گفتمان مقاومت اسلامی در اصفهان تقویت می‌شود/لزوم استفاده ازجوانان

نورالله جویا در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس از سرگیری مجدد فعالیت‌های بنیاد فرهنگی صبح قریب در استان اصفهان خبر داد و گفت: بنیاد فرهنگی صبح قریب از سال ۱۳۸۶ با هدف تبیین گفتمان مقاومت، آشناسازی اقشار مختلف جامعه با فرهنگ دفاع مقدس و ارتقا سطح فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه با حمایت جمعی […]

نورالله جویا در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس از سرگیری مجدد فعالیت‌های بنیاد فرهنگی صبح قریب در استان اصفهان خبر داد و گفت: بنیاد فرهنگی صبح قریب از سال ۱۳۸۶ با هدف تبیین گفتمان مقاومت، آشناسازی اقشار مختلف جامعه با فرهنگ دفاع مقدس و ارتقا سطح فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه با حمایت جمعی از پیشکسوتان این عرصه از جمله شهید تهرانی مقدم و همچنین با همت برخی از جوانان انقلابی راه‌اندازی شد.

وی افزود: بعد از شهادت تهرانی مقدم در پایان سال ۱۳۹۲ اعضای خانواده وی با محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و پیشنهاد بر عهده گرفتن تولیت این بنیاد را دادند که وی ضمن قبول کردن این پیشنهاد هم‌اکنون به رئیس هیئت‌امنا و ناصر مولایی به‌عنوان مدیرعامل این مجموعه فعالیت دارند.

مسئول کمیته اطلاع‌رسانی بنیاد فرهنگی صبح قریب در استان اصفهان با بیان اینکه پس از تصویب اساسنامه این بنیاد فرهنگی در ۴۳ ماده از وزارت کشور به‌عنوان سازمانی مردم‌نهاد و عام‌المنفعه مجوز توانست مجوز فعالیت دریافت کند، ادامه داد: تلاش در راستای اجرایی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه مسائل جهان اسلام، الگوسازی، اطلاع‌رسانی و کمک به تهیه و تنظیم و پیشنهاد سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی با به کارگیری نیروهای متعهد و جوان و حمایت از جریان‌های همسو و انجام فعالیت‌های علمی و فرهنگی از جمله روش‌های اجرای اهداف این مجموعه بوده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی‌های صبح قریب ملی بودن آن است که طبق اساسنامه مجاز است در سراسر کشور دفاتری راه‌اندازی کند، از این رو دفتر نمایندگی بنیاد فرهنگی صبح قریب چند سالی بود که در استان اصفهان فعال نبود و اکنون دوباره فعالیت‌های خود در راستای اهدافی که در بالا به آن‌ها اشاره شد از سر گرفته است.

جویا خاطرنشان کرد: چارت استانی بنیاد صبح قریب در استان اصفهان دارای معاونت‌ها و زیرمجموعه‌های مختلفی ازجمله اقتصادی، فرهنگی و آموزشی، اجرایی، اطلاع‌رسانی و بین‌الملل، امور شهرستان‌ها، علمی و پژوهشی و کمیته‌های ورزش و جوانان، اساتید و دانشجویان، اقشار و اصناف، فرهنگیان، کارآفرینان و بانوان است.

دولت نمی‌تواند فعالیت‌های متمرکز فرهنگی را انجام دهد

وی متذکر شد: بخش خصوصی و دولتی باید توجه داشته باشند که دولت نمی‌تواند به صورت متمرکز فعالیت فرهنگی را انجام دهد و در واقع مردمی کردن فعالیت‌های فرهنگی می‌تواند ما را به اهداف انقلاب اسلامی و دسترسی به آن را تسهیل و امکان‌پذیر کند.

مسئول کمیته اطلاع‌رسانی بنیاد فرهنگی صبح قریب در استان اصفهان گفت: سایت ویژه استان اصفهان به‌زودی رونمایی می‌شود و در آن‌همه ظرفیت‌های ۲۴ شهرستان استان اصفهان را در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت چه در دوران هشت سال دفاع مقدس و چه در جبهه محور مقاومت سوریه و عراق به عموم مردم معرفی و به تاریخ شفاهی و به بیان خاطرات و… آنان در حوزه تولید محتوای سمعی و بصری خواهیم پرداخت.

وی با تأکید بر اینکه بیشترین تمرکز بنیاد فرهنگی صبح قریب در استان اصفهان بر روی گفتمان مقاومت اسلامی، استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه و مراکز علمی و حوزوی در حوزه فرهنگ و اقتصاد خواهد بود، گفت: همه این اهداف بدون شک در راستای سیاست‌ها و فرمایشات مقام معظم رهبری ریل‌گذاری خواهد شد.

جویا تصریح کرد: با توجه به تحولاتی که در منطقه اتفاق افتاده است و همچنین تمرکز دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه تحریم و ایجاد تنگناهای اقتصادی به همین خاطر انجام دادن فعالیت‌های فرهنگی با رویکرد اسلامی به‌عنوان یک ضرورت مهم احساس می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هدف دیگر ما مطالبه گری مردم از مسئولان در حوزه سندهای چشم‌اندازی که برای پیشرفت انقلاب اسلامی تعریف‌شده است، خواهد بود. در واقع بنیاد از هرگونه طرح، سوژه و مطالبه گری منطقی و کارشناسی شده فرهنگی و اقتصاد مقاومتی که تبیین‌کننده اندیشه و الگو و سبک زندگی اسلامی ایرانی باشد همکاری و با آن تا رسیدن به نتیجه حمایت خواهد کرد.

مسئول کمیته اطلاع‌رسانی بنیاد فرهنگی صبح قریب در استان اصفهان اظهار داشت: انعقاد تفاهم‌نامه با نهادهای فرهنگی نیز در دستور کار است.

وی یادآور شد: برگزاری جشنواره‌های دفاع مقدس، معرفی شهدای شاخص استان اصفهان هم در حوزه دفاع مقدس و هم در حوزه جبهه مقاومت، برگزاری دوره‌های آموزشی به‌صورت رایگان، پرداختن به تاریخ شفاهی، همکاری به مجموعه موزه دفاع مقدس استان اصفهان، دعوت و برگزاری جلسات در راستانی بیانیه گام دوم انقلاب با حضور جوانان، بانوان، طلاب، اقشار مختلف جامعه، استفاده از ظرفیت‌های پیشکسوتان دفاع مقدس جهت پیش برد اهداف فرهنگی، بررسی تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی و… نیز در دستور کار است.

منبع : خبرگزاری مهر