گذری در محله تاریخی ظهیرآباد شهرری

به گزارش خبرنگار گروه مناطق ، میثم حسنی «سردبیر پرس»؛ محله ظهیرآباد در قسمت جنوب شرقی شهر تهران در منطقه ۲۰ شهرداری تهران قرار دارد. این محله از شمال با بزرگراه کریمی، خیابان ابن بابویه و خیابان عابدینی، از جنوب با بزرگراه تهران – ورامین، میدان معلم و خیابان میثم شمالی و از غرب با […]

به گزارش خبرنگار گروه مناطق ، میثم حسنی «سردبیر پرس»؛ محله ظهیرآباد در قسمت جنوب شرقی شهر تهران در منطقه ۲۰ شهرداری تهران قرار دارد. این محله از شمال با بزرگراه کریمی، خیابان ابن بابویه و خیابان عابدینی، از جنوب با بزرگراه تهران – ورامین، میدان معلم و خیابان میثم شمالی و از غرب با خیابان شیر محمدی، میدان بسیج و خیابان غیوری مجاورت دارد.
این محله قسمتی از شهر ری است.محله‌ای است با قدمت بسیار و مردمانی متمدن وغنی از فرهنگ. این محله‌ دارای آثار تاریخی چندین هزارساله‌اش است.
دسترسی به محله ظهیرآباد
به علت اینکه این محله این است که در محدوده طرح‌ زوج و فرد ترافیک نیست، می‌توان در هر ساعتی از شبانه روز به این محله تردد داشت بنابراین برای دسترسی به محله ظهیرآباد نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس‌ها، ایستگاه اتوبوس شهید تراب جنوبی، ظهیرآباد، میدان معلم و صالحین است و با مترو نیز از طریق مترو خط یک (تجریش-کهریزک) این دسترسی امکان پذیر است.
مکان‌های تفریحی ظهیرآباد
بوستان نغمه، بوستان غیاثوند، پارک ظهیرآباد، بوستان شهید حسن زاده، بوستان کوثر، پارک بهار آزادی، بوستان فجر، بوستان غدیر، بوستان باغ بزرگ، مجموعه ورزشی ظهیرآباد، قلعه ظهیرآباد، مجموعه ورزشی حضرت زهرا از مکان‌های تفریحی در این محله هستند.

تاریخچه ظهیرآباد
محله ظهیرآباد که بخشی از ری بوده است در ۶ هزار سال پیش، چشمه‌ای داشت که باعث شد بنای شهر پایه‌گذاری شود. به علت متمدن بودن این محل رفت‌وآمد بازرگانان و تاجران بزرگ در این محل بسیار بود و دروازه‌های آن همیشه به روی مردم باز بود. اگر نگاهی به تاریخ بیاندازید مشاهده می‌کنید، این محل بارها مرکز حکومت پادشاهان قرار گرفته است. قدیمی‌ترین بازار شهرری به نام «روده» در محله ظهیرآباد امروزی قرار داشت و بعد ساخت برج طغرل در دوره سلجوقیان در آنجا، بازار‌های دیگری هم با نام‌های «دهک نو» و «نرمه رسته» پدید آمد. پادشاهان دوره دیلیمیان که به شعرا و دانشمندان و نویسندگان شیعه بهاء می‌دادند بنابراین کتابخانه‌ای در محله ظهیرآباد امروزی با مالکیت شخصی به نام «صاحب بن عباد» ساختند، محتوای کتاب‌های این کتابخانه بسیار وزین بود.
گفتنی است که یک جهانگرد غربی بعد از بازدید از این کتابخانه، نوشت: «مجموع تمام کتابخانه‌های اروپا، کتابخانه صاحب نمی‌شود». متاسفانه این کتابخانه در دوره‌های بعد تاراج شد و تعدادی از کتاب‌ها سوزانده شد. برج طغرل در مکان امروزی ظهیرآباد نیز در در دوره سلجوقیان به دستور طغرل پادشاه سلجوقی ساخته شد. در همان زمان بود که تفرقه مذهبی ایجاد شد و با حمله مغول‌ها، همه چیز شهر به جز برج طغرل از بین رفت.
در دوره صفویان دوباره شهر بازسازی شد امام مانند قبل نشد. در اوایل دوره پهلوی ساخت‌وساز‌های صورت گرفت و اکنون بافت امروزی این محله به چهل سال قبل بازمی‌گردد اما آثار تاریخی همچنان پابرجاست.

آثار تاریخی محله ظهیرآباد

برج طغرل: این برج در دوره‌ی سلجوقیان به دستور طغرل در محله ظهیرآباد امروزی ساخته شد که راهنمایی برای مسافرانی بود که می‌خواستند از جاده ابریشم عبور کنند. البته این برج به‌عنوان تقویم هم استفاده می‌شد زیرا دریچه‌هایی بر روی برج‌ها تعبیه شده‌اند که نور خورشید را در ساعت‌های مختلف از آن عبور می‌دهند و با محاسبه اینکه نور خورشید از کدام دریچه و به کدام جهت می‌تابد، زمان و مکان جغرافیایی تشخیص داده می‌شد و جالب‌تر اینکه از روی کنگره‌های برج می‌توان ساعت را تشخیص داد.

مقبره شیخ صدوق(گورستان ابن‌بابویه): گورستان تاریخی ابن‌بابویه اولین گورستان ری در کنار مرقد مطهر شاه عبدالعظیم‌حسنی(ع) و دومین گورستان تهران است که در مکانی باصفا و زیبا قرار گرفته است و شخصیت‌های مهمی در آن به خاک سپرده شده‌اند. شیخ صدوق خادم اهل بیت(ع) و مردم بود که  در سال سیصد و هشتاد و یک هجری دار فانی را وداع گفت و در همین گورستان به خاک سپرده شد و هنوز هم مرقد او زیارتگاه مردم است. افراد مشهوری که در این گورستان دفن شده‌اند عبارتند از: شیخ محمدحسین زاهد‌تهرانی، میرزا ابوالحسن حکیم متخلص به جلوه، میرزا لطفعلی نصیری ملقب به صدر الفاضل، میرزا طاهر تنکابنی، شیخ رجبعلی نکوگویان معروف به خیاط، جهان پهلوان تختی، علی‌اکبر دهخدا، دکتر سید حسین فاطمی، رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی و شهدای ۳۰ تیر سال ۱۳۳۱.