کم و کیف جشنواره تلویزیونی مستند/ پخش آثاری که صدا خواهد کرد

مهدی میرتیموری دبیر اجرایی هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند درباره تفاوت‌های جشنواره امسال با سال‌های گذشته به صورت کمی و کیفی به خبرنگار سردبیر پرس گفت: روند جشنواره با سال‌های قبل چندان تفاوتی نداشته است امسال همچون سال قبل بیش از ۵۰۰ اثر به جشنواره ارسال شد که از این میان ۶۹ مستند برای حضور در […]

مهدی میرتیموری دبیر اجرایی هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند درباره تفاوت‌های جشنواره امسال با سال‌های گذشته به صورت کمی و کیفی به خبرنگار سردبیر پرس گفت: روند جشنواره با سال‌های قبل چندان تفاوتی نداشته است امسال همچون سال قبل بیش از ۵۰۰ اثر به جشنواره ارسال شد که از این میان ۶۹ مستند برای حضور در بخش مسابقه انتخاب شدند.
مستندهای شاخص و باکیفیت
وی اضافه کرد: به لحاظ کیفی هم فکر می‌کنم مستندها تفاوتی با سال گذشته ندارند. سال گذشته به نظر من و خیلی از دوستان جشنواره متولی یکی از دوران خوب خود بود و امسال هم در همان سطح برگزار می‌شود. مستندهای بلند و شاخصی در این دوره حضور دارند که مستندسازان این آثار را می‌شناسند و از آثار استاندارد حوزه مستند هستند. از آنجایی که مستندسازان شاخص در بخش نیمه بلند و کوتاه ورود نمی‌کنند ممکن است مستندسازان این بخش‌ها شناخته شده نباشند اما باز هم آثار باکیفیتی داریم. در بخش نیمه بلند و کوتاه فضا بیشتر برای دیده شدن آنهایی فراهم است که در شهرستان هستند.
سهم بالای اهالی شهرستان در مستندها
دبیر اجرایی این دوره از جشنواره تلویزیونی مستند درباره سهم مستندسازان شهرستان‌ها در جشنواره عنوان کرد: تعداد آثار شهرستان‌ها در هر سه بخش، از مستندسازان تهران بیشتر است. این از اتفاقات خوب جشنواره است و اگر یک بررسی انجام شود قابل احصا است که سهم شهرستان در دوره‌های قبل هم بیشتر بوده است، هدف ما هم این است که استعدادهایی که خوب کار می‌کنند و به دلیل دوری از تهران از امکانات بی بهره اند، خوب دیده شوند.
وی درباره فرایند انتخاب آثار تصریح کرد: ما مدت زمان ارسال آثار به جشنواره را تا آخر مرداد تمدید کردیم و ۲۲ روز فرایند انتخاب آثار یعنی از ابتدای شهریور تا ۲۲ شهریور طول کشید.
مستندهایی با موضوعات روز جامعه که سر و صدا می‌کند
میرتیموری درباره موضوعات آثار نیز گفت: در همه زمینه‌ها فیلم داریم و فکر می‌کنم مستندها همه سلیقه‌ها را پوشش می‌دهند. البته مثل همه جشنواره‌های مستند، آثاری با موضوعات اجتماعی بیشتر است اما فیلم در فضای سیاسی، دفاع مقدس، مقاومت و دیگر موضوعات هم داریم.
وی درباره اهمیت برخی از این مستندها بیان کرد: مستندهایی هستند که دیده شدن آنها ممکن است سر و صدا کند چون موضوعات روز جامعه است، در بحث محیط زیست، ورزشکاران و … نیز مستند داریم. با موضوع مهاجرت ورزشکاران مستندهای خوبی داریم که احتمال می‌دهم هم خوب دیده شوند و هم سر و صدا کنند.
میرتیموری درباره مستندهایی که به بخش مسابقه راه نیافته‌اند نیز گفت: یکی از مؤلفه‌های انتخاب آثار ما این بود که مثلاً درباره یک موضوع چند فیلم انتخاب نشود. موارد مختلفی در نظر گرفته شود که از میان آنها تنوع جغرافیایی اهمیت بسیاری داشت اما اینگونه نیست که مستندهایی که پشت خط مانده اند، ضعیف باشند.
میرتیموری در بخش دیگر صحبت‌هایش یادآور شد: دبیرخانه جشنواره امسال در مرکز هنری رسانه‌ای نهضت مستقر است، فرایند انتخاب آثار برای راهیابی به بخش مسابقه نیز در این مرکز انجام شد و نهضت به همراه دیگر نهادها از برگزاری این فصل از جشنواره حمایت می‌کند.
هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند در بخش‌های فیلم مستند، مجموعه مستند، عکس مستند و مستندنگاری مهر ماه ۱۴۰۲ به دبیری یاسر فریادرس برگزار خواهد شد.
منبع : مهر نیوز