم است اما تقاضا داریم در مرحله اول نیاز کشور رفع شود و بعد به فکر صادرات باشیم.

منبع : خبرگزاری مهر