کوبا کاردار آمریکا در هاوانا را احضار کرد

به گزارش سردبیر پرس، وزارت خارجه کوبا با صدور بیانیه‌ای از احضار کاردار آمریکا در هاوانا خبر داد. بر اساس بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار سردبیر پرس قرار گرفت، «کارلوس فرنادز د کوسیو» مدیرکل مسئول ایالات متحده در وزارت امور خارجه کوبا، «تیموسی زونیگا- براون» کاردار وقت ایالات متحده در هاوانا را احضار […]

به گزارش سردبیر پرس، وزارت خارجه کوبا با صدور بیانیه‌ای از احضار کاردار آمریکا در هاوانا خبر داد.
بر اساس بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار سردبیر پرس قرار گرفت، «کارلوس فرنادز د کوسیو» مدیرکل مسئول ایالات متحده در وزارت امور خارجه کوبا، «تیموسی زونیگا- براون» کاردار وقت ایالات متحده در هاوانا را احضار کرد و اعتراض کوبا به ادعاهای گمراه کننده و سیاسی که در گزارش ۲۰۲۰ وزارت امور خارجه ایالات متحده در مورد حقوق بشر درباره کوبا عنوان شده است را به وی انتقال داد.
فرناندز د کوسیو، در صحبت با این دیپلمات به این موضوع اشاره کرد که دولت ایالات متحده به طور فرصت طلبانه از موضوعی حساس همچون حقوق بشر برای سیاست‌های تجاوزکارانه خود علیه کشورهایی که تابع دولت ایالات متحده نیستند و از حق حاکمیت مردم خود به صورت آزادانه دفاع می‌کنند، استفاده می‌کند.
وی تأکید کرد که گزارش فوق الذکر، خودسرانه و یک جانبه است و مشخصه آن اتهاماتی است که خلاف واقع است. در مورد کوبا، این تهمت‌ها را سال‌ها گروه‌های سیاسی ایالات متحده، با مواضع شدید علیه کوبا، به عنوان بهانه‌ای برای افزایش اقدامات خصمانه و تحمیل اقدامات اقتصادی اجباری با هدف آسیب رساندن به زندگی مردم کوبا و مجازات آنها به دلیل حمایت از سیستم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که این کشور آزادانه و به طور مستقل انتخاب کرده است، تکرار می‌کنند.
این مقام کوبایی همچنین اظهار داشت که نقض آشکار و سیستماتیک حقوق بشر در ایالات متحده و توسط دولت آن کشور شناخته شده و مستند است. این موارد مربوط به نژادپرستی، بیگانه ستیزی، بی رحمی پلیس، شکنجه زندانیان، حبس‌های طولانی مدت، استفاده از زندان‌های مخفی و عدم تحمل مذهبی و عقیدتی است. قتل‌های غیرقانونی در مناطق مختلف جهان و بازداشت‌های خودسرانه و طولانی مدت افراد بی گناه به این موارد اضافه شده است.
وی تأکید کرد که کوبا از اعتبار بین المللی در زمینه حقوق بشر برخوردار است، به دلیل نتایجی که در ارتقا و حمایت از آنها بدست آورده است. به دلیل سنت همکاری با سازوکارهای سازمان ملل که بر اساس جهانی بدون تبعیض عمل می‌کند و برای حمایت این کشور از تلاش‌های سایر ملت‌های در حال توسعه برای حمایت از حقوق ملت‌هایشان.
کوبا اخیراً به عنوان عضوی از شورای حقوق بشر برای دوره ۲۰۲۳-۲۰۲۱ انتخاب شده است و بخشی از ۴۴ سند از ۶۱ سند بین المللی حقوق بشر است.
فرناندز د کوسیو از دولت ایالات متحده خواست تا کمپین‌های بی اعتبار خود از نظر حقوق بشر علیه کوبا را متوقف کند و به این اقدام و سایر فعالیت‌های یک جانبه و مداخله جویانه در مورد این موضوع پایان دهد.